Nesanica, nervoza i jutro koje je probijalo uši: Kako su se Beograđani nekada borili sa bukom?

12.09.2021

08:00 >> 09:59

0

Mnogi građani godinama muče muku sa bukom koja dopire iz kafića, a reporteri 24sedam istražili su da li su naši sugrađani i pre 50 godina imali slične pr

Nesanica, nervoza i jutro koje je probijalo uši: Kako su se Beograđani nekada borili sa bukom?
Copyright Printscreen/Stari Beograd

U Beogradu je pre nekoliko dana stupila na snagu nova odluka, koja zabranjuje emitovanje muzike u baštama kafića radnim danim posle 22 časa, kao i vikendom posle 23 časa, a u narednom periodu bi trebalo i da se usvoji Zakon o buci.

Pročitajte još

Nova odluka je donesena kako bi građanima koji žive u blizini restorana ili kafića bilo omogućeno da imaju “miran” san.

Povodom toga, reporteri 24sedam istražili su da li su naši sugrađani i pre 50 godina imali slične probleme u prestonici.

Građani muče muku još od sedamdesetih

Facebook

Iako je prošlo pola veka, Beograđani su i sedamdesetih godina prošlog veka imali isti problem, ali je razlika što je tada buka koja je smetala građanima pretežno stvarana od gradskog saobraćaja.

Još jedna, veoma bitna razilka, je i to što je danas, prema trenutnim propisima, maksimalni nivo buke u stambenoj zoni je 55 decibela danju i 45 tokom noći, dok je pre pedeset godina granica bila 65 decibela danju, a 50 noću.

Problem buke registrovan je od tog vremena kao jedan od najvećih na teritoriji grada. Osim konstatovanja, ništa se ozbiljnije nije preduzelo.

Najviše buke u centru grada i na Novom Beogradu

Facebook

Najviše buke pravio je saobraćaj, i to u centru, tačnije Bulevaru despota Stefana, Takovskoj ulici i Bulevaru vojvode Mišića gde u špicu buka dostizala čak – 72 decibela.

U stopu su ih pratile Trg bratstva i jedinstva, Blagoja Parovića, Ustanička, Jug Bogdanova i zemunska Ulica maršala Tita.

Instrumenti Gradskog zavoda za javno zdravlje izmerili su da je najbučnije bilo jutro od 5.30 do sedam sati, a zatim period od 13 do 14 i vreme oko 17 sati posle podne.

Ilustracija/Unsplash/Jakob Rubner

Po zdravlje Beograđana najopasnija je bila jutarnja buka, jer je prerano stvarala nervozu kod građana, a kada se posmatra po godišnjim dobima, grad je bio najbučniji zimi, za oko pet decibela više u poređenju sa ostalim godišnjim dobima.

Pročitajte još

Jedan od ugroženijih delova Beograda u to vreme bio je i prostor oko auto-puta na Novom Beogradu i to od Save do Studentskog grada. Građani u blokovima oko Gazele patili su tih godina od nesanice, prouzrokovane najčešće bukom vozila.

Prema podacima Gradskog zavoda kada građani odmaraju od 15 do 17 i noću od 23 do jedan sat iza ponoći najgore je bilo 60 metara od autoputa u blokovima 38, 23 i 37.

U sve brojnijim soliterima sedamdesetih u Beogradu najgore je, govorili su stručnjaci, bilo živeti na drugom, trećem i četvrtom spratu iako je vladalo pogrešno mišljenje da je najteže u prizemlju. Oko aerodroma, međutim, buka nije uopšte bila toliko štetna kao ona koju su stvarali automobili.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike