Legenda pisane reči preminuo na današnji dan: Poslednji Mohikanac u 68. godini ispustio žurnalističko pero

17.01.2021

18:00 >> 09:09

0

U kafanama je razmenjivao esenciju duha sa najumnijim ljudima i naučio jednu od najvažnijih lekcija: za kafanskim stolom nije mesto onome ko je dosadan

Legenda pisane reči preminuo na današnji dan: Poslednji Mohikanac u 68. godini ispustio žurnalističko pero
Copyright Foto: YouTube/RTS Oko

Poslednji Mohikanac individualizma i najpoznatije srpsko pero, Bogdan Tirnanić Tirke, široku publiku i Beograd napustio je na današnji dan 2009. godine, kada je poslednji uzdah ispustio u 68. godini, na bolničkom krevetu u Urgentnom centru.

Jedan od najpoznatijih esejista i filmskih kritičara novinarstvom je počeo da se bavi šezdesetih godina 20. veka, a svoje kolumne je objavljivao u najčitanijim novinama bivše Jugoslavije.

Interesantno je da Tirke nikada nije maturirao, već je stigao je do četvrtog razreda Desete beogradske gimnazije koji nikad nije završio. Taj jaz u formalnom obrazovanju za njega nije predstavljao hendikep, jer ga je nadomestio obilnim znanjem koje je sticao van školskih klupa.

Kafana – esencija duha

Printscreen/RTS

U kafanama je razmenjivao esenciju duha sa najumnijim ljudima i naučio jednu od najvažnijih lekcija: za kafanskim stolom nije mesto onome ko je dosadan.

– Intelektualca ne određuje njegova školska upućenost u određenu sferu ljudskog duha, već ga određuje njegova sposobnost da kritički promišlja svet, unapred odlučan da bez roptanja prihvati konsekvence tog promišljanja – govorio je Tirke.

Žurnalistička karijera počela u “Susretu”

Tirke je svoj prvi članak objavio 1960-ih godina u avangardnom omladinskom časopisu “Susret”, listu Saveza omladine Beograda.

Dve decenije proveo je u nedeljniku “NIN”-u, u kojem je bio urednik kulture, a jedno vreme i glavni urednik. Bio je glavni urednik “RTV revije”, a pisao je i za “Borbu”, “Politiku”, “Telegraf”, “Nacional”, kao i u mnogim listovima nekadašnje Jugoslavije.

Radio je i na Televiziji Beograd, kao i na Televiziji Politika, gde je bio zamenik urednika. Bio je i glavni urednik časopisa “Nju moment”, kao i kreativni direktor agencije “Sači i Sači”.

Pročitajte još

Jedan od najoriginalnijih autora srpskog novinarstva i publicistike u svojoj bogatoj karijeri stekao je, pored popularnosti kod široke čitalačke publike, niz strukovnih nagrada, među kojima i priznanje Udruženja novinara Srbije “Laza Kostić”, kao najbolji komentator. Takođe, dobitnik je i nagrada “Jug Grizelj” i “Veselko Tenžera”.

Uloga u filmu legendarnog Žilnika

Pored novinarskog pisanja, Tirnanić je objavio i nekoliko knjiga – zbirke novinskih tekstova i eseja – “Beograd za početnike”, “Ogled o Paji Patku”, “Coca-Cola art”, “Crni talas”…

Igrao je jednu od glavnih uloga, uz Milju Vujanović i Dragana Nikolića, u kultnom filmu Želimira Žilnika “Rani radovi”, koji je osvojio “Zlatnog medveda” na festivalu u Berlinu.

Popularni Tirke glumio je i u filmovima “Crni bombarder”, “Živeti kao sav normalan svet”, “Zbog jedne divne crne žene”, a sarađivao je na scenariju filma “Dečko koji obećava”.

Bio je redovni posetilac pozorišta Atelje 212, sa suprugom, glumicom Darom Džokić, strastveni navijač fudbalskog kluba Crvena zvezda, a društvo iz boemskih kafana pamtiće ga kao duhovitog sagovornika, čoveka bez dlake na jeziku, što je bila i osnovna karakteristika njegovog novinarskog stila.

Preminuo je u Urgentnom centru u 68. godini, a povodom vesti o Tirnanićevoj smrti, tadašnji predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je:

“Nedostajaće nam i njegovo britko analitičko pero i duh dorćolskog šmekera kojim je obeležio vreme u kojem je živeo.”

Odbornici Skupštine grada Beograda usvojili su 30. novembra 2020. odluku da jedna prestonička ulica ponese ime legendarnog Bogdana Tirnanića.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike