aktuelno

"Zvučalo je kao zemljotres, mislili smo da je eksplozija": Urušio se deo zgrade suda u Italiji (VIDEO)

16.07.2026

14:34

0

Autor: Vladimir Tanacković

U nesreći je lakše povređena jedna radnica službe za čišćenje

Google Dodaj 24sedam kao Google izvor
"Zvučalo je kao zemljotres, mislili smo da je eksplozija": Urušio se deo zgrade suda u Italiji (VIDEO)
Copyright Profimedia

Deo zgrade pravosudne palate u italijanskom gradu Bolcanu srušio se u četvrtak u ranim jutarnjim satima dok su trajali radovi na rekonstrukciji i proširenju objekta.

U nesreći je lakše povređena jedna radnica službe za čišćenje, dok su nadležni odmah pokrenuli istragu kako bi utvrdili šta je dovelo do urušavanja i proverili da li postoji opasnost od novih oštećenja.

Prema prvim informacijama, obrušio se centralni deo zgrade suda iz perioda fašističke Italije, pri čemu je oštećen značajan deo objekta. Spoljašnji stubovi ostali su stabilni, ali je središnji deo građevine potpuno van upotrebe.

Na mesto događaja izašli su vatrogasci, policija, hitna pomoć i građevinski stručnjaci koji proveravaju bezbednost preostalog dela zgrade.

Stanari okolnih zgrada naveli su da ih je iz sna probudio snažan udar.

- Zvučalo je kao zemljotres - rekli su stanovnici u blizini Trga suda, dodajući da je nakon urušavanja područje prekrio veliki oblak prašine.

 

 

Na teren su ubrzo stigli gradonačelnik Bolcana Klaudio Korarati i predsednica suda Frančeska Bortoloti.

Pripadnici vatrogasne službe naveli su da su u prvim trenucima pomislili da je došlo do eksplozije.

- U početku smo pomislili da je reč o bombi ili atentatu, ali nakon prvih provera shvatili smo da se radi o statičkom urušavanju. Da je bila eksplozija, krhotine bi bile razbacane po celom trgu. U zgradi su se izvodili radovi, a konstrukcija je već imala problema s prodorom vode", rekao je glavni inspektor Profesionalne vatrogasne jedinice Bolcana Kristijan Auer.

U trenutku urušavanja u objektu su bili zaposleni u firmi za čišćenje.

- Većina ih je već izašla, ali jedna osoba se nije javljala. Na kraju smo uspeli da je dobijemo telefonom i navedemo je da izađe bezbednim putem iz zgrade - rekao je Auer.

Sud je nakon nesreće zatvoren do daljnjeg, kao i podzemna garaža. Iz bezbednosnih razloga isključene su i gasne instalacije. Vatrogasci i forenzičari detaljno pregledaju objekat, koristeći i dronove kako bi procenili stanje unutrašnjosti.

Italijansko nacionalno udruženje sudija ocenilo je da je urušavanje u Bolcanu još jedan znak lošeg stanja brojnih sudskih objekata širom zemlje.

Bonus video

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Možda vas zanima

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike