"Starmergedon" u Britaniji! Najdžel Faraž trijumfovao na lokalnim izborima, premijer pretrpeo nečuven poraz

08.05.2026 | 12:06

Autor: Vladimir Tanacković

Prvi podaci ukazuju i na nastavak raspada tradicionalnog dvopartijskog sistema

Copyright Tanjug/AP Photo/Richard Pelham

Laburistička partija britanskog premijera Kira Starmera pretrpela je ozbiljan udarac na lokalnim izborima širom Velike Britanije, dok je najveći dobitnik glasanja postala Reform UK, stranka desničarskog populiste Najdžela Faraža.

Preliminarni rezultati, koje prenosi BBC, pokazuju da je nakon prebrojanog dela glasova Reform UK osvojio 352 odbornička mesta, dok su laburisti pali na 245 mandata, što je čak 249 manje nego ranije.

Liberalne demokrate trenutno imaju 238 mesta, dok su konzervativci osvojili 223. Zeleni imaju 48 predstavnika, a nezavisni kandidati 20.

Prema pisanju Rojtersa, laburisti su izgubili podršku u svojim tradicionalnim bastionima u nekadašnjim industrijskim oblastima centralne i severne Engleske, kao i u pojedinim delovima Londona.

Istovremeno, Faražova antiimigrantska stranka osvojila je više od 300 mesta u Engleskoj i sada ozbiljno preti da postane glavna opoziciona snaga i u Škotskoj i u Velsu.

Glasanje za 136 lokalnih saveta u Engleskoj, zajedno sa izborima za parlamente Škotske i Velsa, smatra se najvažnijom proverom raspoloženja birača pred parlamentarne izbore planirane za 2029. godinu. Britanski mediji su ove rezultate već prozvali "starmergedonom".

Tanjug/AP Photo/Alastair Grant, Pool
 

Poslanici vladajuće partije upozoravaju da bi Starmer mogao da se suoči sa dodatnim pritiscima da podnese ostavku ili odredi datum povlačenja ukoliko laburisti ostvare još lošije rezultate u Škotskoj, izgube vlast u Velsu ili ne uspeju da odbrane veliki broj od oko 2.500 odborničkih mesta u Engleskoj.

Prvi podaci ukazuju i na nastavak raspada tradicionalnog dvopartijskog sistema u Britaniji, kojim su decenijama dominirali laburisti i konzervativci. Analitičari ocenjuju da se zemlja ubrzano pretvara u višestranački politički sistem, što nazivaju jednom od najvećih promena na britanskoj političkoj sceni u poslednjih sto godina.

Na desnom delu političkog spektra najveći deo podrške preuzeo je Reform UK, dok su na levici profitirali Zeleni. U Škotskoj i Velsu dodatno jačaju nacionalističke partije koje zagovaraju nezavisnost.

Neverovatan uspon

Faraž, nekadašnji evroposlanik poznat po protivljenju Evropskoj uniji i jedan od glavnih promotera Bregzita, izjavio je da rezultati "daleko nadmašuju" njegova očekivanja i da predstavljaju "istorijsku promenu u britanskoj politici".

Tanjug/AP Photo/Richard Pelham
 

Njegova stranka uspela je da prekine višedecenijsku dominaciju laburista u pojedinim delovima Engleske. U Tamesajdu, delu šireg područja Mančestera, laburisti su prvi put posle pola veka izgubili vlast nakon što je Reform osvojio svih 14 mesta.

Sličan scenario dogodio se i u obližnjem Viganu, nekadašnjem rudarskom centru kojim su laburisti upravljali više od 50 godina. Tamo je Reform UK osvojio svih 20 mandata, dok su u Salfordu laburisti uspeli da zadrže samo tri od ukupno 16 mesta.

Iako je uobičajeno da vlade gube podršku birača na polovini mandata, politički analitičari procenjuju da bi laburisti mogli da zabeleže najteži lokalni poraz još od 1995. godine, kada je tadašnji premijer Džon Mejdžor izgubio više od 2.000 mesta usled brojnih korupcijskih afera.

 

 

Za sada je Reform UK osvojio oko 300 odborničkih mesta u Engleskoj, ali se rezultati za još približno 4.000 mandata tek očekuju. Laburisti su do sada izgubili 185 mesta, dok su konzervativci ostali bez 93.

Većina rezultata, uključujući i mesta u parlamentima Škotske i Velsa, očekuje se tokom popodneva i večeri.

Starmer ne odustaje

Starmer je na vlast došao 2024. godine sa jednom od najvećih parlamentarnih većina u savremenoj britanskoj istoriji, obećavajući stabilnost posle dugog perioda političkih previranja.

Međutim, njegov mandat obeležili su brojni politički zaokreti, česte promene savetnika i kontroverzno imenovanje Pitera Mandelsona za ambasadora u SAD, koji je smenjen nakon devet meseci zbog povezanosti sa osuđenim američkim seksualnim prestupnikom Džefrijem Epstinom.

Profimedia
 

Uprkos lošim rezultatima, Starmer poručuje da planira da predvodi laburiste i na narednim izborima, a njegova stranka tokom 125 godina postojanja nikada nije uspešno smenila aktuelnog premijera.

U prvim komentarima nakon objavljivanja rezultata Starmer je rekao da "teški dani ne slabe njegovu odlučnost" da sprovede obećane promene, već je, kako je naveo, dodatno jačaju, preneo je britanski portal "Skaj njuz".

- Nema ulepšavanja. Izgubili smo briljantne predstavnike laburista širom zemlje - priznao je Starmer i dodao da stranka mora da izvuče pouke iz poruka birača.

Ocenio je i da su birači poslali jasnu poruku o brzini promena i potrebi za poboljšanjem životnog standarda, ističući da vlada mora bolje da odgovori na ta očekivanja.

- Neću odustati od izazova - poručio je britanski premijer.

Bonus video

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam