Zaplenjeno 40 tona marihuane u Severnoj Makedoniji: Sve povezano sa rekordnom zaplenom droge kod Kruševca

07.02.2026 | 18:47

Deo je pronađen u firmama, deo iznošen kombijima i kamionima

Copyright MUP

Tužilaštvo za organizovani kriminal i policija u Severnoj Makedoniji zaplenili su 40 tona marihuane u više akcija koje su povezane sa zaplenom pet tona marihuane u Kruševcu, pišu tamošnji mediji.

Oko 40 tona marihuane, navodno uzgajane u medicinske svrhe, zaplenjeno je u okviru policijskih pretresa sprovedenih u Severnoj Makedoniji, u Skoplju i u strumičkom regionu, saznaje Telma od izvora u istrazi. Prema tim informacijama, približno 10 tona pronađeno je u okolini Skoplja, dok je oko 30 tona zaplenjeno u Strumici i okolini.

Prvobitne informacije o 27 tona marihuane, o kojima su govorili istražni organi, u međuvremenu su dopunjene novootkrivenim količinama koje su, prema izvorima iz istrage, bile pripremljene za dalji transport i šverc. Isti izvori navode da način proizvodnje, skladištenja i čuvanja droge nije ukazivao na to da se radi o kanabisu namenjenom za medicinske svrhe, već za ilegalnu prodaju i distribuciju na crnom tržištu.

Droga povezana sa zaplenom u Kruševcu

Mediji navode da je akcija povezana sa prethodnom zaplenom pet tona marihuane u Srbiji, u selu Konjuh kod Kruševca, za koju su srpske vlasti saopštile da potiče iz Severne Makedonije. U centru istrage nalazi se kompanija „Alfafarm“ DOO Skoplje, čiji je suvlasnik Ivan Dragnić, državljanin Srbije, koji je uhapšen nakon zaplene, prenosi 24info.mk.

Iz objekta u krugu bivše fabrike OHIS u Skoplju, gde se nalazi kompanija, kombijima i kamionima iznošena je marihuana u količini od oko 10 tona, dok su ostale količine zaplenjene u firmama u strumičkom regionu povezanim sa istom kompanijom.

Najveća zaplena droge u istoriji države

Prema dosadašnjim informacijama, reč je o najvećoj zapleni marihuane od osamostaljenja Severne Makedonije do danas. Istragu vodi Tužilaštvo za gonjenje organizovanog kriminala i korupcije, koje treba da utvrdi koja su lica i strukture bile uključene u slučaj, kao i šta je bilo planirano sa zaplenjenim količinama.

Tamošnji premijer Hristijan Mickoski prethodno je izjavio da je medicinska marihuana nezakonito puštana u promet i skladištena suprotno zakonskim propisima.

Bonus video:

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam

Izvor: Blic