Šta će biti danas? Zelenski najavio nove pregovore Rusije, Ukrajine i Amerike, evo i kada

01.02.2026 | 12:40

Još nije poznato da li će biti i danas održani

Copyright Profimedia

Predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski najavio je danas da će se naredni krug trilateralnih pregovora između Ukrajine, Sjedinjenih Američkih Država i Rusije o okončanju rata u Ukrajini održati 4. i 5. februara u Abu Dabiju, u Ujedinjenim Arapskim Emiratima.

- Upravo je stigao izveštaj naše pregovaračke ekipe. Određeni su datumi narednih trilateralnih susreta: 4. i 5. februara u Abu Dabiju. Ukrajina je spremna za suštinske razgovore i zainteresovani smo da nas ishod približi stvarnom i dostojanstvenom kraju rata - napisao je Zelenski na Telegramu, prenosi ukrajinski javni servis Suspilne.

Druga runda mirovnih pregovora između Ukrajine i Rusije trebalo bi danas da počne u Abu Dabiju, iako je Zelenski nagovestio mogućnost njihovog odlaganja zbog krize između Sjedinjenih Američkih Država i Irana.

Sjedinjene Američke Države saopštile su da su obe strane blizu dogovora, ali, prema ukrajinskim izvorima, ključna prepreka i dalje ostaje pitanje teritorija u posleratnom rešenju.


Na prethodnom susretu u Abu Dabiju, održanom 23. i 24. januara, fokus pregovora bio je na okončanju rata i daljem procesu mirovnih razgovora.

Sekretar Saveta za nacionalnu bezbednost i odbranu Ukrajine Rustem Umerov naveo je da je cilj pregovora napredak ka dostojanstvenom i trajnijem miru.

Bonus video:

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam

Izvor: Tanjug