Pentagon kupio novo, tajno oružje: Evo kakve poremećaje kod ljudi može da izazove!
Dali su za njega mnogo novca
Pentagon je tokom poslednjih dana administracije bivšeg američkog predsednika Džozefa Bajdena tajno kupio uređaj za koji pojedini istražitelji veruju da bi mogao biti povezan sa takozvanim „Havanskim sindromom“, stanjem koje uključuje simptome poput nesanice, problema sa sluhom, gubitka pamćenja i vrtoglavice.
Kako prenosi američki portal Hil (The Hill), uređaj koji sadrži i pojedine ruske komponente kupila je Služba za istrage unutrašnje bezbednosti (Homeland Security Investigations – HSI), koristeći sredstva iz budžeta Ministarstva odbrane Sjedinjenih Američkih Država. Pentagon je taj uređaj testirao duže od godinu dana.
Navodi se i da je za uređaj plaćena „osmocifrena suma“, ali detalji o njegovoj nameni i mogućnostima nisu javno saopšteni.
O „Havanskom sindromu“ mediji su prvi put izveštavali krajem 2016. godine, nakon što su američki zvaničnici stacionirani u Havani, kao i članovi njihovih porodica, počeli da prijavljuju zdravstvene tegobe, uključujući nesanicu, probleme sa sluhom, gubitak pamćenja i vrtoglavicu.
Prema izveštaju američke obaveštajne zajednice iz januara 2025. godine, većina njenih pripadnika smatra da je „malo verovatno“ da je strani protivnik odgovoran za izazivanje Havanskog sindroma.
Rusija je još 2021. godine negirala da ima bilo kakvu povezanost sa nastankom ovog zdravstvenog stanja.
Bonus video:
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Komentari