
"Stavili su lisice dečaku i pucali": Britanski specijalci otkrivaju jezive zločine kolega, takmičili se ko će da ubije više
Ova svedočenja otvaraju pitanja o odgovornosti, ne samo vojnika koji su počinili zločine, već i komandne strukture i političkih lidera

Bivši pripadnici britanskih specijalnih snaga prvi put su javno progovorili o navodnim ratnim zločinima koje su njihove kolege počinile tokom operacija u Iraku i Avganistanu, otkrivajući šokantne detalje o pogubljenjima, zlostavljanjima i prikrivanju zločina.
Njihova svedočenja prikazana su u najnovijem izdanju emisije BBC Panorama, predstavljajući do sada najdetaljniji prikaz ponašanja unutar elitnih jedinica kao što su SAS i SBS.
Printscreen/BBC
"Ubistva su bila deo procedure"
Jedan od bivših pripadnika SAS-a opisao je kako su njegovi saborci rutinski stavljali lisice pritvorenicima, a potom ih pogubljivali.

Printscreen/BBC
Pogledaj galeriju

Printscreen/BBC
Pogledaj galeriju

Printscreen/BBC
Pogledaj galeriju

Printscreen/BBC
Pogledaj galeriju
- Pretresli bi nekoga, vezali mu ruke, a onda ga upucali. Pre toga bi presekli plastične lisice i podmetnuli oružje pored tela kako bi stvorili lažan utisak da je osoba predstavljala pretnju - rekao je on.
Pročitajte još:
Još šokantnije, veteran tvrdi da su među žrtvama bila i deca.
- Stavili su lisice dečaku i pucali u njega. Bilo je jasno da je dete - ispričao je.
Pogubljenja i takmičenja u broju ubistava
Iskazi više od 30 bivših vojnika osvetljavaju sistemski obrazac ponašanja unutar elitnih jedinica britanske vojske. Jedinice SAS i SBS, koje su bile raspoređene kako bi štitile trupe od talibana i bombaša samoubica, prema svedočenjima, često su svesno kršile ratne zakone.
Veterani tvrde da su pojedini operativci pravili sopstvene "rekorde" u ubistvima tokom misija, te da su unutar SAS-a postojale neformalne liste koje su služile kao osnova za međusobno takmičenje.
- Jedan čovek je bio poznat po tome da je želeo da ubije nekoga svake večeri. Ubistva su za njega postala zavisnost - rekao je bivši kolega.
U posebno uznemirujućem slučaju, jedan operativac je navodno prerezao grkljan ranjenom Avganistancu kako bi "okrvavio nož", iako je ranjeni već bio savladan i nije predstavljao nikakvu pretnju.
"Za njih zakoni nisu važili"
Svedoci iz redova specijalaca opisuju atmosferu nekažnjivosti i potpune moralne dezorijentacije.
- Video sam najtiše ljude kako se pretvaraju u psihopate. Zakoni za njih nisu postojali. Osećali su se nedodirljivima - ispričao je veteran iz elitne jedinice mornarice SBS.
Jedan lekar je pokušao da spase ranjenika, ali je vojnika upucao njegov saborac u glavu iz neposredne blizine.
- To nije bilo milosrđe. To je bilo čisto ubistvo - rekao je svedok.
Komandna struktura znala i ćutala
Prema navodima veterana, zločini nisu bili ograničeni na male timove ili pojedince.
- Unutar komandne strukture UKSF svi su znali šta se dešava. Postojalo je prećutno odobrenje za ono što se činilo na terenu - navodi jedan od svedoka.
Reakcija britanskog Ministarstva odbrane
Na upit BBC-ja o novim svedočenjima, Ministarstvo odbrane Velike Britanije saopštilo je da je "potpuno posvećeno" podršci tekućoj javnoj istrazi o navodnim zločinima i pozvalo sve svedoke da dostave informacije.
Međutim, istaknuto je i da nije "prikladno komentarisati pojedinačne navode koji mogu biti deo sudske istrage".
Kameron bio upozoravan?
BBC Panorama takođe otkriva da je bivši premijer Dejvid Kameron više puta tokom svog mandata bio upozoravan na to da britanske specijalne jedinice ubijaju civile u Avganistanu. Ipak, prema dostupnim podacima, ništa nije učinjeno da se to zaustavi.
Ova svedočenja otvaraju pitanja o odgovornosti, ne samo vojnika koji su počinili zločine, već i komandne strukture i političkih lidera koji su, kako se navodi, znali a nisu delovali.
Bonus video
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari