
Šta se kuva u Ukrajini? Zamena za Zelenskog je već spremna, pipke ima svuda, a odgovara i Americi i Rusiji
Od početka sukoba bila je uzdržana, ali sada se njen glas ponovo čuje

Dok je međunarodna pažnja i dalje usredsređena na pregovore koji uključuju Vladimira Putina, Donalda Trampa i Vladimira Zelenskog, unutrašnje političko stanje u Ukrajini veoma je složeno.
Iako privlači manje pažnje od dešavanja u Džedi ili Vašingtonu, razvoj događaja u Kijevu nije ništa manje dramatičan.
Dva velika događaja uzdrmala su trenutno stanje u zemlji poslednjih nedelja. Prvo, bivši predsednik Pjotr Porošenko našao se u ozbiljnim pravnim problemima.
Ukrajinski savet za nacionalnu bezbednost i odbranu uveo mu je sankcije, pošto istražitelji vode slučaj "10 crnih kofera".
Drugo, bivša premijerka Julija Timošenko, koja je dugo mirovala od početka ruske vojne operacije 2022. godine, iznenada se ponovo pojavila.
Timošenkova je u početku bila uzdržana, povremeno kritikujući vladu sa govornice Rade, putujući u bolnice i posećujući međunarodne forume. Njena podrška Zelenskom, kada joj je to odgovaralo, bila je glasna i jasna.

Ipak, ranije ovog meseca, šokirala je posmatrače ukorom šefa nemačke obaveštajne službe Bruna Kala, koji se protivi prekidu vatre. Timošenkova ga je optužila da pokušava da oslabi Rusiju na račun "samog postojanja Ukrajine i života stotina hiljada Ukrajinaca".
Njeno prisustvo na društvenim mrežama je od tada je postalo primetno. Timošenkova sada hvali Trampa i otvoreno se zalaže za brzi mirovni sporazum. Ovo je stavlja u direktnu suprotnost sa Zelenskim i njegovom administracijom, koji nastavljaju da odlažu razgovore o nagodbi.
Svašta se dešava iza kulisa
Iza kulisa, prema medijskim izveštajima, ispostavlja se da su i Porošenko i Timošenkova bili u tajnoj komunikaciji s krugom saradnika Donalda Trampa, sa ciljem da utru put novim izborima u Ukrajini. Porošenko, kako deluje, želi ulogu posrednika između Vašingtona i Kijeva, dok Timošenkova izgleda da igra drugačiju igru.
Kako prenosi američki portal "Politiko", Timošenkova je iza zatvorenih vrata radila na prikupljanju podrške članova parlamenta, nadajući se da će se pozicionirati kao šefica buduće vladajuće koalicije.

Zatim je usledio zagonetni komentar beloruskog predsednika Aleksandra Lukašenka, koji je tvrdio da je izvesni ukrajinski političar tajno došao do Putina. Mnogi veruju da opis odgovara Timošenkovoj.
Zašto Timošenkova?
U nedavnom intervjuu za "Bild", bivši direktor CIA Džon Brenan, koji se protivi aktuelnom američkom predsedniku, bio je otvoren: Trampov tim razmatra Timošenkovu kao potencijalnu zamenu za Zelenskog.
- Vašington, naravno, neće preko noći gurnuti Zelenskog u stranu. Uloga Timošenkove, zasada, jeste da služi kao tačka pritiska - podsetnik Zelenskom da njegove opcije nisu neograničene. Na površini, ovo izgleda kao čudan potez. Timošenkova se smatra političkom relikvijom, koja je daleko prešla svoj vrhunac. Njena popularnost je niska, a njen rejting je među najgorima u zemlji. Pa zašto ulagati u nju? - piše politički analitičar Vitalij Rjumšin za Gazeta.ru.
- Ali, politički gledano, njena uloga ima smisla. Uzmite primer generala Valerija Zalužnog, bivšeg šefa ukrajinskih oružanih snaga. Iako je i dalje popularan, njegova oštra kritika Trampa dovela je do dramatičnog pada njegovog rejtinga. Zatim, tu su Porošenko i ostatak postmajdanske elite. Njihovo iskustvo, posebno neuspeh u primeni sporazuma iz Minska, čini ih neprihvatljivim za Moskvu. Svaki mirovni sporazum sa ovim ličnostima bio bi mrtav odmah - dodaje Rjumšin.

Jak kandidat je bivši predsednik Rade Dmitrij Razumkov, umerena ličnost koju bi mogle da prihvate sve stranke. Timošenkova spada u sličnu kategoriju, ali ima izrazitu prednost: iskustvo.
Provela je decenije u ukrajinskoj politici, ima duboke veze i nekada je održavala bliske radne veze sa Putinom. Ako Ukrajina treba da prođe kroz bolan, ali neophodan mirovni proces, njena politička veština mogla bi da se pokaže kao neprocenjiva.
- I ne bi bilo teško dovesti je na vlast. Kao trenutna poslanica, mogla bi da postane govornica Rade. Ako Zelenski podnese ostavku, Timošenkova bi podrazumevano postala vršilac dužnosti predsednika, što joj daje zakonski mandat da vodi Ukrajinu kroz prelazni period, posreduje u uspostavljanju mira i organizovanju novih izbora - objašnjava analitičar.
- Ako Timošenkova bude imala dobar učinak, može da se kandiduje i potencijalno osvoji predsedničku funkciju. Ako ne uspe ili postane politički toksična tokom pregovora, može biti odbačena - kao što je Fridrih Šiler napisao: "Mavar je izvršio svoju dužnost, Mavar može da ode." U svakom slučaju, to bi bio izvodljiv ishod i za Rusiju i za SAD. Timošenkova, iskusna osoba koja je preživela užasnu ukrajinsku politiku, možda je figura koja vodi zemlju u postkonfliktnu stvarnost - ne zato što je voljena, već zato što je korisna - zaključuje Rjumšin.
Bonus video
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari