Predsednik Južne Koreje ne sme da napušta zemlju: Jun i još nekoliko visokih zvaničnika dobili zabranu putovanja
On je za dlaku preživeo zahtev za opoziv tokom vikenda
Južnokorejske vlasti uvele su zabranu putovanja predsedniku Jun Suk Jeolu, koji je pod istragom zbog njegovog kratkotrajnog proglašenja vanrednog stanja prošlog utorka.
Jun je za dlaku preživeo zahtev za opoziv protiv njega tokom vikenda, nakon što su poslanici njegove vladajuće Partije moći naroda (PPP) bojkotovali glasanje. Članovi PPP-a rekli su da su odlučili da ne podrže predlog nakon što je Jun pristao da skrati svoj mandat i da se ne meša u spoljne i unutrašnje poslove, piše BBC.
Međutim, opoziciona Demokratska partija, koja ima većinu u parlamentu, kritikovala je sporazum, a lider Park Čan dej ga je nazvao "ilegalnim, neustavnim drugim ustankom i drugim državnim udarom".
Desetine hiljada ljudi izašlo je na protest od Junove kratkotrajne vanredne odredbe, pozivajući ga da podnese ostavku ili bude opozvan.
Od tada, uprkos neuspelom zahtevu za opoziv, nekoliko ključnih ličnosti uključenih u naredbu o vanrednom stanju takođe je videlo da su preduzete mere protiv njih.
Bivši ministar odbrane Kim Jong Hjun, koji je, navodi se, Junu predložio proglašenje vanrednog stanja, uhapšen je u nedelju. On je ranije podneo ostavku u sredu nakon što se izvinio i rekao da će preuzeti "punu odgovornost".
Zabrana putovanja je izrečena Kimu, Liju, komandantu odbrambene kontraobaveštajne službe Jeo In-hjungu i načelniku štaba vojske Parku An-su.
Mnogi drugi su se povukli sa svojih funkcija.
Među njima je i bivši ministar unutrašnjih poslova Li Sang-min koji je u nedelju podneo ostavku, rekavši da će preuzeti odgovornost za „neuspeh da dobro služi javnosti i predsedniku“, a u sredu su viši pomoćnici Junove kancelarije, uključujući šefa njegovog kabineta, podneli masovne ostavke nekoliko sati nakon što je proglašenje vanrednog stanja ukinuto.
Bonus video
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari