Iza svega stoji strah: Šta je navelo Britaniju da smanji isporuku oružja Izraelu?
Odluka je izazvala buru u jevrejskoj državi
London je prošle sedmice saopštio da će suspendovati 30 od 350 dozvola za izvoz oružja u Izrael zbog "očiglednog rizika" da bi oružje moglo da se upotrebi za "kršenje ili olakšavanje ozbiljnog kršenja međunarodnog humanitarnog prava".
Izraelski premijer Benjamin Netanjahu napao je tada Starmerovu vladu zbog toga, obećavajući da "sramna odluka" "neće promeniti rešenost Izraela da pobedi Hamas, genocidnu terorističku organizaciju koja je divljački ubila 1.200 ljudi 7. oktobra, uključujući 14 britanskih državljana".
- Umesto da stane uz Izrael, drugu demokratiju koja se brani od varvarstva, pogrešna odluka Britanije samo će ohrabriti Hamas - naveo je Netanjahu.
Britanski ministar spoljnih poslova Dejvid Lemi najavio je u ponedeljak delimična ograničenja prodaje oružja Izraelu, uveravajući da Britanija "nastavlja da podržava pravo Izraela na samoodbranu u skladu sa međunarodnim pravom".
Izraelski ministar spoljnih poslova Izrael Kac izrazio je "razočarenje" odlukom Londona, rekavši da Tel Aviv deluje "u skladu sa međunarodnim pravom" i "očekuje da saveznici poput Britanije to priznaju svaki dan".
- Korak kakav je sada preduzela Britanija šalje problematičnu poruku terorističkoj organizaciji Hamas i njenim rukovodiocima u Iranu - tvrdio je Kac.
Britanski ministar odbrane Džon Hili uveravao je da London ostaje privržen podršci Izraelu, ali i da ima dužnost da "kaže najteže istine" svojim "najbližim prijateljima" u vezi sa svojim zabrinutostima.
- Ovo nije odluka vlade o tome da je Izrael prekršio međunarodno humanitarno pravo. Zaključak je, prema pravilima koja imamo, da postoji jasan rizik da bi neki izvoz oružja iz Ujedinjenog Kraljevstva mogao biti iskorišćen za kršenje međunarodnog prava u tom sukobu u Gazi - rekao je Hili.
Obustavljena isporuka navodno uključuje komponente za mlazne avione (ali ne i delove za F-35 britanske proizvodnje), helikoptere i bespilotne letelice, kao i delove za sisteme za ciljanje na zemlji. Oružje obuhvaćeno ovim čine manje od 10 odsto trenutnih dozvola za izvoz oružja u Ujedinjeno Kraljevstvo, a manje od 1 procenta izraelskog uvoza oružja koje dolazi iz Britanije.
Zagovornici kampanje koji zahtevaju veću transparentnost britanske vojne pomoći Izraelu kritikovali su potez kao polumeru.
- Pitao sam ministra spoljnih poslova kakvu je ulogu Britanija imala u letenju osmatračkih aviona iznad Gaze i da li se baza britanske vojske na Kipru koristi kao polazna tačka za letove za Izrael. Odbio je da odgovori - napisao je Džeremi Korbin, bivši lider Laburističke partije koji je postao nezavisni poslanik.
Amnesti internešenel takođe je osudio Lamija, rekavši da je delimično zamrzavanje izvoznih dozvola "puno rupa" i da "ne ide dovoljno daleko", nazvavši potez da se nastavi snabdevanje delovima F-35 "katastrofalnim neuspehom za kontrolu naoružanja i pravdu".
Zašto sada?
Doktor Makro Karnelos, jedan od najistaknutijih evropskih stručnjaka za pitanja Bliskog istoka, pričao je za Sputnjik o tome šta je moglo da podstakne ova dešavanja.
- Sumnjam da je iza odluke Starmerove vlade stajao strah od mogućih pravnih postupaka protiv vlade zbog njene dosadašnje neaktivnosti u suočavanju sa izraelskim prekršajima. Moguća grupna tužba mnogih nevladinih organizacija zbog nesprovođenja britanskih zakona možda je podstakla britansku vladu da reaguje, nažalost veoma kasno - rekao je doktor Karnelos, italijanski diplomata i bivši premijerski savetnik za pitanja Bliskog istoka.
- Nivo nasilja koji su dosegle izraelske snage koje deluju u Gazi i evidentno kršenje zakona koji regulišu oružane sukobe Ujedinjeno Kraljevstvo više nije moglo da ignoriše, posebno pod laburističkom vladom - smatra Karnelos.
Bez obzira na to, veteran diplomata ne očekuje da će taj potez imati veliki uticaj na moć izraelskog lobija u Velikoj Britaniji, ni na Laburističku partiju premijera Starmera, ni na Vajthol.
- Propalestinski lobi u Britaniji bio je veoma aktivan, ali njegov kapacitet da utiče na britanski politički establišment bledi u poređenju sa proizraelskim lobijem. Ovo je početni skroman uspeh. Ne verujem da će odluka zaoštriti odnose Velike Britanije i Izraela. Laburistička partija pod vođstvom Kira Starmera ostaje veoma proizraelska bez obzira na to koliko zločina je Izrael mogao da počini u Gazi - naglasio je Karnelos.
Upitan o očiglednim dvostrukim standardima britanske vlade, o ograničavanju određenih dozvola za oružje Izraelu, ali ne i Ukrajin, Karnelos je objasnio da su dva sukoba uokvirena na drugačiji način, što dozvoljava Londonu da slobodno nastavi slanje oružja u Kijev (11,7 milijardi dolara i više) dok najavljuje zabrinutost u vezi sa prodajom Izraelu.
Izrael je optužen za ozbiljne zločine u ratu u Gazi, a specijalni izvestilac Ujedinjenih nacija Frančeska Albaneze rekla je medijima u martu da postoje "razumni razlozi" da se sugeriše da Izrael "čini zločin genocida nad Palestincima kao grupom u Gazi".
Prošlog decembra, Južna Afrika je odvela Izrael u Hag, optužujući Tel Aviv da je počinio genocid. Skoro desetak drugih zemalja, uključujući nekoliko saveznika u NATO-u, od tada se pridružilo tom slučaju. Izrael je demantovao sve optužbe.
Eskalacija palestinsko-izraelske krize 7. oktobra 2023. odnela je živote više od 41.000 Palestinaca, od kojih su velika većina palestinski civili u Gazi. Više od 700 izraelskih vojnika i policajaca i skoro 900 izraelskih civila takođe je ubijeno.
Bonus video
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari