Sve se urušilo kao kula od karata: Zašto se premijer Japana povlači sa funkcije?

14.08.2024

13:37

0

Njegov rejting je pao na 15,5 odsto prošlog meseca posle niza pogrešnih poteza

Sve se urušilo kao kula od karata: Zašto se premijer Japana povlači sa funkcije?
Copyright Tanjug/Philip Fong/Pool Photo via AP

Japanski premijer Fumio Kišida neće tražiti da ga ponovo izaberu za lidera vladajuće Liberalno-demokratske partije (LDP), za koju kaže da joj je potreban "novi početak".

Očekuje se da će 67-godišnji veteran LDP-a napustiti mesto premijera pošto stranka izabere novog lidera u septembru.

Podrška Kišidi, koji je premijer od 2021. godine, opala je nakon korupcionaškog skandala koji uključuje njegovu stranku, posle rasta troškova života i pada jena.

Njegov rejting je pao na 15,5 odsto prošlog meseca.

- Na predstojećim predsedničkim izborima potrebno je pokazati ljudima da će se Liberalno-demokratska partija promeniti - rekao je Kišida na konferenciji za novinare u sredu najavljujući svoju odluku.

- Važni su transparentni i otvoreni izbori, slobodna i otvorena debata. Prvi lako razumljiv korak koji ukazuje na to da će se LDP promeniti jeste da se povučem - rekao je on.

Tanjug/Kyodo News via AP
 

Unutar stranke, neki sumnjaju da li Kišida može da odvede LDP do pobede na sledećim opštim izborima 2025. Stranka je na vlasti gotovo neprekidno od 1955. godine.

Ipak, lideri LDP-a bili su šokirani Kišidinom.

Visoki lider rekao je za japansku televiziju NHK da je pokušao da ubedi Kišidu da se kandiduje za funkciju, ali je premijer rekao da bi to bilo "neodgovorno".

Član Kišidine frakcije u stranci nazvao je odluku "veoma žalosnom i nesrećnom", dodajući da je premijer "imao dobre rezultate u spoljnoj politici, politici odbrane i unutrašnjoj politici, ali je bio primoran da odstupi zbog pitanje politike i novca“.

Prošlog decembra četiri ministra LDP-a podnela su ostavke u roku od dve nedelje zbog skandala sa prikupljanjem sredstava u koji je umešana najmoćnija frakcija vladajuće stranke.

Pet viših zamenika ministara i jedan parlamentarni zamenik ministra iz iste frakcije, koju je ranije predvodio pokojni premijer Šinzo Abe, takođe su dali ostavku.

Tanjug/Philip Fong/Pool Photo via AP
 

Japanski tužioci pokrenuli su krivičnu istragu o tome da li su desetine poslanika LDP-a primile prihode od događaja za prikupljanje sredstava u kojima su milioni dolara zadržani van zvaničnih partijskih evidencija.

Međutim, način na koji se Kišida odnosio prema skandalu sa prikupljanjem sredstava izazvao je kritike javnosti, što ga je učinilo nepopularnijim.

Kontroverza se takođe razvila jer su se japanska domaćinstva borila sa rastom cena hrane najbržim tempom u skoro pola veka.

Kombinacija ekonomskih nedaća i političkog skandala podstakla je nepoverenje u vladajuću partiju, uprkos slaboj i podeljenoj opoziciji.

- Od sada će se politička situacija potpuno promeniti - rekao je nakon Kišidinog saopštenja za NHK Jun Azumi, poslanik glavne opozicione Ustavno-demokratske partije.

Ko je Fumio Kišida?

Tanjug/Kyodo News via AP
 

Kišida potiče iz porodice političara - i njegov otac i deda su bili članovi Predstavničkog doma Japana.

Prvi put je izabran u Predstavnički dom 1993. Postao je japanski ministar spoljnih poslova sa najdužim stažom kada je tu funkciju obavljao između 2012. i 2017. godine.

Dužnost premijera preuzeo je u oktobru 2021. godine, nasledivši Jošihidea Sugu koji je podneo ostavku nakon samo godinu dana na funkciji. On je doveo LDP do pobede ubrzo nakon toga na opštim izborima 2021.

U poslednje tri godine Kišidina vlada se zalagala za politiku povećanja plata i prihoda domaćinstava usred krize troškova života.

On je nadgledao ponovno otvaranje Japana nakon pandemije kovida 19, a bio je na funkciji kada je zemlja doživela jedan od najšokantnijih političkih trenutaka - ubistvo bivšeg premijera Šinza Abea u julu 2022. Takođe je doneo kontroverznu odluku da oda počast ubijenom vođi državnom sahranom.

Profimedia
 

Iako je imao problema na domaćem terenu, Kišida je redovno dolazio na naslovne strane zbog diplomatije.

Bio je uspešan u proširenju vojnog budžeta zemlje i opreznim koracima udaljio se od svojih posleratnih pacifističkih ideala.

Odbrambena saradnja sa Vašingtonom produbila se pod njegovom vladom, a takođe je popravio odnose sa Južnom Korejom, primivši predsednika Jun Suk Jeola u Tokiju.

U još jednom potezu bez presedana, Japan, SAD i Južna Koreja izdale su zajedničko saopštenje na samitu u Kemp Dejvidu prošlog avgusta, pozivajući na proširenje saradnje među njima.

Bonus video

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Možda vas zanima

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike