Uzbuna u Floridi i na istočnoj obali SAD: Tropska oluja Nikol ojačala, mogla bi da postane uragan, izdato više dramatičnih upozorenja VIDEO

09.11.2022 | 13:10

Autor: Vladimir Tanacković

Građani su već obavešteni da bi trebalo da budu spremni za evakuaciju

Copyright Tanjug/NOAA via AP

Tropska oluja Nikol ojačala je preti da dostigne snagu uragana dok se se u sredu ujutru kretala ka atlantskoj obali Floride i jugoistočnom delu SAD.

Prethodno suptropska oluja, Nikol je prošla put do tropske oluje i bilo je gotovo sigurno da će preko noći postati uragan, saopštio je Nacionalni centar za uragane.

Rano u sredu, tropska oluja je bila oko 470 kilometara istočno od Vest Palm Biča na Floridi, sa maksimalnom brzinom vetra od 112 kilometara na čas, što je samo 7 kilometara na čas manje od statusa uragana 1. kategorije.

 

 

Kretao se u pravcu zapad-jugozapad brzinom od 18 kilometara na čas, prema centru.

Uraganski uslovi su se očekivali na severozapadnim Bahamima kasno u utorak i u sredu ujutru, a do srede uveče ista je prognoza bila i za centralnu i južnu atlantsku obalu Floride, saopštili su savezni prognostičari.

Centar za uragane upozorio je celu državu da bude spremna za vremenske nepogode.

- Ne fokusirajte se na tačnu putanju Nikol jer se očekuje da će biti velika oluja sa opasnostima koje će se širiti i severno od centra, izvan konusa prognoze - poručeno je iz Nacionalnog centra za uragane u biltenu „Ključne poruke“.

 

 

- U opasnosti će verovatno biti veći deo poluostrva Florida i delovi jugoistočnih država SAD - navodi se u saopštenju.

Upozorenja na uragan bila su na snazi tokom noći za široki deo istočne obale države, rekli su savezni prognostičari.

U njima su stanovnisi pozvani da se pripreme i evakuišu ako je potrebno, jer su na putu bili uslovi opasni po život, uključujući uraganske vetrove od 120 kilometara na čas, olujne udare i obalne poplave.

 

 

- Pripreme za zaštitu života i imovine treba ubrzati da bi se što pre okončale - rečeno je u Nacionalnom centru za uragane.

Upozorenje o olujnom udaru, koje predviđa opasno visoke vode okeana, močvara i reka, na snazi je od Nort Palm Biča na Floridi do Altamaha Saunda u Džordžiji, saopštio je centar za uragane.

Tanjug/NOAA via AP
 

Federalni prognostičari su rekli da bi centralna i severna Florida mogle da očekuju 7 do 13 centimetara kiše.

Olujni talas će verovatno uticati na dug deo američke obale, od istočne obale Floride do jugoistočne SAD, saopštio je centar za uragane.

Bonus video

var player = new Clappr.Player({source: "https://media-24sedam.ott.solutions/media-24sedam/video_content/64c3d6126c143cbbdfa2636a/2022/07/01/64c4e9adb45738d81958c240/uhd/64c4e9adb45738d81958c240.mp4/playlist.m3u8",parentId:"#VMS_64c4e9adb45738d81958c240",poster:"https://cdn.brid.tv/live/partners/20325/snapshot/1057643_th_1658403690.jpg",playback: {preload: 'metadata',controls: false,playInline: true,recycleVideo: Clappr.Browser.isMobile,crossOrigin: 'anonymous',externalTracks: []}});

 

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam