"Severna Koreja nije izvršila samo test": Razmetanje projektilima ima mnogo složeniju pozadinu

27.03.2021

20:00 >> 20:03

0

Stručnjaci smatraju da Kim Džong Un nije samo hteo da pokaže koliko je moćan, nego da je imao i skriveni plan

"Severna Koreja nije izvršila samo test": Razmetanje projektilima ima mnogo složeniju pozadinu
Copyright Tanjug/Korean Central News Agency/Korea News Service via AP, File

Ako je cilj Severne Koreje bio da privuče pažnju Amerike, u tome je uspela. Ove nedelje Kim Džong Un ispalio je u Japansko more dve balističke rakete, koje su opisane kao nova vrsta taktički vođenog oružja. Neposredno pre toga izveden je još jedan manji test, ali ovog puta predsednik SAD Džo Bjaden nije mogao da ignoriše demonstriranje sile i osudio je lansiranja balističkih raketa jer je time prekršena rezoluciju Ujedinjenih nacija.

– Konsultovali smo se sa saveznicima i partnerima i odgovorićemo na to. Ako su odlučili da situacija eskalira, odgovorićemo u skladu sa tim – rekao je Bajeden na koferenciji za štampu u četvrtak.

Neki stručnjaci veruju da je cilj Severne Koreje bilo samo privlačenje pažnje i smatraju da bi Bajedn trebalo da ima u vidu destruktivnu moć ove sile i da u pregovorima sa njom iznese pametnu ponudu.

Iako je predsednik SAD opisao Severnu Koreju kao svoju najveću pretnju, izgleda da ona nije njegov prioritet, nego borba protiv koronavirusa i nadmetanje sa Kinom na globalnom planu.

24sedam/Profimedia

– Nuklearni problem koji uzrokuje Severna Koreja nikad nije bio među prioritetima Bjadenove administracije. Zato Severna Koreja radi sve što može da to promeni. Želi da bude primećena – rekao je Tom Plant, direktor proliferacije i nuklearne politike na Kraljevskom institutu ujedinjenih službi.

Ovo je već ustaljeni princip Pjongjanga, kojem nije prvi put da testira visokoprofilisano oružje kako bi poslao poruku novoj američkoj administraciji.

Severnokorejska novinska agencija saopštila je da su projektili teški 2,5 tona precizno pogodili metu udaljenu 600 kilometara od svoje obale, dok su zvaničnici Južne Koreje tvrdili da su prešli udaljenost od 440 kilometara. Bez obzira na udaljenost, to je bila eskalacije, a tajming, po svemu sudeći, nije slučajnost.

Prošle nedelje državni sekretar Entoni Blinken i sekretar za odbranu Lojd Ostin posetili su Južnu Koreju i Japan, dok Bajden tek treba da iznese svoj plan o postupanju sa Severnom Korejom, koja je bila problem mnogih predsednika u poslednjih nekoliko godina.

Tanjug/AP Photo/Evan Vucci

SAD tvrdi da je u mnogo navrata bezuspešno pokušavao da uspostavi kontakt sa Severnom Korejom od razgovora o denuklearizaciji koji je pauziran za vreme predsednika Donalda Trampa. Malo je verovatno da će Bajden slediti taktiku svog prethodnika, jer već ima izrazito oštriju retoriku kada je reč o Kimu, kojeg je u nekoliko navrata nazvao „nasilnikom“.

Za razliku od Trampa, Bajden je konstantno ukazivao na kršenje ljudskih prva u Severnoj Koreji, koje je panel Ujedinjenih nacija poredio sa zločinima koje su počinili nacisti. Osim toga, pozvao je Kimov režim da se odrekne nuklearnog oružja, ali većina stručnjaka smatra da ovo neće moći da se ostvari mirnim putem.

– Spreman sam za neki oblik diplomatije, ali pod uslovom da krajnji rezultat bude denuklearizacija – rekao je Bajden u četvrtak.

Posmatrači veruju da Pjongjang ima oko 60 nuklearnih bojevih glava, a neki stručnjaci su uvereni da može da ih stavi na interkontitentalne balističke rakete koje mogu da dopru do SAD.

Profimedia

Severna Koreja označila je Bajdenov pristup kao „jeftini trik“, ističući da neće pristati na pregovore sve dok SAD ne napusti svoju „neprijateljsku“ politiku.

Mnogi stručnjaci smatraju da Severna Koreja ima potrebu za dijalogom, pišu „NBC news“. Kombincija kovida 19, razornih poplava i međunarodnih sankcija uzdrmala je ovu zemlju, koja je već bila izolovana i osiromašena, što je dovelo do ekonomskih problema i manjka zaliha hrane.

– Kim mora da pristane na neku vrstu dijaloga sa Amerikancima koji će dovesti do neke vrste popuštanja sankcija – smatra Džon Nilson-Rajt, istraživač sa Kraljevskog Instituta za međunarodne odnose.

Ovonedeljno demonstriranje sile balističkim projektilima moglo bi da bude pokušaj predstavljanja nove vrste oružja koja je spremna za upotrebu, tvrdi Nilson-Rajt, koji je i predavač međunarodnih odnosa i japanske politike na Univerzitetu u Kembridžu.

Pročitajte još

Dok je bio u Seulu, Blinken je pozvao Kinu da upotrebi svoj „ogromni uticaj“ da ubedi Severnu Koreju da se odrekne nuklearnog oružja, dok Čen Sen-Čan, istraživač sa Instituta Sidžong u Seulu, smatra da bi Bajednova adminsitarcija trebalo da „iskoristi kinesku ulogu, jer su Severnoj Koreji očajnički potrebni kineska nafta i turisti iz Kine kako bi održala svoju krhku ekonomiju“.

Drugi smatraju da lansiranje projektila nema nikakve veze sa SAD. Bojeve glave teške 2,5 tona mogle bi da pokušaj usavršavanja nakon što je Južna Koreja prošle godine testirala sopstvene rakete sa nosivošću od dve tone ili jednostavno dokazivanje da je „Severna Koreja odlučna da nastavi da unapređuje svoj program balističkih projektila“, a šta se zapravo kuva u Severnoj Koreji za sada zna samo Kim Džong Un.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike