Posle cenzure zbog Trampovih pristalica, Parler traži rešenje: Američki stručnjaci zabrinuti zbog saradnje sa ruskom kompanijom

22.01.2021

10:00 >> 09:29

0

Eksperti strahuju od curenja informacija nakon pada društvene mreže na kojoj su simpatizeri bivšeg predsednika SAD našli spas posle ograničenja koja su uve

Posle cenzure zbog Trampovih pristalica, Parler traži rešenje: Američki stručnjaci zabrinuti zbog saradnje sa ruskom kompanijom
Copyright Profimedia

Društvena mreža Parler, koju su „Gugl” i „Epl” uklonili iz svoje prodavnice aplikacija, a „Amazon” sa svog hosting servisa, pokušala je da sklopi dogovor sa najmanje šest provajdera, ali ju je svaki od njih odbio. Parler je postao popularan kada su druge društvene mreže ugasile naloge sada već bivšeg predsednika SAD Donalda Trampa posle nemira u Kapitolu, zbog čega su njegove pristalice pohrlile na njega kako bi mogle da komuniciraju slobodno, bez cenzure. Ipak, uspon ove društvene mreže nije dugo trajao, jer su je tehnološki giganti istisnuli sa veba, zahtevajući da promeni uslove korišćenja i da bude striktnija po pitanju sadržaja koji se može videti na njoj.

Izvršni direktor Parlera Džon Mace rekao je u ponedeljak da ova kompanija nema dovoljno resursa za host na sopstvenom servisu i da su zbog zabrane „Amazona” bili prisiljeni da traže alternativne provajdere tokom pravne borbe sa ovom kompanijom.

Nakon nekoliko dana tišine, sajt Parlera ponovo se pojavio onlajn u nedelju popodne sa porukom „Zdravo, svete, da li je ova stvar uključena”, koju je napisao Mace.

Ipak, i dalje ostaje pitanje koji servis će sada pružiti usluge Parleru i kada će aplikacija ponovo biti potpuno funkcionalna.

Profimedia

Poznavaoci tehnologije pitaju se i koja kompanija će pružiti zaštitu Parleru od DDoS napada, koji korisnicima onemogućavaju korišćenje platforme, pošto je zaštita koju je pružao „Amazon” ukinuta prekidom saradnje.

Zvanični izveštaji ukazuju na to da Parler sada koristi kompaniju sa sedištem u Rusiji, „DDoS-guard”, kako bi se zaštitio od novih DDoS napada, iako potvrda o ovome nije stigla iz vrha društvene mreže. Sa druge strane, iz kompanije „DDoS-guard” odbili su da otkriju kakve usluge pružaju Parleru i negirali da su oni zaduženi za hosting Parlerovog sajta.

– Mi ne pružamo usluge hostinga Parleru. Svaki korisnik može da koristi naše usluge sve dok njegove aktivnosti nisu zabranjene u zemlji i ne krše zakon. Ne želimo da budemo uključeni u bilo kakve političke aktivnosti u nekoj od zemalja širom sveta – rekli su iz kompanije „DDoS-guard” za CNN.

Pročitajte još

Iako je sajt Parlera trenutno funkcionalan i sastoji se od statične stranice sa statusima, društvena mreža ove kompanije, koja je imala nekoliko miliona korsnika pre odluke „Amazona” da prekine saradnju, i dalje nije dostupna. Ipak, činjenica da se saobraćaj posetilaca ove kompanije obavlja preko firme sa sedištem u Rusiji, ostavlja prostor za potencijalno curenje informacija koje mogu dospeti do vlade ove zemlje, tvrde neki eksperti za sajber sigurnost.

Čak i ako „DDoS-guard” ne pruža usluge hostinga Parleru, on svojom zaštitiom može da onemogući da se otkrije gde je hostovan ostatak Parlera.

– Nije moguće da neko ko spolja istražuje pronađe „pravu IP hosting adresu” osim u slučaju da onaj ko vodi sajt ne želi da obelodani ovu informaciju – rekao je za CNN Ron Gilmet, tehnolog i stručnjak za infrastrukturu interneta.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike