Čovečanstvo pred ozbiljnim problemom: Jedan od najvećih proizvođača vakcina obustavlja izvoz "Astra Zeneke"

25.03.2021

17:01 >> 17:09

0

Indijski institut za serum isporučuje vakcine širom sveta, uključujući milione doza za zemlje sa srednjim i niskim prihodima

Čovečanstvo pred ozbiljnim problemom: Jedan od najvećih proizvođača vakcina obustavlja izvoz "Astra Zeneke"
Copyright Tanjug/AP Photo/Efrem Lukatsky

Indija, jedan od najvećih svetskih proizvođača vakcina protiv koronavirusa, privremeno je obustavila sav izvoz “Astra Zenekinih” vakcina, navodeći da je “neophodno davanje prioreteta za domaće potrebe”.

Indijski institut za serum isporučuje vakcine širom sveta, uključujući milione doza za zemlje sa srednjim i niskim prihodima.

Otkud nedostatak vakcina?

Dva proizvođača vakcina u Indiji izrazila su zabrinutost zbog njihove sposobnosti da ispune svoje ciljeve.

Najveći od njih, Indijski institut za serum – koji proizvodi vakcine “Novavaks” i “Astra Zeneka” – upozorio je prošle nedelje na nestašicu sirovina koja utiče na proizvodnju.

Izvršni direktor instituta Adar Punavala pripisao je to američkim zabranama izvoza određenih materijala potrebnih za izradu vakcina, poput specijalizovanih kesa i filtera.

Zašto Amerika ograničava isporuke?

Predsednik Bajden zatražio je od svoje administracije da utvrdi potencijalne nedostatke materijala potrebnih za proizvodnju vakcina. Pozvao se na Zakon o proizvodnji odbrane (DPA), koji potiče iz pedesetih godina, a koji američkom predsedniku daje ovlašćenja da “mobiliše domaću ekonomiju kao odgovor na vanredne situacije”.

To omogućava Sjedinjenim Državama da ograniče izvoz takvih proizvoda, kao što su zalihe materijala za vakcine, kako bi im se omogućilo da pojačaju sopstvenu proizvodnju.

Saopšteno je i da se trenutno suočavaju sa poteškoćama pri uvozu “sastojaka iz ćelija, jednokratnih cevi i specijalizovanih hemikalija”.

– Deljenje ovih sirovina postaće presudan ograničavajući faktor – niko se do sada nije pozabavio ovim važnim pitanjem – rekao je Punavala.

Institut za serum poslao je zahtev indijskoj vladi da interveniše, kako bi osigurao nesmetanu proizvodnju vakcina. Druga indijska kompanija “Biological E”, koja proizvodi vakcinu “Džonson i Džonsona”, takođe je zabrinuta zbog mogućnosti nestašica materijala neophodnih za pravljenje vakcina.

Tanjug/AP Photo/Efrem Lukatsky)

Izvršni direktor kompanije Mahima Datla rekla je nedavno da su se američki dobavljači “nerado obavezali da će se pridržavati svih rokova isporuke”.

Predstavnici različitih svetskij proizvođača vakcina izrazili su zabrinutost početkom marta, upozoravajući da bi ograničenja izvoza od ključnih dobavljača mogla da utiču na globalnu proizvodnju vakcina.

Na koga će uticati ograničenja izvoza?

Prošlog septembra, Institut se saglasio da isporuči 200 miliona doza – po 100 miliona vakcina “Astra Zeneka” i još toliko “Novavaks” vakcina.

Do sada je 17,7 miliona doza poslato u okviru sistema Kovaks, prema podacima Ministarstva spoljnih poslova u Indiji.

Šta je Kovaks?

Cilj mehanizma Kovaks je da ubrza razvoj vakcine protiv kovida 19, obezbedi doze za sve zemlje i da ih pravedno raspodeli, počevši od najugroženijih kategorija stanovništva.  Mehanizam je stvoren kao plod saradnje Svetske zdravstvene organizacije, Koalicije za inovacije u oblasti pripravnosti za epidemije (CEPI) i Globalne alijanse za vakcinaciju (GAVI).

Dok izvoz nije stao, Indija je donirala najviše vakcina širom sveta. Sada, nakon najnovijih dešavanja, Kina prednjači u izvozu cepiva.

Zemlje poput Nepala i Šri Lanke, koje su započele svoje kampanje vakcinacije nakon što su primile donacije cepiva iz Indije, dale su hitno odobrenje vakcine “Sinofarm”, koju će im donirati Kina.

Pročitajte još:

Podsetimo, indijska vlada započela je svoj program vakcinacije 16. januara i do sada je zemlja vakcinisala više od 50 miliona ljudi.

Cilj je, kako su rekli zvaničnici, da se upotrebi preko 600 miliona doza u roku od sedam meseci, što je oko 85 miliona doza mesečno. Indija takođe ima ugovore o licenciranju sa ruskim Istraživačkim institutom “Gamaleja” za proizvodnju 200 miliona doza vakcine “sputnjik”.

Međutim, indijska vlada je naknadno jasno stavila do znanja da nema ograničenja na izvoz, nakon što je Bangladeš postavio pitanje da li će se poštovati ugovor o isporuci “Astra Zenekinih” vakcina.

Prema podacima UN, Institut je takođe sklopio bilateralne ugovore, u kojima se obavezao o izvozu 900 miliona doza “Astra Zenekine” vakcine i 145 miliona doza “Novavaksovih” cepiva.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike