CNN: Kina napravila velike propuste na početku pandemije

01.12.2020

08:59 >> 13:02

0

Ranija, nepoznata brojka nalazi se u nizu otkrića sadržanih na 117 stranica procurelih dokumenata iz provincijskog centra za kontrolu i prevenciju bolesti Hub

CNN: Kina napravila velike propuste na početku pandemije
Copyright Pixabay

CNN je objavio ekskluzivne dokumente za koje navodi da pokazuju značajne propuste Kine na početku epidemije koronavirusa.

Dokumenti koji su procurili iz kineske provincije Hubej pokazuju da je Kina prikazivala manje brojke zaraženih koronavirusom, da su joj bile potrebne nedelje da dijagnostikuje nove slučajeve i da nije obavestila javnost o vrhuncu epidemije gripa u Hubeju u decembru prošle godine, što se poklapa s vremenom kada su se, kako se sumnja, u Kini pojavili prvi slučajevi koronavirusa, piše CNN.

Pročitajte još: Kina objavila fotografiju na kojoj se vidi kako australijski vojnik ubija avganistanskog dečaka

Prema podacima od 10. februara, bilo je 5.918 novih slučaja, što je više nego dvostruko od broja koji je objavila Kina

U izveštaju sa oznakom “interni dokument, poverljivo”, lokalne zdravstvene vlasti u provinciji Hubej, u kojoj je virus prvi put otkriven, navode ukupno 5.918 novootkrivenih slučajeva 10. februara, što je više nego dvostruko od službenog javnog broja potvrđenih slučajeva.

Tanjug/AP Photo/Eduardo Verdugo

Ta veća brojka u to vreme nije bila javno objavljena, a čini se da je Kina prikazivala podatke tako da umanji ozbiljnost epidemije.

Ranija, nepoznata brojka nalazi se u nizu otkrića sadržanih na 117 stranica procurelih dokumenata iz provincijskog centra za kontrolu i prevenciju bolesti Hubej, u čijem je posedu i čiju je autentičnost proverio CNN.

Kina je odlučno odbacila optužbe Sjedinjenih Država i drugih zapadnih vlada da je namerno prikrivala informacije u vezi s virusom, tvrdeći da je bila iskrena prema svetu od izbijanja epidemije. Međutim, iako dokumenti ne daju dokaze o namernom pokušaju prikrivanja nalaza, otkrivaju mnogobrojne nedoslednosti u onome za šta su vlasti imale saznanja i onoga što je otkriveno javnosti.

Na šta sve ukazuju dokumenti

Dokumenti, koji obuhvataju nepotpuno razdoblje između oktobra 2019. i aprila ove godine, ukazuju na nefleksibilan zdravstveni sistem ograničen birokratijom “odozgo prema dole” i postupcima koji nisu bili pripremljeni za rešavanje krize koja je izbila. U nekoliko kritičnih trenutaka u ranoj fazi pandemije, dokumenti daju jasne dokaze o i ukazuju na obrazac institucionalnih propusta, piše CNN.

Jedna od najupečatljivijih tačaka podataka odnosi se na sporost s kojom su dijagnostikovani lokalni pacijenti sa kovidom 19. Iako su vlasti u Hubeju javnosti predstavile svoje postupanje s početnim izbijanjem bolesti kao učinkovito i transparentno, dokumenti pokazuju da su se lokalni zdravstveni službenici oslanjali na neispravne mehanizme testiranja i izveštavanja o novim slučajevima.

Pixabay

Izveštaj u dokumentima sa početka marta pokazuje da je prosečno vreme između pojave simptoma do potvrđene dijagnoze bilo 23,3 dana. CNN-u su stručnjaci rekli da je to značajno otežalo kako praćenje bolesti, tako i borbu protiv nje.

Kina tvrdila da je od početka bila iskrena, a sada nema komentara

Kina je pak odlučno branila svoje postupanje s izbijanjem epidemije. Na konferenciji za novinare 7. juna, kinesko državno veće objavilo je Belu knjigu rekavši da je kineska vlada uvek objavljivala informacije u vezi s epidemijom na “otvoren i transparentan način”.

CNN je kontaktirao s kineskim Ministarstvom spoljnih poslova i Nacionalnim zdravstvenim telom, kao i s Hubejevim zdravstvenim povereništvom, koje nadzire provincijski CDC, radi komentara na otkrića navedena u dokumentima, ali nije dobio odgovor.

Svet iz Kine dobio optimističnije podatke od stvarnih

Dokumenti pokazuju širok raspon podataka o dva određena dana, 10. februara i 7. marta, koji su u značajnoj meri u suprotnosti s onim što je Kina tada govorila javno.

Dana 10. februara, kada je Kina izvestila o 2.478 novih potvrđenih slučajeva širom zemlje, dokumenti pokazuju kako je u Hubeju zapravo bilo ukupno 5.918 novih slučajeva. Interni broj podeljen je u potkategorije i pruža uvid u puni opseg “Hubejeve” metodologije dijagnoze u to vreme.

Tanjug/AP Photo/Oded Balilty

“Potvrđenih slučajeva” prema tom izveštaju ima 2.345, “klinički dijagnostikovanih slučajeva” 1.772 i “sumnjivih slučajeva” 1.796.

Iz svega se može zaključiti kako je svet iz Kine dobio optimističnije podatke od onih koji su bili stvarni.

Inače, dokumente je CNN-u dao uzbunjivač koji je zatražio anonimnost. Rekao je da radi u kineskom zdravstvenom sistemu i da je motivisan da razotkrije istinu koja je bila cenzurisana i oda počast kolegama koje su takođe progovorile.

Pročitajte još: Kina od 1. januara 2021. potpuno zabranjuje uvoz čvrstog otpada

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike