Briga o životnoj sredini: Na ulicama Sombora postavljeno 70 kontejnera za reciklažu stakla

14.04.2021 | 13:36 >> 13:40

Autor: Luka-Đorđija Talevski

Sombor važi za grad zelenila i u skladu sa tim lokalna samouprava svake godine ulaže sredstva u projekte kojima će zaštiti životnu sredinu i unaprediti nje

Copyright Foto: Privatna arhiva

Stanovnici Sombora i okolnih mesta mogu da počnu sa reciklažom stakla jer je na ulicama ovog Vojvođanskog grada postavljeno prvih 70 kontejnera za skupljanje ambalaže, dok se postavljanje još dodatnih 80 očekuje u narednim nedeljama.

Za gradsku zonu namenjeno je 70 kontejnera, deset za prigradsku, 40 za ruralnu i 30 za ugostiteljske objekte, a iskustva Niša, gde je za svega nekoliko nedelja prikupljeno više od dve tone stakla, pokazuju da građani žele da budu odgovorni prema životnoj sredini.

Kontejneri su obezbeđeni zahvaljujući regionalnom projektu “Upravljanje staklenom ambalažom na Zapadnom Balkanu” koji u saradnji sa lokalnom samoupravom sprovode Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju (GIZ) i “NALED”, zajedno sa kompanijom “Sekopak” uz finansijsku podršku Apatinske pivare.

Kako je istakao gradonačelnik Sombora, Antonio Ratković, Sombor važi za grad zelenila i u skladu sa tim lokalna samouprava svake godine ulaže sredstva u projekte kojima će zaštiti životnu sredinu i unaprediti njen kvalitet.

Copyright Foto: Privatna arhiva

– Verujem da će naši sugrađani prikupljanje staklene ambalaže u namenske kontejnere shvatiti kao jednostavnu, a u isto vreme i veoma korisnu aktivnost. Promenom percepcije svih stanovnika da planeta na kojoj živimo ima ograničene resurse i da ponekad jedan mali korak, poput odvajanja staklene ambalaže od ostalog otpada, koji može i treba da učini svako od nas, ima ogroman značaj i uticaj na budući život svih ljudi na Zemlji – rekao je gradonačelnik.

Projekat “Upravljanje staklenom ambalažom na Zapadnom Balkanu” osim u Somboru, sprovodi se i u Nišu, Kragujevcu i Varvarinu, kao i u odabranim pilot opštinama u Bosni i Hercegovini i Severnoj Makedoniji.

Copyright Foto: Privatna arhiva

– Nemačka razvojna saradnja želi da podrži region Zapadnog Balkana u unapređenju reciklaže kako bi i  kroz regionalnu razmenu iskustava brže uhvatili korak sa EU koja već sada prikuplja oko 76% stakla, a do 2030. se planira da taj procenat premaši 90% , dok je prosek tri zemlje obuhvaćene projektom trenutno oko 29% – rekla je Sanela Veljkovski, menadžerka projekta Nemačke organizacije za međunarodnu saradnju (GIZ).

Pročitajte još:

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam