Menjaju se pravila dopinga zbog Sinera i Švjontek? Sprema se veliki skandal u tenisu, a i svetu sporta uopšte
Kako će ovo uticati na dvoje prvoplasiranih igrača na rang-listama?
Krupne promene u svetu tenisa i sporta! Svetska antidoping agencija (WADA) planira da promeni svoja pravila kako bi blaže kažnjavala u slučajevima dopinga.
Doping skandal koji se tiče pozitivnih testova dvoje prvoplasiranih igrača sveta, Janika Sinera i Ige Švjontek 2024. godine uzdrmao je tenisku javnost. WADA je već kontaktirala Sinera o mogućoj suspenziji od jedne do dve godine, dok je slučaj Švjontek, koja je dobila suspenziju od mesec dana, još uvek predmet razgovora.
Ovaj skandal je naterao WADA da preispita određena pravila kad je reč o "nenamerno uzetom dopingu".
Italijanski mediji pišu da WADA neće koristiti izraz "kontaminirani uzorak" već će takve slučajeve da nazove "nepredvidivi izvor zabranjene supstance".
Ova promena u terminologiji bi trebalo da dovede do blažih kazni za sportiste poput Sinera i Švjontek, koji tvrde da je njihova kontaminacija bila slučajna.
WADA uz to želi da uvede i "minimalne nivoe koncentracije" zabranjenih supstanci. To znači da test neće biti pozitivan ako je nivo zabranjene supstance ispod određene granice. Ovakva promena bi mogla da umanji kazne u slučajevima kad se radi o veoma malim i nenamernim količinama zabranjenih supstanci.
Šta ovo znači za Igu i Janika?
Prvo i osnovno - ta dva slučaja nisu ista.
Švjontekova je uspela da značajno smanji kaznu sa osnovne dvogodišnje suspenzije koja važi za prvi prekršaj kod nenamernog unosa. Ona je pružila ubedljive dokaze da ITIA (Međunarodna agencija za teniski integritet) prihvati da nije bila značajno kriva ili nemarna kad je bila pozitivna na Trimetazidin (TMZ). Zabranjena supstanca je ušla u njen organizam zbog kontaminacije legalnog proizvoda koji je uzela (2-3 pilule melatonina).
Tako je moglo da se primeni pravilo 10.6.1 VADA pravilnika koje dozvoljava smanjenje kazne do 100% od predviđene dvogodišnje suspenzije.
Formalno gledano, ovo pravilo ne bi moglo da se primeni na Sinerov slučaj. Kod njega unos zabranjene supstance nije došao zbog kontaminacije legalnog proizvoda, već preko slučajnog prenosa od njegovog fizioterapeuta Đakoma Naldija. Proizvod iz kog je došao Klostebol je Trifodermina, gde je Klostebol naveden kao sastojak.
Za razliku od slučaja Švjontek, gde niko nije očekivao da melatonin sadrži TMZ, svako ko koristi Trifoderminu zna ili bi trebalo da zna da sadrži Klostebol.
Zbog toga bi po strogim pravilima trebalo primeniti pravilo 10.6.2. Ono važi za slučajeve kad sportista nije značajno kriv ili nemaran, ali ne može da dokaže da se radi o "kontaminiranom proizvodu". U takvim situacijama kazna može da se smanji samo do 50% od maksimalne, što znači do godinu dana.
Bonus video:
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari