Zvezda pred derbi dobila Asvel i Ivanovića! Crveno-beli odbranili "Pionir"!

19:52

0

Izabranici Dejana Radonjića se kockali u finišu, ali na kraju došli do zaslužene pobede

CRVENA_ZVEZDA_vs_ASVEL_63 - Copyright MN Press

Košarkaši Crvene zvezde trijumfalno idu na prvi ovosezonski večiti derbi. Crveno-beli su u dvorani "Aleksandar Nikolić", u 9. kolu Evrolige, savladali Asvel - 73:67 (18:9, 15:23, 17:13, 23:22).

Bez četvorice bitnih igrača, sa samo 10 košarkaša u rotaciji, Francuzi su se pokazali u dobrom izdanju pred odlično popunjenim tribinama beogradskog hrama košarke, iako im je u jednom trenutku četvrte deonice pretio, rezultatski, težak poraz. Posle mnogo truda, crveno-beli su došli do maksimalnih 17 razlike u 37. minutu, ali su i pored toga na kraju morali da strepe za pobedu.

Uporni gosti se nisu predavali, serijom 12:0 uhvatili su priključak i trojkom Okoboa prišli na samo tri poena minusa 10.8 sekundi pre poslednjeg zvuka sirene, ali su crveno-beli bili mirni u penal završnici, koja im je donela izuzetno važnu pobedu iz nekoliko razloga, kako takmičarskih, tako i psiholoških.

Ono što može da raduje sve na Malom Kalemegdanu uoči nedeljnog okršaja sa najvećim rivalom jeste povratak Nikole Ivanovića. Iskusni plejmejker je dugo odsustvovao usled zaraze virusom korona, ali se vratio u pravi čas za srpskog i regionalnog šampiona, i, još važnije, pokazao da pauza nije ostavila velikog traga na njegovoj igri, koja će bez dileme biti veliki Radonjićev adut u duelu s Partizanom.

Odlično je Zvezda počela meč, svela rivala u prvih 10 minuta na jednocifren broj poena (devet) i na temelju sjajne defanzive izgradila prvi dvocifreni plus na meču (22:9, 12. minut). Nikola Kalinić je odigrao, napadački, najbolju utakmicu od povratka u Zvezdu. Sa 10 poena u prvom poluvremenu, uz malu podršku Simonovića i Ivanovića bio je najzaslužniji za zaustavljanje naleta rivala, koji je prilično brzo uhvatio rezultatski priključak i do odlaska na veliki odmor potpuno neutralisao plus crveno-belih (33:32).

Još značajniju ulogu srpski reprezentativac je imao u trećoj deonici. Kada je Asvel preuzeo vođstvo i pretio da potpuno ugasi energiju sa tribina "Pionira", Kalinić je postigao još deset poena i pogurao srpskog i regionalnog šampiona ka mirnoj luci, u koju su, bar se u tom trenutku činilo, uplovili posle vezanih trojki Simonovića i Ivanovića (dve) na kojima su crveno-beli izgradili najvećih 67:50.

CRVENA ZVEZDA: Volters 4, Uskoković, Davidovac, Mitrović 4, Lazić 5, Kalinić 22, Dobrić 8, Holins 6, Simonović 6, Ivanović 14, Kuzmić 4, Cirbes.

ASVEL: Okobo 16, Džons 14, Kaudi 6, Lakom 6, Fal 11 (10sk), Osetkovski 7, Hauard 7, Hinsu, Strazel, Adetokunbo.

40. MINUT - Kuzmić je promašio dva vezana zicera, Okombo na drugoj strani poentira u polukontri. Radonjić zove još jedan tajm aut 67:59, pred završnih 90 sekundi meča. Nova izgubljena lopta crveno-belih, potom Fal hvata skok u napadu i pogađa uz faul. Precizan je i s linije penala 67:62, 53 sekunde pre kraja. Volters poentira uz faul i izvesno stavlja tačku na ovaj meč 30 sekundi pre kraja. Promašuje dodatno bacanje Volters 69:62. Okobo poentira flouterom, a potom Lazić pogađa jedno od dva bacanja za 70:64 14.8 sekundi pre kraja. Posle tajm auta Okobo pogađa trojku i daje nadu gostima 70:67, 10.8 sekundi pre kraja. Kalinić pogađa dva bacanja. KRAJ! Zvezda je pobedila 73:67.

38. MINUT - Holins pogađa iz reketa za, dosad, najvećih plus 17 - 67:50. Velika greška Kalinića, Kaudi u kontri zakucava, a iskusni košarkaš crveno-beli pravi nespotski prekršaj. Kaudi pogađa dodatno bacanje, ali potom Okobo promašuje trojku - 67:53, 37. minut. Posle promašaj Voltersa, Fal zakucava - 67:55, 38. minut. Mali pad u igri Zvezde, Okobo pogađa dva bacanja. Pred završna dva minuta četvrte deonice crveno-beli vode 67:57.

36. MINUT - Još jedna trojka Nikole Ivanovića, Zvezda u ovim momentima lomi goste - 63:48 na polovini četvrte deonice. Na lake poene Okoboa, odgovara Mitrović - 65:50, 36. minut.

34. MINUT - Gosti su bez poena u završnom kvartalu, što Zvezda koristi i trojkom Simonovića beži na ogromnih plus 12 u 33. minutu - 57:45. Kaudi pogađa trojku za Avel, ali isto, merom uzvraća Ivanović - 60:48, 34. minut.

32. MINUT - Važne poene, iz trećeg napada, postiže Ivanović na startu četvrte deonice, a potom Holins u kontri zakucava za velikih plus devet - 54:45, 32. minut.

30. MINUT - Na kraju treće deonice Zvezda vodi 50:45.

28. MINUT - Prokockali su gosti nekoliko napada, a potom Dobrić pogađa izuzetno važnu trojku za seriju crveno-belih 7:0 i vođstvo 47:41 u 27. minutu. Potom trojku pogađa i Kalinić. Seriju 10:0 domaćih prekida Osetkovski sa dva ubačena bacanja - 50:43 28. minut.

26. MINUT - Posle promašene trojke Ivanovića, Lakomb poentira u kontri za novo vođstvo gostiju - 41:40, 35. minut. Ponovo Kalinić preuzima odgovornost i pogađa sa poludistance, a potom i Dobrić zakucava u kontri - 44:41, 26. minut.

24. MINUT - Gosti gube loptu (koraci), Kalinić poentira uz fual, ali promašuje dodatno bacanje - 38:35, 23. minut. Volters promašuje slobodno bacanje posle tehničke greške treneru gostiju, a potom Zvezdin plej greši i u dodavanju. Džons to kažnjava poenima s poludistance - 38:37, 24. minut. Kuzmić zakucava na drugoj strani. Okobo pogađa dva bacanja - 40:39 na isteku 24. minuta.

22. MINUT - Posle više od minuta igre u drugom poluvremenu, prvi koš pogađa Okobo i to trojku. Asvel posle dugo vremena vodi - 35:33, 22. minut. Kalinić na drugoj strani pogađa tri slobodna bacanja i tako "poništava" trojku gostiju. Zvezda ponovo vodi 36:35.

20. MINUT - Džons pogađa iz prodora, Asvel je na minus četiri - 31:27, 19. minut. Ušla je Zvezda u malu napadačku krizu, dva minuta je bez poena, a Fal poentira posle ofanzivnog skoka i još više smanjuje zaostatak gostiju - 31:29 pred završnih 60 sekundi prvog poluvremena. Olakšavajuća okolnost za crveno-bele je treća lična greška Fala, a seriju gostiju 6:0 sa dva ubačena bacanja prekida Ivanović 33:29. Džons poentira uz faul, pogađa i dodatno bacanje. Na kraju prvog poluvremena Zvezda vodi 33:32.

18. MINUT - Kalinić pogađa jedno od dva bacanja i postaje prvi dvocifreni košarkaš u Zvezdi (10 poena). Hauard na drugoj strani zakucava - 31:25, 17. minut.

16. MINUT - Simonović trojkom prekida seriju gostiju 8:0, ali potom pored njega Ostekovski postiže lake poene - 27:21 - 15. minut. Važna trojka za Zvezdu u režiji Nikole Kalinića, a potom u reketu domaćih poentira Fal - 30:23, 16. minut.

14. MINUT - Mitrović (asistencija) i Lazić (dva poena) predvode Zvezdu na startu druge deonice - 24:11. Ostekovski poentira uz faul i pogađa dodatno bacanje - 24:14, 13. minut. Hauard pogađa prvu trojku za goste na meču i vraća ih na jednocifren zaostatak 24:17, 14. minut. Radonjić traži tajm aut. Dva napada su crveno-beli prokockali posle minuta odmora, pa Hauard postiže lake poene za 24:19 na isteku 14. minuta.

12. MINUT - Poenima Lazića iz ofanzivnog skoka Zvezda stiže do prve dvocifrene prednosti na startu druge deonice - 20:9. Na lake poene Mitrovića, istom merom uzvraća i Lakomb - 22:11, 12. minut.

10. MINUT - Holins prekida košgeterski post od dva minuta na obe strane za 18:9 na kraju prve deonice.

8. MINUT - Posle prve trojke na meču (Ivanović) i poenima Kuzmća u reketu, Zvezda stiže nadomak dvocifrenog plusa - 16:7, 7. minut. Džons pogađa dva bacanja, postigao je sedam od devet poena Asvela u dosadašnjem toku meča - 16:9, 8. minut.

6. MINUT - Poenima Voltersa Zvezda čuva plus pet, ali potom američki plejmejker pravi drugu ličnu grešku, pa ga menja Ivanović - 10:5, 5. minut. Crnogorski internacionalac je polovično precizan s linije penala 11:5, 6. minut. Džons pogađa s poludistance.

4. MINUT - Četiti brza poena Nikole Kalinića, uz ukradenu loptu Dobrića, Zvezda vodi 8:3 u 3. minutu. Seriju Zvezde 6:0 lakim poenima prekida Fal. Posle 4. minuta igre Zvezda vodi 8:5.

2. MINUT - Kalinić poenima iz prodora otvara meč. Džons na drugoj strani poentira uz faul i pogađa dodatno bacanje, Asvel vodi 3:2 u 2. minutu, ali samo na kratko pošto Dobrić poentira sa poludistance.

Zvezda meč počinje s petorkom Volters, Dobrić, Davidovac, Kalinić i Kuzmić. Sjajna je atmosfera pred strart meča.

Lepa vest za navijače Crvene zvezde. Posle dužeg odsustva usled zaraze virusom korona, u tim se vratio Nikola Ivanović.