0

Crno-beli odbranili "neosvojivu tvrđavu"

Partizan lavljeg srca! Panter srušio Huventud u "paklu" Pionira  (FOTO, VIDEO)
Panter i Ledej - Copyright MN Press

Veliko srce ima Partizan Željka Obradovića. Lavlje! Crno-beli su u dramatičnoj završnici srušili Huventud, a apsolutni junak meča bio je Kevin Panter, koji je odlučujuće poene postigao 4.2 sekunde pre kraja 68:67 (19:17, 15:22, 15:20, 19:8).

Dugo će se pričati o ovoj večeri u beogradskom hramu košarke i roli iskusnog američkog beka, na čijim krilima su crno-beli "doleteli" do, bez ikakve dileme, najveće pobede u dosadašnjem toku sezonu.

Mnogo toga je večeras podsetilo na najslavnije dane Partizana u 21. veku. Atmosfera na evroligaškom nivou, protivnik kadar da uđe u otvorenu bitku sa, ove sezone, neporaženim "valjkom" i hrabri crno-beli, koji nisu odustajali ni kada je rival u poslednju deonicu ušao sa dvocifrenim plusom.

Izdigao se Partizan kao feniks iz pepela u poslednjih deset minuta susreta. Kada su ih mnogi otpisali, crno-beli su krenuli u poslednji juriš i malo po malo topili prednost "grogiranog" rivala, koji se nije predavao ni kada mu je "voda došla preko glave". Ipak, da bi došao do pobede u "paklu" beogradskog hrama košarke, Huventudu je bio potreban neko kao Kevin Panter, koji je u poslednjih 60 sekundi meča, pri minimalnom plusu domaćina, uzeo loptu i sa šest poena koje je sam sebi iskreirao nacrtao "parnom valjku" put do trijumfa koji će, bez ikakve sumnje, biti ogroman vetar u leđa mladom timu ka ostvarivanju zacrtanih ciljeva.

Apsolutno svaki parametar najavljivao je vrhunski košarkaški spektakl u dvorani "Aleksandar Nikolić". Navijači Partizana su svoj deo odradili gotovo perfektno, dok su igrači na terenu dali svoj udeo u jednom od najuzbudljivijih mečeva u istoriji Evrokupa.

Duel dva bivša prvaka Evrope, kojima je najvažnije klupske trofeje na kontinentu doneo isti čovek - Željko Obradović - većim delom protekao je u Partizanovoj jurnjavi za rivalom, koji je veliki deo posla uradio u trećem kvartalu, kada je iskoristio sve greške crno-belih i došao do maksimalnih plus 11 u finišu pretposlednjeg kvartala.

Ipak, hrabrim crno-belima nije padalo na pamet da tek tako prepuste trijumf upornim gostima. "Zatgli" su odbranu, serijom 8:0 na startu četvrtog kvartala "zapalili" pomalo uspavane tribine "Pionira", koje su eksplodirale posle trojke Smailagića, koja je bila uvod u pobedničku seriju Pantera.

PARTIZAN: Kuruc 7, Panter 18, Ledej 13, Zagorac 4, Avramović 4, Koprivica 4, Dangubić 3, Smailagić 7, Miletić -, Mur 8, Glas -, Madar -.

HUVENTUD: Buskets 4, Ribas 8, Brodžijanski 7, Ventura -, Vives -, Feliz 4, Vilis 11, Zagar -, Birgander 6, Para 15, Maronka 2, Tomić 10.

ČETVRTA ČETVRTINA

40. MINUT - Ledej je promašio svoj karakterističan šut iz reketa, a Kuruc pravi faul u napadu za dva bacanja Pare, koji je precizan oba puta. To je Letoncu peta lična greška. Smailagić gazi aut liniju, Huventud vodi 65:62 minut i po pre kraja. Ribas promašuje s poludistance, Panter pogađa sa iste udaljenosti. Minut pre kraja Huventud vodi 65:64. Drama dostiže vrhunac. Ledej se izborio za faul u napadu, 39.6 sekundi pre kraja, Partizan ima napad za vođstvo, ali posle tajm auta Željka Obradovića. Panter pogađa s poludistance, 28.7 sekundi pre kraja Partizan vodi 66:65. Ribas pogađa s poludistance 12.6 sekundi pre kraja. Tajm aut Obradovića. Panter pogađa preko ruke, 4.2 sekunde pre kraja. Partizan vodi 68:67. Tajm aut za Huventud. Crno-beli su se odbranili, Aleksa Avramović je potom fauliran, promašio je prvo slobodno bacanje, drugo namerno, kako bi isteklo vreme. Partizan je pobedio!

24sedam/Katarina Mihajlović

38. MINUT - Posle osvojene lopte Avramovića, Ledej postiže poene iz reketa na drugoj strani. Feliz je promašio otvorenu trojku, Smailagić pogađa van linije 6.75 i vratio Partizana na minus jedan - 63:62, 38. minut. Ribas promašuje iz prodora, Partizan ima napad za vođstvo, dva minuta pre kraja.

36. MINUT - Kuruc pogađa jedno od dva slobodna bacanja - 59:57, 35. minut. Posle četiri i po minuta igre u završnom kvartalu gosti postižu prve poene, Tomić s linije penala (1/2). Smailagić promašuje šut za tri, a potom faulira Tomića, koji s linije penala ponovo pogađa jedan od dva pokušaja. Tačno na polovini četvrte deonice gosti vode 61:57. Obe ekpe su odavno u bonusu, posle promašaja Madara, Para pogađa dva bacanja - 63:57, 36. minut.

34. MINUT - Huventud je bez koša više od četiri minuta u četvrtom kvartalu, Ledej pogađa jedno od dva bacanja, a potom promašuje i zicer, posle ofanzivnog skoka Kuruca - 59:53, 33. minut. Zagorac ubacuje dva bacanja, crno-beli su na minus tri - 59:56, 34. minut.

32. MINUT - Rampom Ledeja i s dva ubačena bacanja Zagorca, otvorena je četvrta četvrtina. Sjajno zakucavanje Smailagića, "Pionir" je ponovo na nogama. Dangubić pravi potom petu ličnu grešku - 59:53, 22. minut.

TREĆA ČETVRTINA

30. MINUT - Na kraju trećeg kvartala Huventud vodi 59:49. Na trojku Pantera, poenima iz reketa je u samoj završnici odgovorio Birgander.

28. MINUT - Ledeju lopta izlazi iz koša prilikom šuta za tri poena, na drugoj strani Tomić pogađa dva bacanja - 51:43, 27. minut. Para pogađa trojku, posle izgubljene lopte Koprivice, Huventud prvi put na meču ima dvocifrenu prednost - 54:43, 28. minut.

26. MINUT - Huventud je na plus osam posle poena Tomića, Koprivica na drugoj strani postiže važne poene posle skoka u napadu - 47:41 na polovini trećeg kvartala. Mur poentira iz prodora, Partizan je na minus četiri - 47:43, 26. minut. Buskets prekida mini seriju crno-belih.

24. MINUT - Posle zakucavanja Vilisa, trojku pogađa Dangubić - 43:39, 24. minut. Feliz pogađa za dva, Hunvetud na isteku 24. minuta vodi 45:39.

22. MINUT - Posle dva minuta igre u drugom poluvremenu rezultat je 2:2 posle poena Kuruca i Tomića - 41:36.

DRUGA ČETVRTINA

20. MINUT - Vilis je sjajno zakucao, ali potom i ostao na parketu. Ubrzo se pridigao, uz aplauze s tribina. Još jednu izuzetno važnu trojku pogađa Mur - 35:32. Para pogađa dva bacanja. Na kraju prvog poluvremena gosti vode 39:34.

18. MINUT - Avramović prekida seriju gostiju 8:0 i smanjuje zaostatka crno-belih na 33:29 u 18. minutu.

16. MINUT - Smailagić na polovini druge deonice postiže dva bacanja za plus dva crno-belih - 27:25. Ribas pogađa dve trojke i donosi Huventudu plus četiri 31:27, 16. minut. Obradović traži tajm aut.

14. MINUT - Samo što je kročio na teren, Mur pogađa izuzetno važnu trojku, prekida seriju gostiju i vraća vođstvo Partizanu, 25:23. Buskets poravnava na isteku 14. minuta - 25:25.

12. MINUT - Druga ćetvrtina je otvorena trojkom Ledeja za 22:17, 11. minut. Prokockali su crno-beli dva napada da još uvećaju prednost, što gosti kažnjavaju sa brzih šest poena za novo vođstvo - 23:22, 12. minut.

PRVA ČETVRTINA

10. MINUT - Na kraju prve deonice Partizan vodi posle poena Pantera sa poludistance i Koprivice iz odbojke - 19:17.

8. MINUT - Partizanova serija je 11:0 posle poena Pantera sa poludistance i Kuruca iz zakucavanja, posle ukradne lopte. Crno-beli su preuzeli vođstvo 13:11, 7. minut. Posle tajm auta gostiju Birgander lakim poenima prekida seriju Partizana, a potom Para poentira u kontri i vraća dva poena prednosti Huventudu. Ledej poentira na drugoj strani - 15:15, 8. minut.

6. MINUT - Na polovini prve deonice gosti vode 11:2, posle zakucavanja Vilisa, koji je, dosad, prva figura meča sa sedam poena. Obradović traži minut odmora. Ledej zakucava uz faul i pogađa dodatno bacanje. Potom Kuruc zakucava, pošto je prethodno promašio dva bacanja. Avramović krade loptu, a Ledej poentira. Ekspresna serija 7:0 crno-belih - 11:9, 6. minut.

4. MINUT - Na isteku 3. minuta Vilis pogađa trojku za 6:0. Posle više od tri minuta na meču, prve poene za crno-bele postiže Panter, ali Para na drugoj strani pogađa još jedan šuta van linije 6.75 za goste - 9:2, 4. minut.

2. MINUT - Posle više od minuta igre, prve poene na meču postižu gosti. Posle dva minuta igre rezultat je 2:0 za Huventud.

Partizan meč počinje s petorkom Avramović, Panter, Kuruc, Ledej i Smailagić.

Crno-bele iz prvog reda dvorane "Aleksandar Nikolić" bodri i dvostruka olimpijska šampionka Milica Đuričić.

24sedam/Pavle Knežević

Sve ulaznice za tribine bile su rasprodate još u sredu i nema dileme da Huventud očekuje paklena atmosfera u beogradskom hramu košarke, čiji su tribine sasvim solidno popunjene već 40 minuta pre početka meča.