20:02

0

Moćni crveno-beli srušili „ponos Izraela“

zvezda - Copyright MN Press

Zvezda je zasijala kada je malo ko to očekivao. Pritisnuta velikim kadrovskim problemima i zgusnutim rasporedom, posle Fenerbahčea i Budućnosti, izabranici Dejana Radonjića zablistali su u Tel Avivu i „do nogu potukli“ Makabi - 75:63!

Koliko je Zvezda moćno izgledala u Izraelu najbolje govori podatak da Makabi nijednog trenutka nije bio u prednosti, a posle trojki Kalinića i Voltersa imao je čak 21 poen zaostatka (67:46, 36. minut)

Sjano su crveno-beli otvorili meč, posle samo četiri minuta igre stigli do dvocifrenog plusa (10:0) i već tada nagovestili kako bi ostatak duela mogao da izgleda. Sjajno je Radonjić sa stručnim štabom postavio defanzivni zid, Skoti Vilbekin je bio skoro potpuno neutralisan, što je značajno olakšalo ostatak posla u defanzivi.

Odbijali su se napadi "ponosa Izraela" o defanzivni bedem crveno-belih, koji su na drugoj strani sa pregršt lakih poena iz napada u napad povećavali plus i unosili dodatnu nervozu u Sfaropulosovu ekipu, koja je u 13. minutu već bila u minusu od 15 poena (28:13).

Jedini period na utakmicu u kojem je Makabi ozbiljnije ugrozio Zvezdu desio se sredinom druge deonice. Za minut je Kalojaro vezao devet poena, vratio domaće na jednocifren zaostatak (28:22) i dao nadu punoj dvorani da je preokret moguć.

Ipak, Zvezda nije upala u paniku, Kalinić i Volters održali su Zvezdi osetnu prednost do kraja prvog poluvremena (35:27), da bi im se na startu treće deonice pridružio Luka Mitrović, koji je sa pet poena bio najzaslužniji za seriju 7:0 kojom su crveno-beli najavili konačan epilog meča - 44:32, 25. minut.

Domaći su tada postali svesni da je "vrag odneo šalu" i da Zvezda sigurno korača ka pobedi, ali je panika već ušla u Makabijev tim, koji je "zakucan" u finišu pretposlednje deonice s dve vezane trojke Voltersa (54:37).

Makabi: Vilbekin 18, Evans, Kalojaro 9, Vilijams 6, Kamerun, Rejnolds 2, Sorkin 2, DiBartolomeo 2, Blejzer 3, Naneli 5, Lesor 16, Ziv.

Crvena zvezda: Gušić, Lazarević 6, Volters 17, Uskoković, Davidovac 2, Mitrović 12 (11sk), Kalinić 19, Dobrić 8, Holins, Simonović 6, Ivanović 4, Kuzmić 1.

40. MINUT - Davidovac je promašio trojku, a Mitrović prilikom pokušaja skoka u napadu faulirao Blajzera, koji je bio polovično precizan s linije penala - 68:56, 39. minut. Zveda je pobedila Makabi 75:63!

38. MINUT - Posle dva ubačena bacanja Lesora, na drugoj strani Dobrić je polovično precizan - 68:48, 37. minut. Lesor je jedini raspoložen u ekipi Makabija, potom Kalinić pravi nesportski faul nad Nanelijem, koji je zbog povrede morao da napusti teren. Dibartolomeo je pogodio dva bacanja, a potom i Vilbekin ubacuje trojku. Makabi brzo pravi 7:0 i prilazi na minus 13 - 68:55 u 38. minutu.

36. MINUT - Volters pogađa novu trojku - 64:46, 35. minut. Zvezda je na, dosad najvećih, plus 21 u 36. minutu - 67:46.

34. MINUT - Lesor vezuje četiri poena za domaćina - 58:44, 33. minut. Malu ofanzivnu krizu u Zvezdinom napadu prekida Dobrić trojkom uz zvuk sirene - 61:44, 34. minut.

32. MINUT - Osvojenom loptom i lakim poenima Dobrića Zvezda otvara završni kvartal - 56:47. Vilbekin ubacuje trojku. Posle Dobrića, poene pod košem Makabija postiže i Lazarević - 58:40, 32. minut.

30. MINUT - Lazarević čuva Zvezdi dovocifreni plus, a potom Volters ubacuje trojku za 51:37, 57 sekundi pre kraja treće deonice. Ziv promašuje posle prodora, a Volters pogađa još jednu trojku, sa identičnog mesta za, dosad najvećih, 54:37, što je rezultat pred odlazak na poslednji doviminutni odmor.

28. MINUT - Poenima Kalinića Zvezda je ponovo na dvocifrenom plusu - 46:35, 27. minut. Sorkin pontira na drugoj strani posle skoka u napadu.

26. MINUT - Makabi ne može da pronađe rešenje za Zvezdinu odbranu. Mitrović poentira u reketu - 44:32, 25. minut. Imali su crveno-beli priliku da još uvećaju razliku, ali je nisu iskoristili, što je poenima uz faul i pogođenim dodatnim bacanjem kaznio Vilijams - 44:35, 26. minut.

24. MINUT - Naneli pogađa trojku - 37:32, 23. minut, potom Kalinić ubacuje dva slobodna bacanja. Posle dobre odbrane cele petorke, Mitrović hvata skok u napadu i poentira uz faul. Ovoga puta pogađa dodatno bacanje, Zvezda je ponovo na dvocifrenom plusu - 42:32, 24. minut.

22. MINUT - Drugo poluvreme je otvoreno promašenim zicerom Kalinića i zakucavanjem Rejnoldsa - 35:29, 21. minut. Nikola Ivanović iz prodora postiže prve poene za Zvezdu u nastavku meča. Dobra stvar za crveno-bele je treća lična greška Skotija Vilbekina u 22. minutu.

20. MINUT - Posle 20 minuta igre Zvezda vodi 35:27. Lesor je polovičan s linije penala, pred završnih 90 sekundi prvog poluvremena Zvezda vodi 35:24. Luka Mitrović pravi faul u napadu, njegov drugi prekršaj. Lesor je ponovo polovičan s linije penala - 35:25, 19. minut. Posle promašene trojke Kalinića na isteku napada, francuski centar poentira u kontranapadu - 35:27, 33 sekunde pre odlska na veliki odmor.

18. MINUT - Poenima Voltersa iz prodora, i Kuzmića s linije penala (1/2), Zvezda na isteku 17. minuta ima plus 11 - 33:22. Zvezdin centar potom pravi treću ličnu grešku i odmah napušta parket, a Derik Vilijams pogađa jedno od dva slobodna bacanja. Lazarević zakucava - 35:23, 18. minut.

16. MINUT - Seriju Kajolara 9:0 sa dva ubačena bacanja prekida Kalinić - 30:22, 15. minut. Dva napada su crveno-beli promašili na plus osam, ali Makabi to, srećom, nije kaznio.

14. MINUT - Druga trojka Marka Simonovića, Zvezda ponovo ima plus 13, a posle poena Ivanovića u kontranapadu i najvećih 28:13, 13. minut. Sveropulos traži minut odmora. Kajolaro vraća trojku, a potom i koš uz faul (pogođeno dodatno bacanje), posle promašenog šuta Simonovića za tri. Makabi se ekspresno spustio na jednocifren zaostatak, Radonjić odmah traži tajm aut - 28:19, 14. minut. Nova velika greška Zvezde, Kalinić prilikom izvođenja lopte, baca je u ruke Kajolaru, koji ponovo poentira uz faul i pogađa dodatno bacanje - 28:22.

12. MINUT - Trojkom Simonovića Zvezda stiže do, dosad najvećih plus 13 - 23:10, 11. minut. Vilbekin odmah vraća preciznim šutem van linije 6.75, ali potom dobija tehničku grešku zbog prigovora, ali Ivanović nije pogodio slobodno bacanje. Od 13 poena Makabija, devet je postigao Vilbekin.

10. MINUT - Na kraju prve deonice Zvezda vodi 20:10, posle poena Kalinić na isteku napada, kasnije i Luke Mitrovića uz faul, ali i promašeno dodatno bacanje.

9. MINUT - Vilbekin pogađa još jednu važnu trojku za domaćina - 16:10, 8. minut. Domaći za manje od osam minuta imaju već osam izgubljenih lopti. Malo "divlje" košarke na obe strane i nekoliko brzopleto završenih napada. Pred završnih 60 sekundi prve deonice Zvezda ima plus šest - 16:10.

7. MINUT - Posle lakih poena Mitrovića, Vilbekin pogađa prvu trojku na meču. Još dva lagana poena Zvezde i Voltersa - 14:7, 6. minut. Odbija Zvezda napade Makabija, Dobrić zakucava na isteku 7. minuta - 16:7.

5. MINUT - Makabi je bez koša više od četiri minuta, Volters novim poenima u kontri donosi Zvezdi plus 10 - 10:0. Naneli postiže prve poene za domaće posle četiri minuta i 10 sekundi igre. Kuzmić pravi drugu ličnu grešku, odmah ga menja Luka Mitrović. Derik Vilijams pogađa dva bacanja - 10:4, 5. minut.

3. MINUT - Zvezda vodi 6:0 na isteku drugog minuta igre, posle poena Kalinića sa poludistance i Voltersa iz prodora posle ukradene lopte. Makabi je bez poena više od tri minuta, Davidovac poenima s poludistance na isteku napada donosi Zvezdi plus osam na startu meča - 8:0, 3. minut.

1. MINUT - Meč je počeo promašenim napadima na obe strane. Prve poene na meču postiže Nikola Kalinić, s linije penala (2/2).

Ostin Holins je u sastavu, ali je pitanje da li će igrati. Zvezda meč počinje s petorkom Volters, Lazarević, Davidovac, Kalinić, Kuzmić.