05:47

0

Mladi bek za 36 minuta ubacio 37 poena za vođstvo protiv Bostona 3:1

Copyright Tanjug/AP Photo/Mark J. Terrill

Još samo jedan korak deli Majami od zvanja najbolje ekipe Istočne konferencije i plasmana u veliko NBA finale. U noći između srede i četvrtak, ekipa Erika Spoelstre savladala je Boston 112:109 (24:23, 26:21, 27:32, 35:33) i povela u finalnoj seriji 3:1.

Heroj Majamija bio je mladi bek Tajler Hiro, koji je odigrao gotovo perfektan meč. Za 36 minuta na parketu, Hiro je ubacio 37 poena (9-11 za dva, 5-10 za tri, 4:4 sl. b.), od kojih je 15 postigao samo u odlučujućoj deonici.

Iako rezultatski deluje da je Boston bio blizu izjednačenja, stvarnost je malo drugačija. Seltiksi su konstantno jurili prednost rivala, koja je u 28. minutu iznosila najvećih 12 poena. Boston je samo tri puta na meču bio u rezultatskom plusu (7:6, 10:8, 25:24), a kada je Majami na otvaranju druge deonice preuzeo vođstvo do kraja utakmice ga nije ispuštao, iako su im izabranici Breda Stivensa do poslednjeg zvuka sirene bili “za vratom”.

Već krajem prvog poluvremena moglo je da se nasluti u kom pravcu će ići ova utakmica, a kada je u 28. minutu Dragić ubacio trojku sa 58:46 delovalo je da će Majami mnogo lakše privesti duel kraju. Ipak, kada su kola krenula nizbrdo za Boston, lopta je došla u ruke Džejsona Tejtuma, koji je do kraja pretposlednje deonice ubacio 16 poena, i uz malu asistenciju Hejvorda i Brauna ulio nadu Seltiksima da mogu do preokreta približivši ih na samo poen zaostatka pred završnih 12 minuta susreta.

Da do njega, ipak, ne dođe pobrinuo se meč viner Tajler Hiro. Na otvaranju završne deonice ubacio je pet poena i zaustavio nalet zahuktalog rivala, da bi sredinom četvrte četvrtine postigao još osam i zajedno sa Dragićem i Adebajom omogućio Majamiju relativno miran završetak duela, koji nisu poremetile ni uzastopne trojke Tejtuma (dve) i Brauna.

Hiro je uz 37 poena ostvario šest skokova i tri asistencije, a odlični su u Majamiju bili još Batler (24 p, devet sk), Dragić (22 p) i Adebajo (20 p, 12 sk). U ekipi Bostona izdvojili su se Tejtum sa 28 poena i devet skokova, koliko je imao i Braun uz 21 poen. Kemba Voker je meč završio sa 20 poena, Hejvord sa 14, dok je Markus Smart ostvario dabl-dabl učinak (10 p, 11 as).