Veliki Vasa ponovo na krovu Evrope! Efes u Beogradu odbranio tron!

21.05.2022 | 18:49

Turski tim u finalu bolji od Reala!

Anadolu Efes ostaje na krovu Evrope! U sjajnom finalu Fajanl-fora Evrolige u Beogradu turski tim je posle velikog preokreta i dramatične završnice izašao kao pobednik iz duela sa madridskim Realom - 58:57 (14:15, 15:19, 11:8, 18:15).

Još jednom je na velikoj sceni zasijao Vasa Micić. Maestralni srpski plejmejker kao pravi vođa predvodio je istanbulskog velikana i uz Tibora Plajsa bio ubedljivo najzaslužniji za to što je Atamanova četa drugi put uzastopno pokorila Evroligu.

Stigao je Efes u srpsku prestonicu kao prežaljeni šampion. Malo ko je, posle izuzetno turbulentne sezone u kojoj je u jednom trenutku visio i plasman u plej-of, davao šansu turskom prvaku protiv favorizovanih Barselone i Reala. Nije bio mali broj onih koji su išli toliko daleko i tvrdili da će pobednik polufinalnog "El klasika" iz Beograda odneti i šampionski pehar.

Ipak, na parketu najveće dvorane na Balkanu se još jednom potvrdila jedna od omiljenih sportskih krilatica - nikad ne potcenjuj srce šampiona. Čak i kada je Real imao velikih plus devet, kada je situacija za Efes delovala potpuno izgubljeno, nada turskih navijača tinjala je zahvaljujući maestralnoj roli Micića, koji je u svim kritičnim momentima meča bio Efesov anđeo čuvar.

I kada je Tavares u prvoj deonici postigao 12 od 15 poena Reala (uz sedam skokova, od kojih su pet bili ofanzivni), i kada je Hanga sredinom treće deonice ubacio trojku za maksimalnih (40:31) Micić je bio taj koji je junački preuzimao odgovornost i izvlačio Efes iz živog blata koje je u tim momentima surovo pretilo da mu surovo oduzme šampionsku krunu.

Ipak, mora se reći da velike zasluge za Efesov povratak leže i u Realovom pomračenju u drugoj polovini treće i početkom četvrte deonice. Potpuno neverovatno, za ovaj nivo, deluje lakoća kojom su košarkaši "kraljevskog kluba" dozvolili Efesu da uhvati rezultatski priključak. Za više od sedam minuta Madriđani su ubacili samo dva poena, što su Micić i Plajs kaznili i kreirali seriju 14:2 kojom je Atamanov tim preuzeo vođstvo (45:42, 32. minut) koje nije ispustio do poslednjeg zvuka sirene.

Micić je sa 23 poena bio najefikasniji igrač meča, Plajs je uz 19 poena imao i sedam skokova, dok je Larkin meč završio sa 10 poena, šest skokova i četiri asistencije. U poraženom timu jedini sa dvocifrenim poenterskim učinkom bio je Tavares (14 p, 11 sk), Ljulj je ubacio devet, a Rendolf šest poena.

ČETVRTA ČETVRTINA

40. MINUT - Ponovo je sreća na strani Reala, posle polovičnog učinka Kozera sa linije penala. Košarkaši Efesa nisu zagradili dobro koš, lopta je otišla u aut, posle čega je Tavares stao na liniju slobodnih bacanja i takođe bio polovično uspešan - 56:55. Plajs popravlja promašaj Micića i 65 sekundi pre kraja vraća Efesu plus tri - 58:55. Tajm-aut Laso. Ljulj poentira iz prodora, 44 sekunde pre kraja. KRAJ! Efes je sačuvao poen zaostatka i ponovo je prvak Evrope!

38. MINUT - Maestralna asistencija i alej-up zakucavanje Plajsa za velikih plus tri Efesa. Sreća je na strani Reala, Jabusele je posle promašaja Ljulja, izbio loptu iz ruku Plajsa, a posle auta Dek je ubacio trojku za izjednačenje. Kakva trojka Vase Micića, Efes vodi 56:53 pred poslednja dva minuta meča.

36. MINUT - Malo je zastao ofanzivno Efes, ali ga to nije previše koštalo, najviše zahvaljujući Plajsu, koji posle trojke Ljulj još jednom pogađa sa poludistance za novi minimalni plus Reala - 51:50.

34. MINUT - Seriju Efesa 14:2 sa linije penala (2/2) prekida Dek - 45:44. Plajs poentira sa poludistance. Loša selekcija faulova Efesa u ovim momentima, od četiri prekršaja tri puta su poslali košarkaše Reala na liniju penala. Posle Deka, oba slobodna bacanja pogodio je Ljulj, dok je Poirije bio polovično precizan - 47:47. Plajs čuva prednost Efesu na isteku 34. minuta 49:47.

32. MINUT - Real je za sedam minuta postigao samo dva poena, Micić pogađa trojku i posle dugo vremena vraća prednost Efesu, koji posle ukradene lopte i zakucavanja Singltona vodi 45:42.

TREĆA ČETVRTINA

30. MINUT - Posle trojke Hange na 5.40 do kraja treće deonice, Real je postigao samo dva poena, što su Micić i Plajs iskoristili i serijom 9:2 vratili Efes na samo dva poena zaostatka 42:40. Na kraju treće deonice Real vodi 42:40, ali je tri sekunde pre kraja četvrtine Larkin promašio dva bacanja.

28. MINUT - Malo je sreća pogledala Efes, Abaldeu su "iscurela" dva vezana šuta za tri poena, posle čega je Plajs ubacio šut van linije 6:75 - 40:36, 27. minut. Micić je izvukao faul u napadu Tavaresa, ali to truski tim nije iskoristio, preciznije Bubua je promašio trojku. U poslednja dva minuta Real ulazi sa plus dva, posle dva ubačena bacanja Micića - 40:38.

26. MINUT - Efes je za šest minuta treće deonice postigao samo dva poena, Hanga ubacuje trojku i donosi Realu najvećih plus devet - 40:31.

24. MINUT - Uspeo je Efes na trenutak da zaustavi početni nalet Reala, ali nije to do kraja materijalizovao u ofanzivnom polju. Na isteku 24. minuta Madriđani vode 37:31.

22. MINUT - Tavares je nastavio tamo gde je stao u prvoj deonici. Uhvatio je još jedan ofanzivni skok i potom sa linije penala (1/2) postigao prve poene u nastavku meča - 35:29. Real na najvećih plus osam posle poena Abaldea iz prodora - 37:29. Plajs postiže prve poene za Efes u drugom poluvremenu.

DRUGA ČETVRTINA

20. MINUT - Sjajna minijatura Rendolfa u završnici prvog poluvremena. Na trojku Micića odgovorio je trojkom i sačuvao Realu plus pet na kraju prvog poluvremena - 34:29.

18. MINUT - Entoni Rendolf ubacije trojku, potom Larkin prekida seriju Madriđana 7:0. Real u 17. minutu vodi 29:24. U poslednja dva minuta prvog poluvremena Real ulazi sa plus pet - 31:26.

16. MINUT - Real ponovo uspostavlja kontrolu na terenu i to se odmah odražava na rezultat. Fernandez i Kozer donose Madriđanima plus četiri posle 16. minuta igre - 26:22.

14. MINUT - Micić maestralno vodi Efes u ovim momentima. Još jednom je poentirao iz prodora, to mu je 10. poen, ali na drugoj strani Ljulj i Poirije vraćaju prednost na stranu Reala - 22:20. Danston postiže poene iz reketa za novo izjednačenje.

12. MINUT - Vasa iz prodora postiže prve poene u nastavku meča, ali Tejlor ubacuje trojku u narednom napadu i čuva prednost Realu - 18:16. Na isteku 12. minuta, posle zakucavanja Singltona rezultat je poravnat - 18:18.

PRVA ČETVRTINA

10. MINUT - Tavares je ubedljivo centralna figura dosadašnjeg finala. Postigao je 12 od prvih 15 Reala za dosad najvećih 15:8 u 9. minutu. Larkin vezuje šest poena (trojka, pa 2+1) i ekspresno vraća Efes u igru - 15:14. Na kraju prve četvrtine Real vodi 15:14.

8. MINUT - Tavares dominira pod košem Efesa. Visoki centar Madriđana već je uhvatio pet ofanzivnih skokova (sedam ukupno), a svojim 10. poenom doneo je Realu plus šest - 12:6. Vasa Micić novim poenima održava Efes u rezultatskom priključku - 12:8.

6. MINUT - Tavares i Micić su udarne ofanzivne igle Reala i Efesa na startu meča. Srpski plejmejker je dugom dvojkom poravnao rezultat 6:6, ali je potom visoki centar zakucao za novu prednost Madriđana - 8:6.

var player = new Clappr.Player({source: "https://media-24sedam.ott.solutions/media-24sedam/video_content/64c3d6126c143cbbdfa2636a/2022/05/01/64c4e9adb45738d81958c504/uhd/64c4e9adb45738d81958c504.mp4/playlist.m3u8",parentId:"#VMS_64c4e9adb45738d81958c504",poster:"https://cdn.brid.tv/live/partners/20325/snapshot/1016957_th_1653152618.jpg",playback: {preload: 'metadata',controls: false,playInline: true,recycleVideo: Clappr.Browser.isMobile,crossOrigin: 'anonymous',externalTracks: []}});

4. MINUT - Posle skoro dva i po minuta meča prve poene za Real postiže Hanga, za vođstvo Madriđana 2:1. Plajs pogađa prvu trojku na meču, Tavreš poravnava rezultat - 4:4. Novi poeni Tavaresa, Real na isteku 4. minuta vodi 6:4.

2. MINUT - Očekivano tvrd i nervozan početak meča. Posle dva uvodna minuta meča rezultat je 1:0 za Efes, posle polovičnog učinka Micića sa linije penala.

Sve je spremno za početak finala Evrolige.