Čudesni Vasa utišao Arenu! Trojkom u poslednjoj sekundi odveo Efes u borbu za trofej!

19.05.2022

17:43

0

Drugi polufinalni par čine Real i Barselona

Vasilije Micić - Copyright MN Press

Košarkaši Anadolu Efesa igraće u finalu na fajnal foru Evrolige u Beogradu nakon trijumfa nad Olimpijakosom rezultatom 77:74 (18:21, 24:22, 24:20, 11:11)! Odlučujući koš postigao je prošlogodišnji MVP, srpski plejmejker Vasilije Micić!

Crtao je Ergin Ataman na 20 sekundi do kraja napad za Micića, koji večeras nije blistao. Naveo je trener da na šest sekundi do kraja sprski plej krene na šut i uspeo je - utišao je beogradsku Arenu, punu crveno-belih navijača.

Ostalo je gostima iz Pireja dve stotinki do kraja, nedovoljno da Printezis uputi šut!

Početak meča protekao je u nešto većem broju promašaja od očekivanog, a potom je Olimpijakos vođen podrškom sa tribina prvi stekao nešto osetniju prednost, 12:5. Do kraja prvog dela igre, na pogon Micića i Larkina, Efes je bio u igri.

Olimpijakos je u prvom poluvremenu igrao na pogon Vokapa, koji je kako prodorima, tako i šutevima sa distance, razbijao odbranu protivnika. Međutim, Efes je mogao da se pohvali većim brojem raspoloženih igrača, pa kada su stali Larkin i Micić, tu je bio Singelton. Nakon pauze na poluvremenu, Efes je bio još agresivniji, dok nešto nije štimalo u napadu Olimpijakosa

Turski sastav je koševima sa distance došao do preokreta, te i vođstva od 62:51, ali su se u nastavku kockali. Dorsi je sa zvukom sirene, na isteku trećeg kvartala pogodio za prihvatljivih -3.

Tvrdo i neizvesno, sa dosta promašaja bilo je u prvim minutima poslednje deonice. Nedostajalo je snage Olimpijakosu, Printezis i Vokap su imali nešto manju minutažu, dok je Larkin na drugoj strani igrao preko svojih mogućnosti.

Igralo se koš za košem do same završnice, kada je Micić promašio oba bacanja, pri rezultatu 73:70 za njegov tim. Ali, Ataman je pokazao koliko veruje svom pleju, te nacrtao akciju za njega. O tom košu za pobedu će se pričati.

Najefikasniji igrač utakmice je Šejn Larkin sa 21 poenom, dok je Micić dodao 15. U ekipi Olimpijakosa Mekkisik je meč završio sa 12 poena.

U drugom polufinalu, od 21 sat igraju Real Madrid i Barselona.

UŽIVO

Četvrta četvrtina

10. minut - Efes prokockao prvi napad, Martin na 30 sekundi do kraja za izjendačenje, 74:74. Miciććććć!!!! Efes igra za titulu!!!! 74:77

9. minut - Odgovornost preuzimaju Micić i Dorsi, ali nisu bili precizni. Sa linije penala, Larkin je bio polovičan, Slukas siguran, 72:74

8. minut - Micić 0/2 sa penala, sreća po Efes, promašaji i na drugoj strani, 70:73

6. minut - Promašaj za promašajem na obe strane. Larkin i Vazenkov popustili sa distance, ali Plaj sa penala nije propustio priliku da uveća prednost Efesa, 70:73.

5. minut - Ponovo period promašaja na obe strane. Danston je završio utakmicu, loš momenat za faul igrača turskog sastava. Dorsi polovičan, 70:71

4. minut - Tražili su navijači Olimpijakosa tehničku grešku ga Singeltona, zbog faula na MekKisiku koji je bio u napadu, pa su sudije pregledale snimak. Od svega, samo "običan" faul, a Olimpijakos je prišao na -1, 69:70

3. minut - Neočekivano dosta promašaja, ali je Efes i dalje imao prednost, 65:70

1. minut - Slabije otvaranje poslednjeg kvartala

Treća četvrtina

10. minut - Tajler Dorsi!!! Trojka sa zvukom sirene, pred odlučujućih deset minuta, sve je otvoreno, 63:66

9. minut - Dorsi loš sa penala, Efes koristi poklon - Vasa i Plajs odlično sarađuju, 58:66

8. minut - Izblokirao novi Vasin pokušaj, Papanikolau sjajno pročitao nameru srpskog pleja, 53:62. Gotovo da tokom čitavog meča nije bilo Vazenkova i evo trojke - 56:62

6. minut - Taman je Olimpijakos najavio povratak, i u pravom trenutku trojka Micića, 51:62!

5. minut - I još jedna trojka Brajanta, šut Papanikolaua završio je na obruču, 48:57

4. minut - Koš nakon prodora Larkina, primorao je Barcokasa da traži tajm aut, 45:51 za Efes. Eto i odgovora, Papanikola precizan za tri, ali i Brajant na drugoj strani, 48:54

3. minut - Evo Micića. Bio je polovičan srpski plej sa penala, +1 za turski sastav, a stigla je i trojka Singeltona, 45:49

2. minut - Dorsi je vratio dvojkom sa velike udaljenosti, 45:45

1. minut - Loš prvi minut po povratku na teren, a onda i trojka Brajanta, 43:45

Druga četvrtina

10. minut - Larkin je propustio sjajnu priliku da na poluvreme odvede Efes pri vođstvu, 43:42

7. minut - Konačno trojka Vasilija Micića! Ponovo samo dva poena razlike, 39:37

6. minut - Micić, asistencijama i Larkin koševima, održavaju neizvesnost u ovom duelu. Međutim, Martina je baš teško zaustaviti, 37:32

5. minut - Propust u organizaciji napada Efesa, kaznio je Vokap, novom ukradenom loptom, a potom i asistencijom Printezisu za zakucavanje, 33:29

3. minut - Jako malo prostora bilo je dovoljno košarkašima Olimpijakosa da steknu pet poena prednosti, ali Larkin nije dozvolio rivalu da se "odlepi", 29:27

2. minut - Brajant je taman doneo izjednačenje, ali je usledila trojka Slukasa u padu. Atmosfera u Areni prava domaća! 25:24

1. minut - Larkin već u prvom, napadu nakon odmora na liniji penala, 21:20 za crveno-bele.

Prva četvrtina

10. minut - Malo pauze za Micića, Slukas pak drži -2, 16:18. Novi preokret, trojka Papanikolau podigla Arenu na noge,  19:18, a zatim i koševi sa penala za vođstvo na pauzi, 21:18.

9. minut - Trojka Brajanta na asistenciju Micića, turski sastav je odlično iskoristio prazne minute rivala i evo preokreta, 14:16 za Efes!

7. minut - Vraća se sastav Atamana - 4. Odlična odbrana na Papanikolau i bolja organizacija napada, te trojka Larkina i Efes je tu!

5. minut - Prvi tajm-aut pri rezultatu 12:5 za Olimpijakos. Promašuje Micić, ali i crveno-beli

4. minut - Efes i dalje traži svoju igru

3. minut - Mali broj koševa u uvodnim minutima i dosta promašaja na obe strane. Vokap namesti "nišan". Micić još jednom promašuje, ali i crveno-beli sa penala

2. minut - Prvi pokušaj Micića i promašaj sa distance. Vokap sjajan u prodoru, 4:3 za ekipu iz Pireja. Ali evo i Plajsa, na asistenciju Micića

1. minut - Prvi napad za Olimpijakos i odmah lopta na centra, na drugoj strani, vraća Larkin

Nakon spektakularnog otvaranja i vatrometa, usledilo je predstavljanje ekipa, a već pri "čitanju" imena igrača Efesa, moglo se videti koliko veću podršku sa tribina imaju gosti iz Pireja.

Polako i navijači popunjavaju tribine najveće dvorane na Balkanu.

Pola sata pre meča, ekipe su već na parketu beogradske Arene.