Avramović je Partizanov Zoro! Crno-beli servirali surovu osvetu Zvezdi! (FOTO/VIDEO)

19:36

0

Treći ovosezonski derbi pripao izabranicima Željka Obradovića

KATA9681 - Copyright 24sedam/Katarina Mihajlović

Finiš je delo upropastio košarkašima Partizana u trećem ovosezonskom večitom derbiju. Crno-beli jesu ostvarili prvu pobedu protiv Zvezde u tekućoj takmičarskoj godini, ali zadovoljniji posle večerašnjeg duela pred krcatim tribinama dvorane "Aleksandar Nikolić" mogu biti izabranici Dejana Radonjića, koji su u poslednjih 20-ak sekundi meča uspeli da sačuvaju plus 15 iz prvog duela - 98:84 (28:21, 12:13, 24:29, 34:21).

Imali su crno-beli sve na tacni. Prvu pobedu protiv večitog rivala posle pet uzastopnih neuspeha, plus 18 manje od 60 sekundi pre kraja, ali su neverovatnim greškama omogućili Zvezdinim košarkašima da se izbore za ono što im je u ovom trenutku i najvažnije - prednost u međusobnom skoru i utakmicu više na domaćem terenu u plej-ofu, ukoliko na kraju ligaškog dela AdmiralBet ABA lige najveći srpski klubovi budu poravnati po broju pobeda i poraza.

Apsolutni junak večerašnje Partizanove pobede bio je Aleksa Avramović. Srpski reprezentativac, kojem je u nedavnom finalu Kupa Radivoja Koraća sa Zvezdom stradao nos, bio je crno-beli Zoro i sa maskom na licu servirao surovu osvetu najvećem rivalu. Duel je završio sa 33 poena (8/10 za tri) i neverovatnih osam ubačenih trojki u drugom poluvremenu i to u momentu kada su crveno-beli pretili da okrenu meč u svoju korist, pošto su sredinom treće deonice bili na minus 13.

Partizan je većim delom meča bio u vođstvu, u nekoliko navrata imao je i dvocifrenu prednost, ali su crveno-beli svaki put imali spreman odgovor i "disali za vratom" rivalu koji je bio vidno naoštren da upiše trijumf.

Kevin Panter je sjano vukao "valjak" na startu meča u tandemu sa Zekom Ledejom. Najiskusniji košarkaši Partizana postigli su prvih 11 poena za crno-bele i ulili preko potrebno samopouzdanje saigračima da na otvaranju druge deonice stignu do prve dvocifrene prednosti (33:21).

Srećom po crveno-bele, u tim momentima, kao i u većem delu meča, imali su izuzetno raspoloženog Ostina Holinsa, koji je odigrao napadački možda i najbolji meč od dolaska u Zvezdu. U svim kritičnim periodima srpskog i regionalnog šampiona, kada je najveći rival pretio da ode na nedostižnu prednost, gotovo bez greške je ubacio za dva ili tri poena i tako održavao svoj tim na jednocifrenom zaostatku.

Kako su brzo i lako u drugoj deonici ispustili plus 12, crno-beli su prokockali 12 i 13 poena viška i u trećoj deonici. Kao po pravilu, kada su dolazili u poziciju da prelome meč u svoju korist, Obradovićevi izabranici ulazili su u defanzivne propuste, koje su u drugom poluvremenu gotovo bez greške kažnjavali Holins, Dobrić i Davidovac.

Zvezda je svoj momentum propustili na početku treće deonice. Kada su minus 13 (61:48, 27. minut), serijom 15:1, posle trojke Ivanovića na početku završnog kvartala, pretvorili u plsu dva (66:64) delovalo je da bi Radonjićevi puleni mogli da nanesu ozbiljan udarac Partizanu. Ipak, tada je loptu u ruke uzeo Avramović.

Odigrao je Partizanov plejmejker kao u transu poslednjih 10 minuta. Prepun samopouzdanja, sipao je loptu u Zvezdin koš iz svih pozicija i sa četiri trojke pogurao crno-bele ka najvećih 98:80 pred poslednjih 60 sekundi meča u kojima je "valjak" ispustio ogromnu priliku da ostvari "duplu pobedu".

PARTIZAN: Kuruc 2, Panter 22, Ledej 9, Zagorac, Avramović 33 (6as), Koprivica, Smailagić 4, Mur 10, Glas 3, Lesor 15 (7sk), Trifunović, Madar.

CRVENA ZVEZDA: Lazarević, Volters 10, Davidovac 17 (10sk), Mitrović 4, Lazić 3, Kalinić 6 (6as), Dobrić 8, Holins 17, Simonović, Ivanović 6, Vajt 7, Kumić 6.

ČETVRTA ČETVRTINA

40. MINUT - KRAJ! Partizan je pobedio Zvezdu 98:84!

38. MINUT - Volters prekida nalet Partizana poenima iz prodora - 84:74. Osma trojka Avramovića iz 10 pokušaja, 32. poen - 87:74. Mitrović pravi faul u napadu, to mu je 5. lična greška. Partizan vodi 87:74, do kraja je tri minuta i 13. sekundi. Radonjić je isključen zbog druge tehničke greške klupi Zvezde. Avramović ubacuje i slobodno bacanje. Lesor zakucava uz faul za plus 16.  Pogađa i dodatno bacanje - 91:74. Sve je završeno u Pioniru, čeka se samo konačan rezultat.

36. MINUT - Posle promašene trojke Lazića, trojku ubacuje Avramović za plus osam Partizana. Ovo mu je 26. poen. Vajt na drugoj strani zakucava - 78:72, 35. minut. Mur pogađa trojku - 81:72, 36. minut. Nova trojka Avramovića - 84:72 na isteku 36. minuta.

24sedam/Katarina Mihajlović

34. MINUT - Davidovac promašuje trojku, a na drugoj strani poentira Mur sa poludistance. Raste prednost crno-belih - 73:66, 33. minut. Davidovac poenima pod košem prekida seriju Partizana 9:0. Avramović prekida mini seriju Davidovca 4:0 - 75:70 - 34. minut.

32. MINUT - Četvrta deonica otvorena je trojkom Ivanovića. Zvezda vodi posle trojke Ivanovića - 66:64. Avramović vraća trojku, a potom Mitrović pravi faul u napadu, a potom Lesor poentira - 69:66, 32. minut. Partizan je u seriji 7:0 posle novih poena Lesora pod košem. Radonjić traži minut odmora - 71:66.

TREĆA ČETVRTINA

30. MINUT - Pet vezanih poena Davidovca, Zvezda je pred završnih 60 sekundi samo na minus jedan - 63:62. Crveno-beli su u seriji 11:0, Obradović traži minut odmora. Seriju Zvezde poenima s linije penala (1/2) prekida Lesor - 64:62. Kalinić je polovičan s linije penala. Na kraju treće deonice Partizan vodi 64:63.

28. MINUT - Posle tajm auta Radonjića, trojku pogađa i Dobrić. Na zakucavanje Kuruca, lakim poenima odgovara Dobrić, a potom Avramović pravi faul u napadu. To mu je četvrta lična greška - 63:53. Mitrović pogađa jedno od dva bacanja, ali mu se posle drugog promašenog lopta vraća u ruke i ponovo je fauliran. Ovoga puta je ponovio isto, s tim što je Kalinić popravio - Zvezda je na minus šest - 63:57, 28. minut.

26. MINUT - Na trojku Holinsa, trojkom odgovara Avramović - 56:46, 25. minut. Volters ubacuje dva penala i drži Zvezdu na jednocifrenom zaostatku - 56:48 na ulasku u 26. minut. Na isteku 26. minuta Partizan vodi 61:48, posle poena Pantera i trojke Avramovića.

24. MINUT - Veoma zanimljivo, tek na ulasku u 23. minut prve poene na meču postiže Volters, a na drugoj strani Arvamović ubacuje još jednu trojku. Posle poena uz faul i pogođenog bacanja Glasa, Partizan je ponovo na plus 12 - 51:39, 23. minut. Volters prekida seriju Partizana 6:0 - 51:41, 24. minut.

22. MINUT - Drugo poluvreme otvoreno je trojkom Avramovića - 43:34, 21. minut. Vajt je na drugoj strani polovičan s linije penala. Veoma efektno zakucavanje Holinsa vraća crveno-bele na minus šest, ali Avramović poentira iz floutera na drugoj strani - 45:37, 22. minut.

DRUGA ČETVRTINA

20. MINUT - Lesor prekida seriju Zvezde 8:0, koja je posle trojke Lazića prišla na minus dva (36:34). Na kraju prvog poluvremena Partizan vodi 40:34.

18. MINUT - Kalinić promašuje dva bacanja na minus sedam, ali crno-beli to nisu kaznili. Davidovac sa pet vezanih poena vraća crveno-bele na minus pet pred završna dva minuta prvog poluvremena.

16. MINUT - Promašene trojke HolInsa i Kalinića crno-beli nisu maksimalno iskoristili, Davidovac s linije penala (1/2) drži Zvezdu na jednocifrenom zaostatku - 36:27, na isteku 14. minuta.

14. MINUT - Zvezda je bez poena više od tri minuta u drugoj deonice, Partizan posle koša Ledeja vodi 33:21. Nalet crno-belih trojkom suporava Holins - 33:24, 14. minut. Brza serija crveno-belih 5:0, posle poena Mitrovića, Obradović traži tajm aut, posle kojeg Panter ubacuje svoju prvu trojku na meču. Ovo je 18. poen Partizanovog Amerinca u dosadašanjem toku meča - 36:26, 14. minut.

12. MINUT - Drugi kvartal je otvoren tehničkom greškom Radonjiću zbog prigovora. Panter je ubacio slobodno bacanje, a potom je Avramović promašio za tri. Srpski reprezentativac brzo pravi treću ličnu grešku, dve ima Dalas Mur i to bi mogao da bude potencijalni problem za Partizan - 29:21. Lesor promašuje dva bacanja na plus osam za Partizan u 12. minutu. Zvezda to nije kaznila, a potom se Lesor iskupljuje i poenima iz reketa donosi crno-belima prvi dvocifreni plus - 31:21, 12. minut. Radonjić traži tajm aut.

24sedam/P. K.

PRVA ČETVRTINA

10. MINUT - Dobrić je prekinuo nalet Partizana poenima iz prodora, ali na drugoj strani sa poludistance pogađa Panter - 23:19, 9. minut. Sjajan meč igra Panter zasad, ukrao je loptu i izborio se za dva bacanja. Oba puta je bio precizan za, dosad najveće vođstvo Partizana - 25:19. Na kraju prve deonice Partizan vodi 28:21, posle tri ubačena bacanja Kevina Pantera.

8. MINUT - U poslednja dva minuta uglavnom se igra koš za koš, s tim što crno-beli do poena dolaze sa linije penala. Pred završnih 120 sekundi prve deonice sa plus četiri za Partizan, posle poena Smailagića i Avramovića - 21:17.

6. MINUT - Trojkom Ledeja Partizna vraća vođstvo na isteku 5. minuta meča - 11:10. Panter i Ledej postigli su 10 od 11 poena crno-belih u dosadašnjem toku meča. Na dva ubačena bacanja Kuzmića, sa dva pogođena penala odgovara Lesor i čuva "valjku" plus jedan - 13:12, 6. minut.

4. MINUT - Partizan je izašao iz bonusa posle samo dva i po minuta igre. Crno-beli su zakucavanjem Ledeja poveli 5:2, potom je Kalinić bio polovično precizan s linije penala i tako poveo Zvezdinu seriju 5:0 za vođstvo crveno-belih 8:5 u 4. minutu. Panter poenima s poludistance prekida nalet rivala.

2. MINUT - Meč je otvoren poenima Kevina Pantera. Na trojku Holinsa, polovičnim učinkom s penala odgovara Panter - 3:3 u 2. minutu.

Meču u Pioniru prisustvuje i nekadašnji centar, kasnije i predsednik Partizana Nikola Peković. Bivši crnogorski košarkaš u dvoranu je ušao u društvu Ostoje Mijailovića i dobio je ovacije crno-belih tribina beogradskog hrama košarke.

Sat vremena pre početka meča tribine Pionira su sasvim solidno popunjene, dok se ispred beogradskog hrama košarke stvaraju velike gužve i traži se karta više.