aktuelno

UEFA udara jače nego ikad! Nema popusta ni za najveće - sprema se masovno izbacivanje iz evropskih takmičenja!

10.12.2025

09:22

0

Autor: A. Š.

Zbog sve većeg broja vlasničkih grupacija i zabrinutosti za integritet takmičenja, UEFA je pooštrila nadzor

UEFA udara jače nego ikad! Nema popusta ni za najveće - sprema se masovno izbacivanje iz evropskih takmičenja!
Bruno Fernandeš - Copyright Profimedia/IMAGO/imago sportfotodienst

Nekoliko evropskih klubova moglo bi da se suoči sa ozbiljnim sankcijama narednog leta, jer je UEFA jasno stavila do znanja da neće popuštati kada je reč o pravilima o višestrukom vlasništvu. Evropska kuća fudbala poslala je zvanično obaveštenje klubovima, podsetivši ih da moraju da usklade vlasničke strukture najkasnije do 1. marta – roka koji neće biti produžavan ni u izuzetnim slučajevima, prenosi BBC.

Ovaj stav UEFA dodatno je učvrstila presuda Sportskog arbitražnog suda (CAS), koji je odbio žalbu Kristal Palasa nakon njihovog prošlogodišnjeg izbacivanja iz Lige Evrope i prebacivanja u Ligu konferencija. Time je potvrđeno da posebnih izuzeća više nema.

Prema UEFA-inim propisima, nijedna vlasnička grupacija ne sme imati dva kluba u istom evropskom takmičenju. U slučaju takvog konflikta, mesto gubi tim koji je u domaćoj ligi ostvario slabiji rezultat. Iako se godinama verovalo da je ovo samo „mrtvo slovo na papiru“, praksa se dramatično promenila prošle sezone.

Zbog sve većeg broja vlasničkih grupacija i zabrinutosti za integritet takmičenja, UEFA je pooštrila nadzor, a rezultat je bio jasan: tri kluba izbačena tokom leta – Kristal Palas, irski Drahida Junajted i slovački DAC 1904.

Najveću pažnju privukao je slučaj Kristal Palasa, pošto je utvrđeno da bivši suvlasnik Džon Tekstor ima odlučujući uticaj i u engleskom klubu i u francuskom Lionu, koji se takođe plasirao u Ligu Evrope.

Ključna promena: rok pomeren sa juna na mart

Najveći udar predstavlja promena datuma procene vlasništva – umesto 1. juna, sada je to 1. mart. Nakon tog datuma, nikakve korekcije vlasničke strukture neće se uzimati u obzir, što je CAS nedavno i pravosnažno potvrdio. UEFA navodi da je jasno definisanje roka neophodno kako bi klubovi znali na vreme šta ih čeka u sledećoj sezoni.

 

Kristal Palas je u svojoj žalbi tvrdio da su neki klubovi imali privilegije. Pominjali su Notingem Forest, čiji je vlasnik Evangelos Marinakis smanjio svoj uticaj zbog mogućnosti da se i Forest i Olimpijakos plasiraju u Ligu šampiona, kao i vlasnike Čelsija, BlueCo grupaciju, koja je izdala nove akcije u Strazburu u slučaju da se oba kluba nađu u istom takmičenju.

Međutim, CAS je odbacio ove tvrdnje, ističući da UEFA u svojim pravilima nema mehanizam koji dozvoljava izuzetke posle 1. marta. U praksi, pomenuti sporni slučajevi nikada nisu „testirani“, jer ti klubovi na kraju nisu završili u istom takmičenju.

UEFA-in poslednji dopis zapravo zatvara sve moguće rupe u propisima – klubovi u strukturama višestrukog vlasništva, poput Mančester junajteda i Nice, moraju da reše eventualne konflikte pre 1. marta. U suprotnom, sledećeg leta mogli bi da dožive sudbinu Palasa i da ostanu bez evropskih takmičenja.

Bonus video

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Možda vas zanima

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike