Liga Evrope ima samo jednog vladara! Sevilja u penal drami razbila Murinjov oreol nepobedivosti! (VIDEO)

01.06.2023

00:06

0

Apsolutni pobednik drugog po jačini UEFA klupskog takmičenja, protiv trenera koji dosad nije izgubio nijedno od pet evropskih finala

Fudbaleri Sevilje slave gol protiv Rome - Copyright Profimedia

Liga Evrope ima jednog apsolutnog vladara. U sedmom finalu drugog po jačini UEFA klupskog takmičenja, sedmi put je trofej podigla Sevilja!

U spektakularnom finalu u Budimpešti, Andalužani su savladali Romu posle penala 4:1 (1:1).

Svakoj od ekipa pripalo je po jedno poluvreme. Dibala je u 35. minutu pretvorio u gol za vođstvo maetralnu asistenciju Mančinija, posle prelako izgubljene lopte Španaca na sredini terena. Ipak, u nastavku Sevilja je bila konkretniji rival i ekspresno došla do izjednačenja.

Asistent kod vodećeg gola Rome Mačini, u 55. minutu zatresao je sopstvenu mrežu za 1:1, što je rezultat koji je ostao na snazi posle više od dva sata izuzetno borbene utakmice, čiji su danak u samom finišu drugog produžetka platili srpski internacionalci Nemanja Matić sa jedne (Roma) i njegov imenjak Gudelj koji su zbog povreda bili primorani da napuste teren.

A na penal ruletu, jedan od tragičara ponovo je bio Mančini. Defanzivac Rome promašio je penal u drugoj seriji, u trećoj je Ibanjez pogodio stativu, dok su kod Sevilje više nego sigurni bili Okampos, Lamela i Ivan Rakitić, dok je penal odluke Montijel dao iz popravnog pokušaja.

Naime, Rui Patrisio je prvobitno odbranio penal fudbaleru Sevilje, međutim glavni arbitar Tejlor je iz VAR sobe dobio signal da se Montijelov šut sa 11 metara ponovi, što je poklon koji argentinski defanzivac nije propustio.

Ovim trijumfom Sevilja je izborila mesto u Ligi šampiona naredne sezone, iako kroz španski nije izborila mesto za izlazak na evroscenu, s obzirom da se kolo pre kraja Primere nalazi na 11. mestu. Ujedno, Andalužani su postali prvi tim koji je uspeo da pobedi Žozea Murinja, koji je osvojio svaki trofej u prethodnih pet finala u takmičenjima pod okriljem UEFA.

PENAL SERIJA

4. SERIJA: Montijel - brani Rui Patrisio! Ponavlja se penal! Montijel daje gol - Sevilja osvaja Ligu Evrope!

3. SERIJA: Rakitić - uz stativu, Sevilja vodi 3:1. Ibanjez - stativa! Sevilja je nadomak novog trofeja!

2. SERIJA: Lamela - Rui Patrisio pogodio stranu, lopta u maloj mreži. Mančini - Bono brani! Sevilja vodi 2:1.

1. SERIJA: Okampos - rutinski, Sevilja vodi 1:0. Kristante - kratak zalet, snažno i precizno - 1:1.

KRAJ MEČA! Penali će odlučiti osvajača Lige Evrope! Posle više od dva sata fudbala, Roma - Sevilja 1:1.

U šestom minutu nadokande, zbog povrede kolena, teren je morao da napusti i Nemanja Gudelj.

Nemanja Matić nije izdržao. U 120. minutu je morao da zatraži izmenu.

Potpuno očekivano ekipe su sve više okrenute čuvanju svog gola. Nema previše rizika, do kraja je nešto više od pet minuta.

Završen je prvi produžetak, promene rezultata nema.

Velika je borba u prvom podužetku, ali bez pravih prilika u prvih 10-ak minuta.

KRAJ! Igraće se dodatnih 30 minuta. Roma - Sevilja 1:1.

Igraće se šest minuta u nadoknadi vremena!

Poništen penal Sevilji! Igrao se 75. minut, Okampos se odlično snašao u kaznenom prostoru Rome, i posle duela sa Ibanjezom završio je na zemlji. Tejlor je odmah pokazao na belu tačku, međutim na aistenciju iz VAR sobe pogledao je snimak i promenio odluku.

GOOOL! Sevilja je izjednačila u 55. minutu, autogol je postigao Mančini.

Nastavljen je meč u Budimpešti. Sevilja je u drugo pluvreme ušla sa dve izmene: umesto Hila i Toresa u igri su Lamela i Suso.

ZAVRŠENO JE PRVO POLUVREME! Roma vodi protiv Sevilje 1:0.

STATIVA! Prvo poluvreme je produženo za sedam minuta, a u šestom je Sevilja umalo došla do izjednačenja! Rakitić ispalio bombu sa preko 20 metara, Rui Patrisio je bio savladan, ali je okvir gola sačuvao Vučicu.

Velika prilika za Sevilju u završnici prvog poluvremena. Posle kornera sa leve strane, najbolje je u kaznenom prostoru skočio Fernando, ali je šutirao glavom preko gola. Igrao se 44. minut.

GOOOL! Roma vodi od 35. minuta golom Dibale! Fudbaleri Sevilje prelako su izgubili loptu na sredini terena, Mančini je maestralno proigrao Argentinca između defanzivaca španskog tima, posle čega je usledila rutinska realizacija nekadašnjeg asa Juventusa.

Bliži se polovina prvog poluvremena, iako ima terensku inicijativu, Sevilja nije nijednom konkretnije zapretila Romi.

Velika šansa za Spinacolu u 11. minutu, ali je njegov šut sa 10-ak metara, po sredini gola, odbranio Bono.

Počeo je meč u Budimpešti. Atmosfera je sjajna, navijači Rome su pred sam start utakmice priredili veliku bakljadu.

SASTAVI

SEVILJA: Bono – Navas, Bade, Gudelj, Teles – Fernando, Rakitić – Okampos, Tores, Hil – En Nesiri.
ROMA: Rui Patrisio – Ibanjez, Mančini, Smoling – Spinacola, Kristante, Matić, Čelik - Pelegrini, Ejbraham, Dibala.