Orlovi uspešno uzleteli! Dušan, pa još jednom Dušan i Litvanci odoše kući sa dva gola u mreži! (FOTO, VIDEO)
24.03.2023 | 22:38
Trijumf je mogao da bude ubedljiviji
Novi ciklus kvalifikacija za fudbalsku reprezentaciju Srbije počeo je pobedom nad Litvanijom. Rezultat na stadionu "Rajko Mitić" je bio 2:0, a strelci su bili Dušan Tadić i Dušan Vlahović. Naš kapiten je upisao i asistenciju, pa je u velikom stilu završio 95. nastup u nacionalnom timu.
U ponedeljak u Podgorici naši Orlovi će gostovati Crnoj Gori koji je nešto ranije danas pobedila Bugarsku u gostima, golom Nikole Krstovića.
Meč je odigran pred 20-ak hiljada navijača, a pobeda ekipe koju predvodi selektor Dragan Stojković Piksi bila je potpuno zaslužena. Mogla je i da bude ubedljivija, ali uspešni nisu bili Aleksandar Mitrović ili Marko Grujić.
Stojković je počeo sa trojicom pozadi. Ispred Vanje Milinković-Savića bili su Nemanja Gudelj, Strahinja Eraković i Strahinja Pavlović, a u špicu je bio tandem Mitrović - Vlahović. Inače, meč je počeo odlično za naš nacionalni tim, pošto je već u 16. minutu bilo 1:0 za Orlove. Filip Kostić je odlično servirao loptu Tadića, koji je rutinski završio akciju.
Od tada je sve bilo lakše, a šanse ispred gola Litvanaca su se ređale. Pokušaji Mitroivića, Vlahovića i Grujića nisu završili u mreži, a vredi spomenuti i jednu izglednu priliku Litvanaca. Ipak, Milinković-Savić je odbranio.
I drugo poluvreme je odlično otvoreno. U 53. minutu, Vlahović je zakucao loptu pod prečku, nakon dodavanja Tadića sa leve strane. I tada je sve bilo jasno, da će Srbija upisati tri boda. U nastavku su šansu dobili Sergej Milinković-Savić, (debitant) Lazar Samardžić, Ivan Ilić, Dejan Joveljić i Nikola Milenković.
Nije bilo golova, ali je na kraju najvažnije da je upisana startna pobeda u kvalifikacijama.
BLOG UŽIVO
Kraj utakmice!
90. MINUT+2 - Izblokiran Samardžić.
Igraće se još četiri minuta.
85. MINUT - Poslednja izmena kod Litvanaca! Beneta izlazi ušao je Baravikas
80. MINUT - Ulazi Joveljić umesto Mitrovića, a Milenković umesto Živkovića.
Izmene i u Litvaniji. Romanovsk i Laukzemski na terenu.
77. MINUT - Černič snažno šutira, ali odlična odbrana Vanje Milinković-Savića.
75. MINUT - SMS dobija loptu od Živkovića, gradi se odlično. Šutira, ali ipak brani golman Litvanije.
72. MINUT - Samardžić debituje, a šansu dobija i Ilić. Tadić završava svoj 95. nastup u nacionalnom timu. Izlazi i Lukić.
Kapiten je sada Mitrović.
65. MINUT - Kostić ubacuje loptu u mrežu, ali poništen zbog ranijeg ofsajda Živkovića.
63. MINUT - Vlahović izlazi, a na terenu je Sergej Milinković-Savić.
62. MINUT - Novikovas i Slivka na terenu, a izlaze Golubickas i Jankaunas.
60. MINUT - Litvanci su tražili penal, ali posle VAR provere utvrđeno da nema osnova.
53. MINUT - GOL! Pogađa i Vlahović, a asistencija se piše Tadiću.
Pre toga, loptu je dodao Mitrović, da bi na kraju napadač Juventusa pogodio pod prečku.
Kratko je trajala i provera da li je bilo ofsajda, ali je sve u redu. Srbija vodi sa 2:0.
51. MINUT - Jankauskas, kontra Litvanaca, ali brani Milinković-Savić. Nova opasna situacija pred golom Srbije, ali srećom bez promene rezultata.
49. MINUT - Tadić traži Živkovića, ali ne stiže lopta do fudbalera PAOK-a. Pošto je bio u srcu kaznenog, moglo je da bude opasno.
Počinje drugo poluvreme! Nije bilo izmena!
Kraj prvog poluvremena!
44. MINUT - Tadić izvodi korner. Ali nema opasnosti po Litvance.
35. MINUT - Kostić centrira sa leve strane na suprotnu ivicu kaznenog prostora, volej hvata Živković, a Grujić pokušava štiklom. Imaju sreće gosti.
34. MINUT - Odlična prilika za Mitrovića. Nanizao je nekoliko protivnika, šutira, ali je lopta je zakačila nekoga i otišla pored leve stative.
29. MINUT - Vlahović glavom ali i on preko gola.
28. MINUT - Paulaskasiz okreta, tik preko gola. Opasna šansa, imali smo sreće.
25. MINUT - Grujić loše zahvata loptu na 18 metara. Odlazi pored gola!
23. MINUT - Mitrović pokušava da proigra, ali presečena lopta.
16. MINUT - GOL! Srbija vodi, strelac je kapiten Tadić!
Asistencija Kostića koji je prošao po levoj strani. Krenulo je od Grujića, preko Mitrovića, a onda je Kostić pronašao kapitena koji je rutinski završio akciju.
13. MINUT - Vlahović prihvata loptu sa desne strane, ali loše šutira. Lak posao za golmana Litvanije.
8. MINUT - Gužva ispred gola Litvanaca koji se ipak brane.
7. MINUT - Vlahović iz prve, traži Kostića na levom boku, ali je neprecizan. Lopta je u autu, za Litvance.
2. MINUT - Jankauskas glavom, ali nema opasnosti po gol Milinković-Savića. Lopta nekoliko metara od gola.
Utakmica počinje. Srbija u crvenim, Litvanija u žutim dresovima.
Minut ćutanja u čast Siniše Mihajlovića.
20.42 - Intoniraju se himne. Zapadna i istočna tribina su dobro popunjene. Otprilike oko 20 hiljada gledalaca ukupno.
19.58 - Na gostovanju u Razgradu Crna Gora je pobedila Bugarsku sa 1:0. Jedini gol dao je nekadašnji napadač Crvene zvezde, sada Dunajske Strede Nikola Krstović u 70. minutu.
Podsetimo, u ponedeljak će Srbija gostovati u Crnoj Gori.
Sudiće Lorens Viser iz Belgije
Kao što se vidi, u napadu će biti tandem Aleksandar Mitrović - Dušan Vlahović. Strater je i štoper Crvene zvezde Strahinja Eraković koji će u poslednjoj liniji biti sa Strahinjom Pavlovićem i Nemanjom Gudeljom.
Podsetimo, Stojković je u najavi utakmice rekao da ga raduje što Gudelj može podjednako dobro da igra u defanzivi i veznom redu.
19:31 - Poznati su i starteri
SRBIJA: V. Milinković-Savić, Eraković, Gudelj, Pavlović, Živković, Grujić, Lukić, Kostić, Tadić, Vlahović, Mitrović.
LITVANIJA: Bartkus, Lasickas, Kolovas, Gidrvainis, Beneta, Šimkus, Černič, Gineitis, Golubickas, Jankauskas, Palauskas.
- Više od 150 dečaka i devojčica iz kosovsko-pomoravskog okruga bodriće večeras fudbalere Srbije.
- Među onima koji su prešli dug put kako bi bodrili naš najbolji nacionalni tim su i mališani iz kosovsko-pomoravskog okruga Kosova i Metohije. Više od 150 dečaka i devojčica biće smešteno na istočnoj tribini našeg najvećeg stadiona u nadi da će se radovati pobedi Srbije i osvajanju prva tri boda.
Našim orlovima, selektoru Stojkoviću, stručnom štabu, kao i rukovodstvu, predsedniku Draganu Džajiću, potpredsedniku Branislavu Nedimoviću i ostalima u ime svih koji dolaze večeras iz naše južne pokrajine, mnogo sreće večeras i u kompletnim kvalifikacijama, poželeo je Nenad Vlajković, član Privremenog organa opštine Gnjilane uz najiskrenuju želju da će se svi zajedno barem još jednom videti krajem godine i proslaviti odlazak na EP u Nemačkoj - saopšteno je iz FSS.
Dolazak dece na utakmicu obezbedila je Kancelarija za Kosovo i Metohiju Vlade Republike Srbije.
Duel sa Litvancima najavio je i selektor Dragan Stojković Piksi.
- Naš cilj je da igramo dobar fudbal, da stvaramo šanse i postižemo golova. Ako igramo dovoljno dobro da pobedimo, pobedićemo, ali na kraju, uvek je bitno da pokažete poštovanje prema fudbalu, zastavu, zemlju, za vaše navijače, i na kraju ćete videti kvalitet, a kvalitet određuje ko je bolji.
Bitno je da pokušamo da pokažemo dobar fudbal. Srpski navijači vole da vide dobar fudbal, ne vole remi bez golova i šuteva. Cilj je da počnemo dobro, da pobedimo i osvojimo tri boda - objasnio je Stojković u najavi duela.
Danas igraju i Bugarska i Crna Gora.
Kvalifikacije za EP
Grupa G
Bugarska - Crna Gora 0:1
(Krstović 70)
Srbija - Litvanija 2:0
(Tadić 16, Vlahović 53)
Grupa B
Francuska - Holandija 4:0
(Grizman 2, Upamekano 8, Mbape 21, 88)
Gibraltar - Grčka 0:3
(Masuras 11, Siopis 45, Bakasetas 58)
Grupa E
Češka - Poljska 3:1
(Krejči 1, Čvančara 3, Kuhta 64 - Šimanski 87)
Moldavija - Farska Ostrva 1:1
(Nikolaesku 86 p - Mikelsen 27)
Grupa F
Austrija - Azerbejdžan 4:1
(Zabicer 28, 50, Gregorič 29, Baumgartner 69 - Mahmudov 64)
Švedska - Belgija 0:3
(Lukaku 35, 49, 83)