Sahranjen Đorđe Marjanović: Legenda srpske i jugoslovenske zabavne muzike počiva pored Džeja (FOTO, VIDEO)

21.05.2021 | 11:40 >> 14:44

Autor: Jelena Stokic Jovanovic

Porodica, prijatelji i kolege uputili su pevaču poslednje zbogom u Aleji zaslužnih građana, na Novom groblju u Beogradu

Copyright 24sedam/ Katarina Mihajlović

Đorđe Marjanović, koji je preminuo u subotu, 15. maja, sahranjen je danas u Aleji zaslužnih građana, na Novom groblju u Beogradu.

Copyright 24sedam/ Katarina Mihajlović

POGLEDAJ GALERIJU
Copyright 24sedam

Copyright 24sedam

Tokom prepodneva u Skupštini Beograda održana je komemoracija legendarnom pevaču, a u 14 sati počelo je opelo na Novom groblju. Pevač je sahranjen malo posle 15 sati. Neutešna ćerka nije mogla da zaustavi suze.

Copyright 24sedam

Copyright 24sedam

Copyright 24sedam

Brojni prijatelji, porodica i kolege još od 13.30 časova okupljali su se u Aleji zaslužnih građana.

Copyright 24sedam/ Katarina Mihajlović

Među prvima, na groblje su pristigli ćerka pokojnog Marjanovića, kum, kompozitor Vladimir Graić, imitator Goran Stojićević Karamela, Vuk Jeremić, kao i brojni drugi prijatelji i poštovaoci lika i dela muzičke legende, koja će počivati u Aleji zaslužnih građana pored Džeja Ramadanovskog. POGLEDAJ GALERIJU

Đorđe Marjanović je umro u 89. godini u Beogradu, u bolnici, od opšte slabosti, s obzirom na svoje godine, iako se prvobitno pisalo da je preminuo od koronavirusa. Rođen je u Kučevu 1931, a u Požarevcu završio gimnaziju. Studirao je farmaciju u Beogradu, koju nikad nije završio. Voleli su ga od Beograda preko Moskve, Minska, Sibira, pa sve do Vladivostoka, pa i dalje, na sve strane Evrope. Muzički je umetnik koji ima dva muzeja njemu u čast – jedan u rodnom Kučevu, a drugi u Moskvi, u vlasništvu „Đokiste” Nikolaja Larena.

Copyright 24sedam/ Katarina Mihajlović

Muzikom je počeo da se bavi pre više od pola veka.

Rođen je u Kučevu 1931. godine. U Beograd je došao na studije farmacije, ali je počeo da se bavi pevanjem. Prvi put je zapevao na audiciji pevača zabavne muzike, koju je organizovalo Udruženje džezista Srbije, da bi u narednom periodu pevao na igrankama i zabavama na Kalemgdanu, u Božidarcu. POGLEDAJ GALERIJU

Prelomni trenutak dogodio se 1958. godine u Nišu, kada je u pauzi između nastupa pevača zabavne i narodne muzike, Đorđe otpevao četiri pesme, među njima i „Zvižduk u osam“, koji je izazvao oduševljenje publike. Bio je prvi pevač zabavne muzike na prostoru Jugoslavije koji nije samo stajao za mikrofonom, već je padao na kolena, valjao se po podu, plakao, bacao sako u publiku.Prvi je pevač koji je imao zvanične klubove obožavalaca u tadašnjoj Jugoslaviji, a velika zvezda je bio i u bivšem Sovjetskom Savezu – na stadionu „Lenjin“ u Moskvi šezdesetih godina, imao je petnaest uzastopnih koncerata, pevajući svake večeri pred petnaestak hiljada ljudi.

Pročitajte još:

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam