Nezapamćen pomor pčela: Zbog zabranjenih pesticida uginule čitave košnice
Protiv poljoprivrednika pokrenuta istraga
Zbog koršćenja nedozvoljenih sredstava u tretiranju svojih nasada, jedan poljoprivrednik je prouzrokovao pomor pčela u više sela u okolini Vukovara, kakav se ne pameti u poslednjih nekoliko godina.
Predsednik Udruženja pčelara Vukovar Ivan Dumendžić, dodavši da je sličnih situacija bilo, ali nikada u ovoj meri kao sada, kako prenosi HRT.
- Gotovo u pravilu su krivci neodgovorni poljoprivrednici koji svoje nasade tretiraju zabranjenim sredstvima - rekao je Dumendžić.
Profimedia
Pročitajte još:
On kaže da su pčelari u Vukovarsko sremskoj županiji imaju dobru saradnju sa jedinicama lokalne samouprave i drugim službama. Pogođen je i OPG njegove supruge kod Orolika, na kojem je otrovano sto košnica pčela, a materijalna šteta iznosi oko 30.000 evra.
Radi toga su pozvani policija i druge službe i utvrđeno je da je krivac poljoprivrednik koji je svoje nasade boba tretirao nedozvoljenim sredstvom za pšenicu, koje rezultira odumiranjem cele zajednice pčela.
Bonus video
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari