Sretenje obavezuje da nikada ne dozvolimo da naš narod pati pod jarmom bilo kakve tiranije: Ministarka Obradović na akademiji u Kragujevcu

15.02.2021 | 10:07

Autor: Isidora Kranjčević

Ministarka je na Sretenjskoj akademiji u Kragujevcu, gde je 1835. godine donet prvi Ustav Kneževine Srbije, istakla da je baš na tom mestu rođena moderna Srb

Copyright Tanjug/Strahinja Aćimović

Sretenje nas obavezuje da nikada ne dozvolimo da naš narod pati pod jarmom bilo kakve tiranije, poručila je danas ministarka državne uprave i lokalne samouprave Marija Obradović, uz poruku da svi zajedno imamo obavezu da negujemo slobodu i demokratiju kao temelje naše države.

Ona je na Sretenjskoj akademiji u Kragujevcu, gde je 1835. godine donet prvi Ustav Kneževine Srbije, poznat kao Sretenjski, istakla da je baš na tom mestu rođena moderna Srbija.

“Naš zadatak je da Sretenje ostane živo i bude prisutno u našem društvu, u školstvu, u našim životima i delima, Sretenje nas obavezuje da svaki građanin, svako dete u Srbiji zna koliko dug put je prošla Srbija od mračne Marićevića jaruge, od tada blatnjavog Kragujevca i koliko je plaćena strašna cena za odbranu slobode srpskog naroda”, porčila je Obradović. POGLEDAJ GALERIJU

Kako je navela, Sretenje obavezuje da se sećamo velikana poput Karađorđa i Dimitrija Davidovića, do svih drugih heroja, koji su svoje živote položili na oltar otadžbine.

“Kroz ovaj praznik upoznajemo sebe, gde smo bili, gde smo sada i u kom pravcu moramo da idemo”, istakla je ministarka.

pročitajte još

Na Sretenjskoj akademiji obratio se i gradonačelnik Kragujevca Nikola Dašić, poručujući da je Srbija nakon Sretenjskog ustava dobila slobodu i temelj na kojima počiva današnja država.

“Naša obaveza je da čuvamo taj iskorak i novi život nacije”, poručio je Dašić.

Na današnjem programu izveden je igrokaz “Zaveštanje”, po tekstu Vladimira Ðorđevića u režiji Dragana Jakovljevića.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam

Izvor: Tanjug