I danas važni sastanci: Vučić u Pekingu razgovarao sa predstavnicima više kineskih kompanija (FOTO)
04.09.2025 | 10:25 >> 11:11
Predsednik je juče u Pekingu imao sastanke sa predstavnicima više kineskih kompanija
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se danas u Pekingu sa predstavnicima kineske kompanije Power China, koja radi na brojnim infrastrukturnim projektima u Srbiji i koja je uglavnom fokusirana na oblast energetike i infrastrukture.
Predsednik Vučić je juče u Pekingu imao sastanke sa predstavnicima više kineskih kompanija, među kojima su HBIS, SANY Renewable Energy, China Emergy, XPeng AEROHT, iFlytek, CRBC, Guangdong Hongda i Ziđin Mobing Group.
- Plodonosan razgovor sa predstavnicima kompanije Power China, jedne od najvećih kineskih kompanija u oblasti energetike i infrastrukture. Razmotrili smo mogućnosti za nove projekte u Srbiji, posebno u oblasti obnovljivih izvora energije i modernizacije energetske mreže.
Predstavnici kompanije iskazali su veliko interesovanje za dalje ulaganje u našu zemlju, naročito u domenu čiste i niskougljenične energije, kao i unapređenja postojeće infrastrukture. Uveren sam da će njihovo iskustvo i znanje doprineti daljem razvoju Srbije - napisao je predsednik na društvenoj mreži Instagram.
Predsednik Srbije sastao se i sa predstavnicima kineske kompanije CETC, koja se bavi IT i telekomunikacijama.
- Zadovoljstvo mi je što sam razgovarao sa predstavnicima kompanije CETC, globalnog lidera u oblasti elektronike i naprednih tehnologija. Predstavili su nam mogućnosti za saradnju u sektorima bezbednosne elektronike, digitalizacije, veštačke inteligencije, javne bezbednosti i pametne infrastrukture.
Poseban akcenat stavljen je na projekte elektronske uprave, digitalne transformacije i razvoja inovacionih centara u Srbiji, koji bi doneli nova znanja, radna mesta i tehnološki napredak. Kompanija poseduje izuzetno iskustvo i tehničke kapacitete u oblasti visoke tehnologije, a njihovo prisustvo u Srbiji bio bi značajan korak napred u modernizaciji naše države - istakao je Vučić na Instagram profilu "buducnostsrbijeav".
Aleksandar Vučić sastao se nakon toga i sa predstavnicima kineske kompanije Shanghai Fengling Renewables, koja svoje poslovanje bazira na održivoj energiji.
Svim današnjim sastancima sa kineskim kompanijama, zajedno sa predsednikom Vučićem, prisustvuju i ministarka unutrašnje i spoljne trgovine Jagoda Lazarević, ministar bez portfelja za međunarodnu ekonomsku saradnju i društveni položaj crkve u zemlji i inostranstvu Nenad Popović i pomoćnik ministra odbrane za materijalne poslove Nenad Miloradović.