Picula sa oružjem slavi "Oluju": Veliča zločin i progon Srba, dok Evropa ćuti!
05.08.2025 | 11:41
Iako Evropska unija strogo reaguje na svaki oblik revizionizma kada je u pitanju Drugi svetski rat, po pitanju ustaških simbola i veličanja NDH – reakcije gotovo da nema
Tonino Picula, poslanik u Evropskom parlamentu i političar koga su u Briselu godinama dočekivali kao "omiljenog ideologa", tridesetu godišnjicu zločinačke akcije "Oluja" obeležio je fotografijom na kojoj pozira naoružan i porukom punom ponosa na ovu vojnu operaciju.
- Prošlo je 30 godina od operacije "Oluja", vojno-redarstvene akcije ključne za oslobođenje okupiranih područja Hrvatske. Zalaganje za mir, jačanje demokratije i uravnoteženi ekonomski prosperitet trebalo bi da budu trajne orijentirne tačke u razvoju našeg društva, posebno danas kada su ove vrednosti pod sve većim pritiskom. Zahvalimo svima koji su doprineli odbrani suvereniteta i slobode Republike Hrvatske. Svim građanima, a posebno svojim suborcima, čestitam Dan pobede i domovinske zahvalnosti i Dan hrvatskih branitelja - poručio je Picula.
Ove reči izazvale su ogorčenje u javnosti, jer dolaze povodom događaja koji je, prema podacima Dokumentaciono-informacionog centra "Veritas", označen kao najveći egzodus civila u Evropi posle Drugog svetskog rata.
Tokom "Oluje", iz Republike Srpske Krajine proterano je više od 220.000 Srba, a više od 1.900 ih je ubijeno. Počinjeni su brojni ratni zločini - od ubistava staraca i žena do spaljivanja kuća i uništavanja imovine.
Uprkos ovim činjenicama, istorija i dalje pokušava da se izvrne. Tako su nedavno takozvani "blokaderi" iz Niša, u političkom jurišu na fotelje, izjavili da su Srbi sami krivi za svoj progon, čime se dodatno vređa sećanje na žrtve.
Zašto Evropa ne reaguje?
Iako Evropska unija strogo reaguje na svaki oblik revizionizma kada je u pitanju Drugi svetski rat, po pitanju ustaških simbola i veličanja NDH – reakcije gotovo da nema. Hrvatska, članica EU, iz godine u godinu organizuje državne proslave "Oluje", uz prisustvo najviših zvaničnika i poruke koje relativizuju zločine.
Licemerno je da Brisel, koji se zaklinje u antifašizam, žmuri pred veličanjem akcije u kojoj su masovno proterani civili samo zbog svoje nacionalnosti.
Takva politika ćutanja i ignorisanja istorijskih činjenica zapravo podstiče jačanje ekstremističkih ideologija na Balkanu.
Očigledno je da je u Hrvatskoj dozvoljeno da se ustaški pozdravi i pesme čuju na sportskim tribinama, koncertima i državnim događajima.
Tišina iz Evrope postavlja pitanje: da li se ljudska prava i osuda fašizma primenjuju selektivno, zavisno od političkih interesa?
Bonus video: