"Srbija ima poseban tretman": Šta je pokazao telefonski razgovor Vučića i Trampa i koja je perspektiva odnosa dveju zemalja
O značaju razgovora dvojice lidera i perspektivi odnosa Srbije i SAD govorili su karijerni diplomata Zoran Milivojević i analitičar politikolog Uroš Nikolić
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić i novoizabrani predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp obavili su ovog vikenda telefonski razgovor, koji je predsednik Vučić ocenio kao "odličan".
- Odličan razgovor sa novoizabranim predsednikom SAD Donaldom Trampom. Srdačan i sadržajan. Verujem u snažnije partnerstvo sa SAD pod vođstvom predsednika Trampa - napisao je Vučić na Instagramu, izrazivši nadu da će predsednike SAD posetiti Srbiju.
- Iskoristio sam priliku da izrazim želju da dalje unapređujemo naše odnose u svim sferama društvenog života. Izrazio sam nadu da će posetiti Srbiju, jer je Srbija bila zemlja gde je podrška za izbor predsednika Trampa bila najveća u celoj Evropi - rekao je Vučić.
O značaju razgovora dvojice lidera i perspektivi odnosa Srbije i SAD sa novom administracijom na čelu, za Euronews Srbija su govorili karijerni diplomata Zoran Milivojević i analitičar politikolog Uroš Nikolić.
Pročitajte još:
Milivojević: Odnos Trampa i Vučića je poseban, takav da američka strana uvažava poziciju Srbije
Karijerni diplomata Milivojević ističe da je razgovor dvojice lidera dokaz da "Srbija ima prolaz u novoj administraciji".
- To pokazuje da Srbija ima poseban, ja bih rekao, tretman kad je reč o administraciji i da je to rezultat minulog rada, pažljivog gajenja i čuvanja tih veza koje smo imali sa prethodnom administracijom. U međuvremenu je stvoren i određeni nivo razumevanja i stvoren je i određeni nivo odnosa koji sada, ja bih rekao, dolazi na verifikaciju i na mogućnost korišćenja. Dakle, ovo je potvrda da Srbija ima prolaz u novoj administraciji. Taj prolaz obezbeđuju prvo, da tako kažem, činjenica da su Srbi bili privrženi Trampu i njegovoj politici, što su pokazali stavu prema izborima, listom su ovde bili za tu opciju u Americi, da ne pričam, i glasili su za to - kaže on i dodaje:
- Drugo, Srbija ima ljude u vrhu administracije, to su ti odnosi koji su gajeni pažljivo ovih četiri godine, i koji sada dolaze do izražaja. Tu je u prvom redu gospodin Grenel, Kušner i tako dalje, dakle, najbliži u okruženju predsednika Trampa i mislim da je to rezultat. Ne tretira se Srbija u ovom slučaju, taj poziv nije usledio, kao što je to slučaj između saveznika, kad su se recimo javljali saveznici tamo, bez obzira ko je kako glasao i šta je i kako mislio, već je ovde jedan poseban odnos, takav da američka strana ima u vidu poziciju Srbije i uvažava na neki način tu poziciju. Ima puno stvari koje nas približavaju. Približava nas, prvo, taj odnos koji je izgrađen i to je jezgro koje sad tamo postoji sa jednim nivoom poverenja i interesa da se to nastavi, drugo, interes obe strane da se odnosi između dve zemlje prodube. Treća stvar, to je ono što je, ja bih rekao, jedan od strateških ciljeva nove administracije i predsednika Trampa. S jedne strane mir, s druge strane ekonomija - ističe diplomata Milivojević.
Milivojević smatra da je prednost to što je predsednik Tramp više poslovni čovek nego političar, a što će imati uticaja na razvoj odnosa.
- Jedno i drugo je strateški interes i strateški cilj, ako hoćete, i spoljne politike SAD i i spoljne politike i strategije Srbije. Predsednik Vučić je do skoro bio manje-više usamljen, još možda uz premijera Orbana, u zalaganju za mir. Međutim, sad je praktično dobio punu satisfakciju za političku opciju sa dolaskom Trampa i sa njegovom strategijom mira i traženja rešenja. To je prva stvar - kaže Milivojević i dodaje:
- Drugo, ekonomija je nešto što je u prvom planu nove administracije i isto je, ja bih rekao, u genetskom kodu predsednika Trampa, jer on je više menadžer nego što je klasični političar. Dakle, to je ekonomija i to su instrumenti koji su svojevremeno primenjivani i u našim odnosima i gde je građen taj odnos poverenja i platforma za buduće odnose. Tako da se i to nekako preklapa i nama je ta ekonomija u prvom planu i sigurno će biti nekakvi rezultati i nekakve nove inicijative.
"Nerealno je očekivati da SAD promene stav po pitanju KiM, ali se očekuje razumevanje za Srbiju"
Karijerni diplomata Milivojević je govorio i o najvažnijem pitanju po teritorijalni integritet Srbije.
- A i sad ima važna stvar, Kosovo i Metohija. Dakle, ono što je naše iskustvo iz prethodnog mandata, iz prethodnog perioda, to je da možemo računati na jedan pragmatizam i na jedan konstruktivan pristup sa mehanizmima koji nude rešenje na političkoj osnovi, moguće u pravcu kompromisa. To je najvažnije i to je ono zašto mi možemo da izvučemo zaključak da je izbor predsednika Trampa za Srbiju povoljnija i bolja opcija. Mada moram da ponovim, nerealno je očekivati da Amerika promeni stavu o Kosovu, i drugo, bez Amerike se ne može to rešavati", kaže Milivojević i dodaje:
- To treba imati u vidu, ali pragmatizam i konstruktivnost je nešto što svakako daje nama mogućnost da se nadamo da ta stvar ipak može malo da legne. Oni će se zalagati za nešto što je u našem interesu, a to je Zajednica srpskih opština. I drugo, protiv radikalizma i onoga što primenjuje aktuelna privremena elita, tako da kažem, u Prištini. Zatim, neće dozvoliti prvo pogrom srpskog naroda na ovaj način. Neće ni dozvoliti taj nivo refleksija. I drugo, insistiraće na političkim diplomatskim mehanizmima uz upotrebu ekonomije, ali uz uvažavanje interesa naše strane.
Milivojević primećuje i određene sličnosti srpskog naroda u većini i nove američke administacije na čelu sa Trampom.
- Jako je važno što postoji i jedna ideološka bliskost. Moram da kažem, da je Trampov koncept državotvoreni, suverenistički, zasnovan na tradicionalnim vrednostima. Tu se mi potpuno poklapamo. To je i naša politička i ideološko-politička strategija koju predvodi aktuelna vlast. Prema tome tu ćemo se svakako naći - zaključuje on.
Nikolić: Potez srpske vlasti da podrži Trampa pomalo rizičan, ali ispravan
Politikog Uroš Nikolić, s druge strane je govorio detaljnije o okruženju Donalda Trampa sa kojim Srbija ima odlične odnose.
- Utisci su krajnje pozitivni zato što je reč o osobama koje su imale saradnju i u prvom Trampovom mandatu za vreme njegovog mandata od 2016. do 2020. Veoma dobri kanali komunikacije su spostavljeni ka Trampovoj administraciji i tu je bilo nekih veoma dobrih stvari. Čak i taj neki Vašingtonski sporazum koji za nas nije bio idealan, formalno nije zahtevao od nas nekakvo de jure priznanje ili de facto Kosova, već se više fokusirao na neku normalizaciju odnosa na način mira, stabilnosti i više se fokusirao na ekonomske teme umestom na statusno-političke - kaže Nikolić i nastavlja:
- Recimo od svih ljudi u Trampovoj administraciji Ričard Grenel je tu možda i najznačaniji ko najbolje razume srpsku poziciju i koji možda teoretski opet dobije neku visoku funkciju i on je upravo zagovarao tu ideju da se normalizacija sprovede ekonomski, a da se ta političko-statusna pitanja izbegavaju, jer su ona ta koja nas razdvajaju. U tom smislu ako bi se recimo vratilo na tu ideju možda bi bio manji pritisak na nas po pitanju Kosova i Metohije.
Nikolić analizira i podršku koju je Tramp dobio u Srbiji.
- Po pitanju naroda 90 odsto je bilo za Trampa, s druge strane, državni vrh je ipak morao da bude umeren u nekim svojim zvaničnim izjavama, zato što nikad ne sme da se rizikuje da se sva jaja stave u istu korpu, za slučaj da pobedi druga strana, da se onda ne bi svetila. Međutim, svima je bilo jasno i vidljivo kroz neke konkretne poteze i pojedinačne istupe da je naša država više igrala na kartu pobede Trampa i to je bio pomalo hazarderski i rizičan potez, ali se ispostavilo i kao pravi potez. Mi smo jedna od retkih zemalja, možda svega nekoliko takvih imamo u Evropi, u svetu malo više, koje su zdušno navijale za pobedu Donalda Trampa, zato što kao što sam već rekao - u prvom mandatu su uspostavljeni dobri odnosi i zato što Donald Tramp predstavlja neku drugačiju Ameriku i gde mi vidimo šansu da možemo sa njima da se povežamo, da resetujemo, da poboljšamo odnose, a uostalom Donald Tramp predstavlja tu neku malo tradicionalniju, suverenističku Ameriku, a ne onu globalističku koja je nama decenijama, tri decenije tačnije, radila o glavi - ističe Nikolić i dodaje:
- Tako da Srbija sada spada u taj krug zemalja gde se metaforički može reći da je "njen vakat došao". Poboljšava se međunarodna situacija po nas, znači sada i u samoj Evropi može da bude uspon takve politike. Među najradosnijim u Evropi je možda bio Viktor Orban koji je takođe naš prijatelj i koji ima odlične odnose sa Aleksandrom Vučićem, tako da uspostavlja se ta neka dobra, višeslojna, višepolarna konekcija. I veoma je dobro, ne samo što smo mi uspostavili dobre odnose sa Trampom, nego i posredno imamo dobre odnose sa Viktorom Orbanom koji je možda čak i Trampov čovek broj jedan u Evropi.
"Možemo da očekujemo više investicija i manje novca za ideološki levo-liberalni NVO sektor"
- Ono što bih ja rekao i parafrazirao, je da su i najgori potezi Trampove administracije, eventualno prema nama i najopasniji i najrizičniji, opet mnogo bolji nego i najbolji i najdobronamerniji koji bismo mogli da dobijemo od one druge strane. Što znači, Trampova administracija u nekoj najgoroj i najcrnoj verziji prema nama, najgoroj koju možemo da zamislimo, opet je mnogo bolja od neke najbolje moguće hipotetičke sa druge strane - kaže Nikolić i dodaje:
- Mi možemo očekivati možda i veći priliv investicija iz Amerike i možda da opet zaživi ona čuvena DFC, kancelarija za ulaganja, sećamo se kada je bio onaj Jovanović na njenom čelu, međutim kada su demokrate došle one su to stopirale. A takođe možemo očekivati, što takođe može biti dobro za nas, da Tramp zavrne slavinu za neke ekstremističke ideološke agende levo-liberalne iz SAD, za neke NVO opcije koje su dobijale desetine miliona evra za promovisanje nekih degenerativnih ideologija ovde, tako da i u tom smislu možda bude manji pritisak na našu zemlju da na unutrašnjem planu sprovodimo te neke agende koje su potpuno u suprotnosti sa tradicijom našeg narada, sa našom verom, sa našom nacijom. U tom kulturološkom i tradicionalnom smislu takođe moći ćemo više da vrednosno uskladimo i upodobimo svoj sistem sa onim što mi zaista jesmo.
Na kraju, on smatra da se postavlja pitanje budućeg odnosa Prištine i Vašingtona.
- Kurti je prvi put kada je došao na vlast bio od kraja 2019. do proleća 2020. svega nekoliko meseci i on je smenjen pod kritikom Ričarda Grenela. On je tu po drugi put došao 2021. i evo izgurao je nekako pun mandat iako mu se nije predviđalo. Međutim, on je imao, u suštini iako su ga verbalno osuđivali, podršku dela demokratske administracije. I vidjeli smo da su i podržali Kamalu Haris. Sada Kurti dolazi u jako nezgodnu situaciju, zato što ima izuzetno loše odnose sa Trampovom administracijom i on je taj koji treba da se plaši ovog svega - kaže on i dodaje:
- I sa tog aspekta naša šansa je tu da popuste pritiske na našu stranu, a da daleko veći pritisci budu na prištinskoj strani. Tako da u tom smislu treba da budemo optimisti. Aljbin Kurti je neko ko je definitivno u nezavidnoj poziciji i treba da se plaši ovakvog ishoda američkih izbora - zaključuje Uroš Nikolić.
Bonus video:
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari