Solarna energija za rad metroa u Beču

22.09.2020 | 17:33 >> 13:29

Autor: 24sedam

Glavni grad Austrije ozbiljno radi na smanjenju zagađenje

Copyright Profimedia

Na krovu bečke metro stanice U3 Otakring postavljeni su solarni paneli zahvaljujući kojima se dobija električna energija koja se koristi za osvetljenje stanice i rad lifta i pokretnih stepenica.

Na površini od 360 kvadratnih metara fotonaponski sistem proizvodi 62.000 kilovat-časova solarne energije godišnje sa snagom od 60,3 kVp. Time će svake godine količina ugljen-dioksida koja se izbacuje u atmosferu biti manja za 21 tonu.

Bečki tramvaji i metro vozila takođe smanjuju emisiju štetnih gasova: energija koja se oslobađa kočenjem preusmerava se u elektroenergetsku mrežu, čime mogu da se pokreću druga prevozna sredstva u okolini. Tramvaji ovim putem dobijaju 30 odsto energije koja ih pokreće.

Copyright Foto: Profimedia

 

 

Ali Beč se ne odriče tradicije. Odnedavno se njegovim ulicama možete provozati električnim fijakerom koji se puni putem javnih punjača. Fijaker može da razvije brzinu do 25 kilometara na čas i da sa jednim punjenjem pređe do 120 kilometara. U njega može da se smesti osam putnika, a u slučajevima nižih temperatura, sedišta će se zagrevati, takođe uz pomoć zelene energije.

Zbog svega ovoga Beč je proglašen najzelenijim gradom na svetu. Austrijski glavni grad 30 odsto svojih ukupnih potreba za energijom namiruje iz obnovljivih izvora. Posebno je zanimljiv podatak da polovina njegovog stanovništva koristi javni prevoz za odlazak na posao. Uz to, na celoj teritoriji Beča se uspešno sprovodi program recikliranja i kompostiranja.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam