Na Božić preminuo Miodrag Govedarica Bata: Autor kompozicije uz koju se pričešćuje i koga je kanonizovala SPC
08.01.2025 | 10:55
Jedina kompozicija koju je posle Mokranjca kanonozivala Srpska pravoslavna crkva
Midorag Govedarica "Bata", jedini kompozitor čiju je kompoziciju "Tijelo Hristovo", posle Mokranjca kanonizovala Srpska pravoslavna crkva preminuo je u snu, na Božić.
Kompozitor Miodrag Govedarica "Bata", autor kompozicije "Tijelo Hristovo", jedine koju je posle Mokranjca kanonozivala Srpska pravoslavna crkva, preminuo je juče.
Preminuo u snu
Tužnu vest su objavili poštovaoci njegovog lika i dela na društvenim mrežama.
- U snu se, na Božić, upokojio kompozitor Miodrag Govedarica "Bata", za koga kažu da je jedini čovek posle Mokranjca čiju je kompoziciju "Tijelo Hristovo" kanonizovala naša crkva i koju ste, sumnje nema, svi čuli na liturgijama dok traje pričešćivanje - objavio je jedan korisnik Iksa bivšeg Tvitera".
- Večeras sam saznao za ovu tužnu vest. Pokojni Bata je pevao u horu Bežanijske crkve zajedno sa mojim ocem. Divan i skroman čovek. Izgleda da je takvima dato da ostave velike stvari iza sebe. Neka mu je pokoj duši i Carstvo nebesko - dodao je drugi tviteraš.
Autor i liturgijske pesme "Svjati Bože"
Drugom prilikom, jedan poštovalac lika i dela pokojnog Govedarice je konstatovao:
- Postoji jedno horsko-muzičko remek delo opšte prihvaćeno u Srpskom narodu,u vidu pričasne pesme za nedeljnu crkvenu molitvu, koju su prihvatile sve konfesije i koje predstavlja opšte prihvaćeni fenomen... Reč je o delu izvanrednog i senzacionalnog značaja u oblasti duhovne muzike. Zove se "Tjelo Hristovo" i izuzetno je poznato i popularno svuda u svetu. Kompozitor je naš savremenik, kompozitor Miodrag Govedarica".
Govedarica je autor i liturgijske pesme "Svjati Bože", a kako se može videti na njegovom Instagram profilu, bio je i pesnik.
Miodrag Bata Govedarica je pesnik, kompozitor i pevač. On je takođe otac, deda i udovac", stoji u opisu njegove profilne fotografije.
Govedarica je bio stalni član Opere Narodnog pozorišta u Beogradu.
Bonus video: