“Ko nekad u osam”: Beogradska filharmonija svira serenade na romantičnom koncertu na Kolarcu (FOTO)
Koncert počinje jednom od najčuvenijih romansi u istoriji muzike
Beogradska filharmonija izvodi koncert inspirisan serenadama britanskih kompozitora pod palicom Hauarda Grifitsa, u petak 15. novembra, na Kolarcu, sa početkom u 20 sati. Kao solisti nastupaju čuveni tenor Ijan Bostridž i Nikola Ćirić, prva horna Beogradske filharmonije, a na programu su dela Britna, Elgara i Von Vilijamsa.
“Ko nekad u osam” – Beogradska filharmonija svira serenade. Koncert počinje Elgarovim “Ljubavnim pozdravom” koji je kompozitor posvetio svojoj budućoj supruzi kao veridbeni poklon, a danas je jedna od najčuvenijih romansi u istoriji muzike.
Jedan od najvećih svetskih umetnika
Britnova “Serenada” za tenor, hornu i gudače će na filharmonijskom koncertu okupiti izvođački “krem de la krem”. Čuveni tenor Ijan Bostridž, odlikovan titulom Komandanta Reda Britanskog carstva, jedan je od najistaknutijih umetnika na svetskoj muzičkoj sceni, sa izvanrednom međunarodnom karijerom koja ga je odvela na najvažnije koncertne podijume, u vodeće orkestre i operske kuće širom sveta. Impresije noći iz Britnove kompozicije doneće kroz osam pesama zajedno sa hornistom Nikolom Ćirićem koji slavi poseban jubilej u Beogradskoj filharmoniji:
Sa mojom Filharmonijom...
- Ovim nastupom slavim deset godina rada u Beogradskoj filharmoniji i svoj mali jubilej. Čini mi se da je ovo moj deveti solistički nastup sa Filharmonijom, a za nekog ko ima trideset dve godine mislim da je velika stvar svirati toliko puta sa nacionalnim orkestrom. Srećan sam uvek kad nastupam sa bilo kojim orkestrom na svetu, ali kad nastupam sa mojom Filharmonijom, zaista se osećam počastvovano - rekao je Ćirić i dodao:
- Izvođenje Britnove "Serenade" je još jedan poseban izazov - ovo delo je potpuno drugačije od bilo kog repertoara koji sam dosad svirao. Drugačiji su zahtevi za hornu koja treba da se uključi u pevačku boju i ne remeti celokupan sklad. Britn je ovo delo napisao za Denisa Brejna, legendarnog hornistu i solistu koji je mogao sve, tako da je i Britn napisao sve.
Finale romantičnog programa Beogradske filharmonije pod vođstvom starog znanca, Hauarda Grifitsa, biće uz Simfoniju br. 5 Ralfa Vona Vilijamsa.
Bonus video:
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari