Tajna „Portreta otmenog gospodina“: Niko ne zna kako je nastao i ko je na vrednom crtežu

24.01.2022

13:15

0

Delo nepoznatog autora se od 1939. godine nalazilo u posedu bečkog muzeja Albertina. Naslednica crteža je pronađena 2020. godine.

Tajna „Portreta otmenog gospodina“: Niko ne zna kako je nastao i ko je na vrednom crtežu
Bleistiftzeichnung-c-Ouriel-Morgensztern(2) - Copyright Promo/Ouriel Morgensztern

Crtež pod nazivom „Portret otmenog gospodina“ nepoznatog autora koji se od 1939. godine nalazio u posedu muzeja Albertina predložen je za proces restitucije 2013. godine.

Naslednica crteža je pronađena 2020. godine, a delo je na njen zahtev poklonjeno Jevrejskom muzeju u Beču.

Do sada nije otkriveno ko je autor dela niti čiji je portret nacrtan.

Modni detalji ukazuju na to da se radi o periodu s početka 1820-ih godina. Stilski portret pripada krugu studenata umetnosti koji su 1808. godine u Beču osnovali udruženje razočarani akademskom nastavom.

Primopredaja crteža u Beču Foto: Ouriel Morgensztern
 

Crtež je posebno blizak portretnoj umetnosti Julijusa Šnora fon Karolsfelda (1794-1872) jednog od pionira bečkog romantizma.

Nekadašnja vlasnica crteža Adela Fojer koja je 1939. godine napustila Austriju zbog progona Jevreja tokom nacionalsocijalizma tražila je dozvolu za izvoz svojih umetničkih dela, međutim nije je dobila, pa je prodala portret muzeju Albertina 15. marta 1939. godine.

Adela je pobegla u Italiju gde je uhapšena i deportovana u Aušvic. Preživela je i emigrirala u SAD. Preminula je 1979. godine u Majamiju.

Komisija za istraživanje provenijencije je dala preporuku da se delo vrati prvobitnom vlasniku.

Primopredaja crteža u Beču Foto: Ouriel Morgensztern
 

Jevrejska zajednica u Beču je imala zadatak da pronađe potomke Adele Fojer. Ona nije imala decu, ali su pronađeni njeni nećak i nećaka. On se odrekao svog dela nasledstva, dok je ona odlučila da pokloni grafiku Jevrejskom muzeju u Beču.

- Od donošenja Zakona o restituciji 1998. godine Savetodavni odbor za restituciju umetničkih dela je u 46 slučaja doneo odluke o vraćanju skoro 4.000 umetničkih predmeta iz muzeja Albertina. Dela koja su nelegalno postala deo naše zbirke ne treba i ne želimo da posedujemo - izjavio je Klaus Albreht Šreder, direktor muzeja Albertina, a prenosi Kancelarija Grada Beča u Beogradu.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike