"On je opasan zavisnik, ali i čudak": Psiholog otkrio kako su igrice koštale Miljana koji je brutalno ubio majku!

12.08.2021

06:45 >> 12:45

0

Autor: j.jovanovic

Policiji do sada nije prijavljivano nasilje u toj porodici, a ovaj slučaj je prijavila rođaka porodice

"On je opasan zavisnik, ali i čudak": Psiholog otkrio kako su igrice koštale Miljana koji je brutalno ubio majku!
Copyright Pixabay

Miljan D. (25), koji je nedavno uhapšen zbog sumnje da je ubio svoju majku Stanojku (62), nesrećnu ženu šutirao je i gazio po glavi i telu više od 50 puta, utvrdila je odbukcija, a preneli su mediji. Takođe, njemu se na teret stavlja krivično delo teško ubistvo, za koje je zaprećena kazna doživotni zatvor.

Osim toga, prema pisanju medija, nakon stravičnog zločina, on je, navodno, nastavio da igra video-igru, i kada je policija stigla bio je u kući. Policiji do sada nije prijavljivano nasilje u toj porodici, a ovaj slučaj je prijavila rođaka porodice.

Pročitajte još:

U razgovoru za 24sedam, redovni profesor kliničke psihologije dr Radomir Čolaković kaže da zavisnost od video-igara može biti veoma opasno po psihičko zdravlje čoveka, koje kulminira najčešće u adolescenciji.

Pixabay24sedam

– Moguće je da je on zavisnik od igrica, a to je patologija u kojoj se gubi kontakt sa realnošću i takva osoba ne može da se kontroliše. Tako da verujem da je kod njega bila dovoljna jedna kap koja je prelila čašu. Kada je u pitanju sama zavisnost od igrica, to svakako može da utiče na psihički kognitivne sposobnosti, što može dovesti do oštećenja moždanih vijuga, a jako je važno istaći da niko nije imun od psihičkih bolesti i da se tako nešto može primetiti već u školi. Budući da se nije družio, da je bio u kući i igrao video-igre, okolina ga već kao takvog kvalifikuje kao čudaka. Sa psihološkog aspekta, tu možemo postaviti nekoliko hipoteza. Na osnovu informacija koje imamo iz medija možemo reći da je u pitanju ličnost sa dubokim strukturalnim patološkim promenama. Primera radi, šizofrenija kreće iz obdaništa, a kulminira u dobu adolescencije – navodi dr Čolaković.

Dodaje da roditelji već od ranog perioda mogu da ustanove da li dete ima neke probleme, ali često kada ih uoče kriju to zbog predrasuda okoline.

– Verovatno je njegova pokojna majka primetila da se on čudno ponaša, ali kao i svaki roditelj, nije želela da prizna da on ima psihički problem, niti da se to pročuje u komšiluku, jer je to za nju verovatno bilo sramota. U našem društvu i dalje dominiraju takve predrasude, pa se zbog toga takve stvari, nažalost, kriju, a kriju ih roditelji, ukoliko primete da dete ima takvu vrstu problema, umesto da potraže stručnu pomoć. U ovom konkretnom slučaju, razumem da se žena plašila osude okoline, a sa druge strane i njegove agresije. Sve to se krilo iza jedne fasade, što bismo definisali kao fasadu ličnosti – ističe dr Čolaković.

Profimedia

Sličnog mišljenja je i direktorka Klinike za psihijatrijske bolesti “Dr Laza Lazarević” Ivana Stašević Karličić, koja je kazala da je 24 sata otvoren kontakt telefon za pomoć u krizi.

Pročitajte još:

– Nadležni organi uz dodatno angažovanje sudskih veštaka, ako je to potrebno, ispitaće motive i sve okolnosti pod kojim je došlo do ovog nemilog događaja. Povlačenje u sebe, socijalna izolacija i maladaptivni obrasci ponašanja, kao i sve vrste nasilja, mogu biti deo patologije, i uvek jesu signal za traženje stručne pomoći. Broj 0800 309 309 je besplatni servis za zaštitu mentalnog zdravlja, 24 časa dnevno, za pomoć u krizi i vođenje kroz zdravstveni sistem – navela je dr Ivana Stašević Karličić.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike