Novinski članak koji je promenio život Pabla Eskobara

26.05.2021

18:15 >> 19:29

0

Autor: Lj. K.

U borbi sa državom, Eskobar je oformio vojsku od 2.000 tinejdžera, a jedan od njih ubio je ministra pravde Rodriga Laru

Novinski članak koji je promenio život Pabla Eskobara
Copyright Profimedia

Kako su trgovci drogom preplavili svet narkoticima, kako je stvorena narkoindustrija i zašto su vođe narko-kartela sklonjene tek kad su prešli crvenu liniju, obradila je u serijalu “Trgovina drogom” tv Al Džazira, a mi smo izdvojili najzanimljivije delove o korizikanskoj mafiji, Princu heroina sa Tajlanda, meksičkom kartelu i nezaobilaznom Pablu Eksobaru iz Medeljina.

Posle ubistva agenta DEA Enrikea Kamarene, uhapšeni su najbliži saradnici vođe meksičkog kartela Feliksa Galjarda, koji je bio u bekstvu. DEA je istragom tvrdila da je Kamarenu kidnapovala meksička policija i predala ga Galjardovom kartelu, koji ga je zverski mučio, a potom ga raskomadao.

Profimedia

Raskrinkan je Pablo Eskobar, kada ga je ministar pravde Kolumbije Rodrigo Lara prozvao javno u parlamentu da nije nikakav poslovni čovek, već trgovac drogom. Ukinut mu je politički imunitet i morao se dati u beg.

Zapravo, Eskobara je raskrinkao jedan detalj iz prošlosti, odnosno novinski članak iz njegove rane mladosti, iz 1976. godine, kada je uhapšen sa 19 kilograma kokaina, što je bilo i objavljeno na nekoliko novinskih stubaca. Novinar “El Espektadora” pronašao ga je u arhivi i objavio.

Samoubilački pohod hrabrog ministra

Ministar pravde Kolumbije Rodrigo Lara je krenuo u pohod na Eskobara, prizemljio je njegove avione i uništio laboratorije za porizvodnju kokaina po džunglama.

Poslednjeg dana aprila 1984 godine Rodrigo Lara ubijen je u Bogoti. Na njega je pucao tinejdžer koga je angažovao medeljinski kartel.

Bila je to objava nemilosrdnog rata. Kolumbijski predsednik ratifikovao je sporazum o izručenju sa Vašingtonom, Eskobar je utočište našao u Medeljinu, a štitili su ga stanovnici kojima je izgradio kuće, škole i fudbalske stadione.

Oformio je vojsku od 2.000 tinejdžera.

Profimedia

Duboko u zlatnom trouglu u istočnoj Aziji, najveći trgovac heroinom na svetu Kun Sa bio je savršen primer da geopolitička kretanja utiču i na promenu odnosa u narko-industriji.

Kina se otvorila prema drugim nacijama, ponovo je uspostavljen mir, a kraljevstvu Tajlanda nisu više bili potrebni problematični saveznici.

Opijumska veza u Burmi

Izgubivši dotadašnju svrhu, da sa svojom vojskom čuva granice Tajlanda od prodora komunista, Kun Sa, kralj heroina i princ prosperiteta, kako su ga zvali, oteran je iz te zemlje, a utočište je potražio u rodnoj Burmi.

Tamo je otvorio nove laboratorije u državi Šan, bez imalo državnog otpora. Pretpostavka je da je potplatio vojne komandante u regiji.

Burmanska represivna vojna diktatura udružila se sa Kun Saom i kupila mir u državi Šan, koja je obuhvatala četvrtinu teritorije Burme.

Ponudio je ono što se nije moglo odbiti – stabilnost regije koja je bila pod stalnim pobunama.

Burma je 1984 godine proizvodila oko 500 tona opijuma godišnje, a pet godina kasnije, kad je u nju stigao Kun sa, proizvodila je čak 2.500 tona.

Hiljadama kilometara dalje, na Siciliji, izvršen je napad na mafiju, ali ne oružjem. Napadnuti su bankovni računi mafije.

Foto: Printscreen/Youtube/Università Mediterranea di Reggio Calabria

Jedan od vodećih ljudi sicilijasnke Koza Nostre Tomaso Bušeta uhpšen je u Brazilu 1983. godine. Neočekivano, prekršio je omertu – zavet ćutanja, najverovatnije jer mu je kum Koza Nostre Toto Rina pobio celu porodicu i to je bila Tomasova osveta, sve je ispričao o ovoj mafijaškoj organizaciji.

Na suđenjima u Italiji i Americi osuđeno je na stotine članova sicilijanske mafije. Toto Rina, koji je bio u bekstvu, osuđen je na doživotnu robiju.

U Meksiku je 1988. godine  srušen vođa gvadalaharskog kartela Feliks Galjardo.

Profimedia

Godinu dana kasnije, samo nekoliko nedelja nakon pada Berlinskog zida, Amerika je napala državu Panamu Manuela Noriegu, trgovca drogom i saveznika CIA.

Ostala su još dvojica

Pablo Eskobar koji ni po koju cenu nije hteo da završi u američkom zatvoru, širio je teror ulicama Kolumbije, misleći da će vlasti tako naterati da ponište ugovor o izručenju sa Vašingtonom.

U nizu takozvanih “slepih napada,” po njegovom nalogu ubijena su četiri predsednička kandidata.

pročitajte još:
pročitajte još:

Karteli su od Kolumbije napravili pravi pakao.

Uvidevši da gubi kontrolu nad trgovinom drogom, Eskobar je pobegao, a njegovi konkurenti i saradnici iskoristili su njegovo odsustvo kako bi ga srušili.

Drugog decembra 1993. godine Pablo Eskobar je ubijen na krovu kuće u Medeljinu.

Iste godine Kun Sa je je proglasio nezavisnost države Šan. Vojni režim je reagovao, i Kun Sa je bio prinuđen da se preda i povuče.

Međutim, propast narkobosova nije uništila narkoindustriju jer je nova generacija već bila spremna da preuzme palicu.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike