Misterija Arkanove smrti: Od ubistva u "Interkontinentalu" prošla je 21 godina, nalogodavci i dalje nepoznati

15.01.2021

07:45 >> 09:30

0

Željko Ražnatović Arkan ubijen je 15. januara 2000. u 48. godini. Sa njim su likvidirani i njegovi prijatelji Milenko Mandić Manda i Dragan Garić

Misterija Arkanove smrti: Od ubistva u "Interkontinentalu" prošla je 21 godina, nalogodavci i dalje nepoznati
Copyright Dobrosav Gavrić i Željko Ražnatović Foto: MN Press/Printscreen

Osnivač i komandant Srpske dobrovoljačke garde Željko Ražnatović Arkan ubijen je u 48. godini na današnji dan pre 21 godinu u Beogradu, a motiv i nalogodovci likvidacije ni danas nisu poznati. Jedini koji bi mogao da razotkrije ovaj zločin, Arkanov ubica Dobrosav Gavrić godinama se, u strahu od Arkanovih osvetnika, krije u Južnoj Africi.

Dobrosav Gavrić Youtube/Printscreen

Gavrić je ranije više puta podnosio zahtev za azil Južnoafričkoj Republici, gde je i uhapšen, ali on nikada nije bio prihvaćen. Na godišnjicu Arkanove smrti, Gavrić se i dalje nada da neće biti izručen Srbiji i očajnički, na sve moguće načine, pokušava da izbegne izručenje, tvrdeći da će ga u Srbiji ubiti. Mnogi su smatrali da bi njegovo izručenje konačno dalo neke odgovore o nalogodavcima, međutim, bivši pripadnik Službe državne bezbednosti Božidar Boža Spasić tvrdi da zapravo on i ne zna mnogo o tome.

Profimedia

– Dobrosav Gavrić je bio poslednja karika u ubistvu Arkana. On je neposredni izvršilac i verovatno je bio u takozvanom prvom prstenu izvršilaca, a pre njega su postojali njegovi pomagači. U svakom slučaju, kada se radi o ubistvu ovakve kategorije – jer Arkan je bio ličnost iz kriminalnog podzemlja koja se pretvarala i u biznismena i u političara, a ne zaboravite da je bio i poslanik – ono ima posebnu težinu, i onaj ko to organizuje nikako ne bi dozvolio da neposredni izvršilac zna ko zapravo stoji iza toga.

Boža Spasić Printscreen Balkan info

Tako da Gavrić samo zna ko mu je rekao: “Evo, ovo ti je pištolj, kad završiš ubistvo, mi ćemo te sačekati kolima i prebacićemo te u Loznicu.” Nije se računalo na to da će ga Arkanov telohranitelj raniti – navodi Spasić.

Međutim, Gavrić je u jednom od zahteva za azil naveo da je jedini koji je imao motiv i moć da ubije Arkana bio tadašnji predsednik Slobodan Milošević.

– Do 2000. godine snage NATO su tražile Miloševića i istraživani su zločini počinjeni tokom njegovog mandata. Tada se očekivalo da će biti prihvaćena optužnica Međunarodnog krivičnog suda za optužbe protiv Miloševića za ratni zločin ili genocid. To je povećalo pritisak na Miloševića. Za istragu je bio potreban svedok visokog profila koji bi lično mogao da svedoči o Miloševićevom znanju i odobravanju zločina počinjenih tokom rata. U tom pogledu, Arkan je bio očigledan izbor. Iz tog razloga je verovatno da je Milošević naredio atentat na Arkana, u pokušaju da sakrije svoja kriminalna dela – naveo je Gavrić.

Pročitajte još:

Njegovo uvlačenje Miloševića u zločin mnogi smatraju pokušajem da politizuje svoj slučaj i tako dobije politički azil u Južnoj Africi. Po drugoj verziji, Arkanu su glave došli kriminalni poslovi, pre svega vezani za “reket” i novac od transfera fudbalera.

Osim Gavrića, koji je za ubistvo osuđen u Srbiji na 35 godina zatvora, kao saučesnici su osuđeni i Milan Miki Đuričić i Dragan Gagi Nikolić na po 30 godina. Nikolić jedini služi kaznu u Srbiji, dok su se Đuričić i Gavrić obreli u Južnoafričkoj Republici. Pre tri godine Đuričić je likvidiran  nadomak Johanesburga. Prema presudi, upravo je on sa Nikolićem okupio ekipu predvođenu Dobrosavom Gavrićem, bivšim policajcem, da ubije Ražnatovića.

Kobnog dana Arkan je sedeo u separeu, a pored njega su bili Mandić i Dragan Garić. Oko 17 časova u hol hotela je ušao Gavrić. Par trenutaka je sedeo u jednom separeu, a potom izvadio pištolj i pucao Arkanu tri puta u glavu. Zatim je Mandiću ispalio metak u glavu i tri u telo, da bi na kraju dva puta pucao u Garića.

Ceca: Željku sam iz usta vadila krv

Ceca Ražnatović ATAImages/Antonio Ahel

U hotelu su se nalazile i Arkanova supruga, pevačica Svetlana Ceca Ražnatović i njena sestra Lidija, ali u trenutku pucnjave bile su u butiku. U iskazu koji je kasnije dala pred istražnim sudijom, Ražnatovićeva je do detalja opisala šta se desilo kobnog dana.

– U jednom trenutku u butik je utrčao Zvonko Mateović (Arkanov telohranitelj). Tražio je da mu dam pištolj, jer je on ispalio sve projektile iz svog oružja. Dala sam mu moj “valter”, ali on nije ispalio nijedan metak. Neke žene su mi branile da izađem iz butika, a Zvonko je vrištao: “Ubijen je komandant”. Smogla sam snage i otrčala do muža. Željko je krvario, pokušala sam sa reanimacijom. Vrištala sam da neko pozove Hitnu pomoć, dok sam Željku iz usta vadila krv – rekla je Arkanova udovica.

 

 

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike