Milion dinara, violina, nakit, pa čak i imena: Na grobljima se dešavaju najrazličitije krađe

12.10.2020

07:03 >> 08:09

0

Uprkos naporima koje JKP Pogrebne usluge ulaže krađe na beogradskim grobljima su višedecenijski problem. Na meti se najčešće nalaze najstarija gradska gro

Milion dinara, violina, nakit, pa čak i imena: Na grobljima se dešavaju najrazličitije krađe
Copyright Pixabay/Ilustracija

Krađa milion dinara iz automobila na parkingu groblja u Sremskoj Mitrovici koja se dogodila pre oko nedelju dana, samo je jedna u nizu nesvakidašnjih od te vrste a na takvoj lokaciji prethodnih godina. Među takve mogu se uvrstiti i krađa violine iz 18. veka, koja se takođe dogodila na parkingu groblja u Bačkom Petrovom Selu, zatim raskopavanje groblja nastavnice u Starim Banovcima radi krađe nakita… Kontaktirali smo JKP “Pogrebne usluge” u Beogradu, u čijoj nadležnosti je deset grobalja, gde nam je rečeno da im krađe na grobljima predstavljaju višedecenijski problem.

Milioner sa parkinga

D. P. (69) uhapšen je 2. oktobra zbog sumnje da je na parkingu gradskog groblja provalio u auto i ukrao milion dinara, saopštila je tada Policijska uprava u Sremskoj Mitrovici.

Ukradenih milion dinara nalazilo se u torbici u vozilu dok su oštećeni bili na groblju. Osumnjičenog za krivično delo teška krađa uhapsili su pripadnici MUP iz Rume u saradnji sa kolegama iz Zrenjanina. Osumnjičenom je određeno zadržavanje do 48 časova, nakon čega će, uz krivičnu prijavu biti priveden Osnovnom javnom tužilaštvu u Rumi.

Lajku Feliksu ukrali instrument iz 1800. godine

Lajko Feliks: Printscreen Youtube/Anormal Sessions

Violina marke “Domenico Montano”  iz 1800. godine ukradena je 1. novembra prošle godine oko podneva iz muzičarevog automobila dok je sa suprugom bio na groblju u Bačkom Petrovom Selu. On je posle izjavio da violinu svuda nosi sa sobom, ali da nije hteo da je unosi na groblje, pa je ostavio u koferu na zadnjem sedištu u kolima. Kada se vratio, instrumenta nije bilo.

Muzičar je violinu iznajmio od jednog kolekcionara iz Beča, kako bi na njoj svirao, a reč je, kako je tada rekao, o vrlo retkoj violini i na celom svetu ima samo 15 takvih.

Mediji su tada pisali da osim što je iz 1800. godine, njena osobenost se ogleda i u tome što je napravljena u italijanskoj Kremoni i vrlo je kvalitetna. Veštačenjem je procenjeno da violina košta oko 250.000 evra. Violina je pronađena neoštećena mesec i po dana kasnije u Novim Banovcima, a dvojica osumnjičenih Predrag J. (47) i Nenad S. (50), su uhapšeni. Njima je nedavno počelo suđenje.

Raskopali grob nastavnice zbog nakita

Grob učiteljice Dragice Kristić (46) iz Starih Banovaca pronađen je otkopan s razbacanim delovima kostura, dok je njena glava izvučena i položena pored nadgrobne ploče, u novembru prošle godine. Dragica Krstić sahranjena je 25 godina ranije. Ovaj slučaj otkrili su radnici JP “Čistoća” kada su obilazili grobove i ugledali pomerenu nadgrobnu ploču.

Zbog sumnje da su oskrnavili grob učiteljice kako bi uzeli sa lobanje zlatan nakit, uhapšeni su Srđan Š. (43) iz Starih Banovaca i Miroslav K. (40) iz Žablja. Protiv njih je nadležno tužilaštvo u februaru ove godine podiglo optužni predlog.

Dve godine zatvora zbog krađe bakarnih bisti

Dvojica muškaraca su 2017. godine osuđeni na po dve godine zatvora zbog krađa bakarnih bisti šest godina ranije sa grobova u Dubovu i Žitorađi 2011. godine. Takođe su ukrali i biste sa grobova u Medoševcu, a potom ih prodavali na otpadu u Aleksincu.

Naime, I. K. (45) iz Niša i E. I. (28) iz Donje Studene kod Niša su krajem 2011. godine na seoskom groblju u selu Dubovo u opštini Žitorađa ukrali dve nadgrobne biste skinute sa grobova pokojnika, a nekoliko dana kasnije na groblju u Žitorađi ukrali još šest bronzanih bista čija je procenjena ukupna vrednost preko milion dinara.

Mediji su pisali da su oni priznali da su ukrali biste pokojnika koje su nakon toga prevezli na skriveno mesto, odakle su ih kasnije prodali otpadu u Aleksincu. Njihovih dvoje saučesnika takođe su osuđeni su na po dve godine zatvora.

Oskrnavili i grob Leonida Šejke

Kao najneobičniji slučaj u JKP “Pogrebne usluge” navode pokušaj krađe vrednog umetničkog dela sa groba Leonida Šejke.

– Pre dve godine neidentifikovana lica su na Novom groblju pokušala da ukradu vredno umetničko delo, kocku sa bakranom oblogom sa poslednjeg počivališta Leonida Šejke, arhitekte i slikara i jednog od osnivača „Medijale“. Na sreću, skulptura koja je bila odvojena od postamenta je blagovremeno primećena i sklonjena, a kasnije vraćena i stručno montirana na spomenik – navode iz ovog preduzeća.

Kamere i strožija kontrola

Krađe na beogradskim grobljima su višedecenijski problem, kažu za 24sedam iz JKP “Pogrebne usluge” u Beogradu.

– JKP „Pogrebne usluge“ je, međutim, u proteklih nekoliko godina, zahvaljujući uvođenju videonadzora i jačanjem službe obezbeđenja na terenu, u znatnoj meri smanjilo broj krađa i remećenja reda i mira. Uprkos naporima koje JKP „Pogrebne usluge“ ulaže, stalnom prisustvu na terenu i saradnji sa područnim policijskim stanicama, dešavaju se krađe na grobljima. Na meti nesavesnih građana se najčešće nalaze najstarija gradska groblja: Novo, Topčidersko, Zemunsko i Centralno, mada u posledenje vreme nisu pošteđena ni novija groblja kao što su Nova Bežanija, Orlovača i Lešće. Ono što je značajno napomenuti je da se groblja na kojima dešavaju krađe protežu na površini od 15 do preko 90 hektara (ukupno gotovo 350 hektara), što čini njihovo obezbeđivanje prilično zahtevnim poduhvatom – navode iz ovog preduzeća.

Navode da kao preduzeće čiji je osnivač grad Beograd, preduzimaju sve neophodne mere u skladu sa svojim ovlašćenjima, u cilju sprečavanja krađa na grobljima.

– Svako od deset gradskih grobalja u nadležnosti JKP „Pogebne usluge“ ima terenske kontrolore, stalno prisutne na terenu. Groblja su ograđena, kapije se zatvaraju u 19, odnosno u 18 časova u periodu od 1. oktobra do 31. marta, pri čemu čuvari na kapijama 24 časa kontrolišu uzlazak i izlazak sa groblja, a uveden je i video nadzor na gotovo svim grobljima, u skladu sa tehničkim mogućnostima i raspoloživim resursima. Pored toga, pojačana je kontrola od strane zaposlenih u službi obezbeđenja, kako bi se broj krađa smanjio na najmanju moguću meru. I pored svih navedenih aktivnosti, svesni smo da smo samo jedna karika u lancu borbe protiv krađa na grobljima. JKP „Pogrebne usluge“ će u saradnji sa svojim osnivačem Gradom Beogradom nastaviti da radi na pronalaženju dodatnih rešenja za unapređenje bezbednosti na grobljima koja su nam poverena na staranje – dodaju.

Objašnjavaju da kada služba obezbeđenja JKP „Pogrebne usluge“ zatekene i uspe da zadrži neko od ovih lica, kontaktira se nadležna policijska stanica. Navode da je dalje procesuiranje ovih osoba u nadležnosti policije i sudskih organa.

Nestaju vaze, biste, slova…

Iz JKP “Pogrebne usluge” navode da su predmeti krađa na grobljima buketi sa svežih humki, bakarne obloge sa krstova, ograde od bronze, biste i poprsja od bronze i drugih vrednih metala, kao i mermerne vaze sa grobnica. Navode da je jedan od poslednjih slučajeva krađa koje su zabeležili, bila krađa mesinganih slova sa spomenika na groblju Nova Bežanija.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike