U Srbiji pao prvi sneg: Večeras veliko zahlađenje i potop, izdat crveni meteoalarm!
01.10.2025 | 09:38
Meteorolozi apeluju na oprez u saobraćaju
U Srbiji će jutros biti hladno, a večeras se očekuje jače naoblačenje sa kišom, posebno na jugu i jugoistoku zemlje, dok će u višim planinskim predelima doći do prelaska kiše u sneg. Suvo vreme zadržaće se samo na severu, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
Tokom dana biće umereno do potpuno oblačno, mestimično sa kišom, naročito na zapadu, jugozapadu i jugu Srbije. Najniže temperature biće između 4 i 10 stepeni, dok će najviše dnevne biti u rasponu od 13 do 16 stepeni, a u Negotinskoj Krajini i do 19 stepeni.
Prema upozorenju RHMZ-a, u četvrtak i petak se očekuje formiranje snežnog pokrivača u planinskim predelima na jugu i istoku Srbije, i to u visini od 25 do 50 cm u roku od 48 sati.
U četvrtak će vreme biti oblačno i hladno, sa kišom u nižim, a snegom u višim predelima. Suvo vreme zadržaće se samo na severozapadu Vojvodine. Najniža temperatura biće od 5 do 9°C, a najviša dnevna od 7 do 13°C.
Vetar slab do umeren, ali na severu i istoku, kao i u planinama, povremeno jak – severnog i severoistočnog pravca.
Crveni i narandžasti meteoalarmi na snazi
Zbog intenzivnih padavina i nepovoljnih vremenskih uslova, RHMZ je uključio crveni meteoalarm za pojedine delove zemlje zbog očekivane količine padavina preko 40 l/m² u roku od 12 sati.
Takođe, na snazi je i narandžasti meteoalarm zbog mogućnosti formiranja snežnog pokrivača većeg od 15 cm za 12 sati na nadmorskim visinama iznad 1.000 metara.
Padavine i u petak
U petak, 3. oktobra, očekuje se još hladnije vreme, sa dodatnim povećanjem snežnog pokrivača na planinama. Obilne padavine nastaviće se u centralnim i istočnim predelima, posebno u jutarnjim i prepodnevnim satima. Temperatura će biti između 1 i 6°C, dok će najviša dnevna retko prelaziti 9°C, izuzev severozapadne Vojvodine gde se očekuje i do 14°C.
Vikend donosi razvedravanje
U subotu, 4. oktobra, očekuje se postepeni prestanak padavina i delimično razvedravanje, uz blagi porast temperature.
Na društvenim mrežama jutros su se pojavili snimci prvog snega na planinama Srbije i regiona. Snežne padavine zabeležene su na Goliji i Kopaoniku, dok je u Bosni i Hercegovini sneg pao na Bjelašnici.
Meteorolozi apeluju na oprez u saobraćaju, posebno u planinskim krajevima i mestima gde se očekuje intenzivna kiša ili formiranje snežnog pokrivača. Preporučuje se provera vozila i guma, kao i odlaganje putovanja u rizične predele tokom četvrtka i petka.
Bonus video: