Opasno! Batut izdao upozorenje pred sutrašnjih 43 stepena, evo gde će biti najkritičnije (TABELA)

24.07.2025 | 19:16

Autor: 24sedam

Najnoviji meteorološki podaci govore da se udar toplotnog talasa očekuje sutra i prekosutra

Copyright Profimedia/Batut

Republički hidrometeorološki zavod izdao je upozorenje na toplotni talas koji će zahvatiti Srbiju od 24. jula do 2. avgusta 2025. godine. Upozorenju se pridružio i Institut za javno zdravlje Srbije Dr Milan Jovanovic Batut.

Iz Batuta navode da, prema standardima Svetske zdravstvene organizacije, toplotni talas se definiše kao niz od najmanje tri uzastopna dana sa maksimalnim dnevnim temperaturama iznad kritičnog praga, koji mogu ozbiljno da ugroze zdravlje stanovništva, posebno dece, starijih osoba i hroničnih bolesnika.

Gde i kada će biti najopasnije?

Na osnovu najnovijih meteoroloških podataka, najintenzivniji udar toplotnog talasa očekuje se od sutra i prekosutra kada će temperature vazduha dostići nivo vrlo opasne pojave.

Tanjug/AP Photo/Paul White)
 

Zone vrlo opasne pojave (25–26. jul):

  • Beograd
  • Kosovskomitrovački
  • Kosovskopomoravski
  • Kosovski
  • Prizrenski

Opasne zone sutra i prekosutra

  • Severnobački
  • Severnobanatski
  • Južnobački
  • Kolubarski
  • Zlatiborski
  • Borski
  • Rasinski
  • Nišavski
  • Jablanički
  • Pčinjski

Tabela očekivanih temperatura i upozorenja

Batut je pripremio i detaljnu tabelu sa prikazom očekivanih maksimalnih dnevnih temperatura i nivoa upozorenja po okruzima, za period od danas do 28. jula 2025. godine. 

batut.org.rs
 
 

Zdravstvene službe apeluju da se izbegava boravak na otvorenom između 10 i 18 časova i da se unosi dovoljna količina tečnosti. Posebna pažnja savetuje se u brizi o deci, starijima i hroničnim bolesnicima.

Opasnost od požara

Toplotni talas u narednim danima dodatno će doprineti porastu opasnosti od iniciranja i širenja požara na otvorenom. Rizici će biti najizraženiji u regionima sa najvećim deficitom vlage u zemljištu (odnosno sa najvećim nedostatkom padavina iz prethodnog perioda.

U regionima u kojima se očekuje udruženi efekat izraženog toplotnog talasa (5 dana uzastopno sa maksimalnom temperaturom od 38 °S i više) i dugotrajne suše, građanima su poslata i SMS upozorenja u Topličkom, Jablaničkom, Pčinjskom, Pirotskom, Nišavskom i Zaječarskom okrugu. 

Institut "Dr Milan Jovanović Batut" preporučuje da se, tokom visokih temperatura, izbegava izlaganje toploti, rashlađuje telo i hidrira organizam, te da se pomogne drugima i potraži pomoć ukoliko se ne osećate dobro. 

Preporuke

  • Izbegavajte izlaganje toploti;
  • Provedite vreme u najhladnijoj prostoriji u stanu ili kući, posebno noću;
  • Ako nemate mogućnosti da rashladite svoj dom, provodite 2-3 sata dnevno u rashlađenom prostoru van kuće (npr. u klimatizovanim javnim zgradama);
  • Hidrirajte organizam;
  • Tuširajte se mlakom vodom više puta dnevno;
  • Koristite hladne obloge, peškire, sunđere ili kupke za stopala;
  • Pijte dovoljno tečnosti, poput vode ili voćnih sokova.
  • Bonus video 

    Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam