Evo kako su se osmaci pokazali na maturskom ispitu: Ministar otkrio prosečan broj poena!

01.07.2025 | 12:40

Mogu hladne glave da kažem da je prosvetni sistem položio dva testa: kredibiliteta i organizacionih sposobnosti, rekao ministar Stanković

Copyright Tanjug/Rade Prelić

Ministar prosvete Dejan Vuk Stanković izjavio je danas da prosečan broj bodova na testu koji su osmaci širom Srbije ove godine imali iz maternjeg jezika - srpskog jezika i jezika nacionalnih manjina iznosi 11,54, a iz matematike 11,63.

"Ako govorimo o izabranim predmetima, na prvom mestu je hemija – 15,87 odsto, fizika vrlo visoko – 15,77, istorija – 14,02, biologija – 13,89 i geografija – 13,011", naveo je Stanković na konferenciji za medije u Vladi Srbije o rezultatima završnog ispita na kraju osnovnog obrazovanja.

Stanković je podsetio da je prijemni ispit održan tokom tri dana – od 23. do 25. juna – i da je u njemu učestvovalo 63.885 učenika osnovnih škola, odnosno 99,7 odsto te generacije, što znači, kako je rekao, da postoji visoka motivisanost naših đaka da nastave školovanje.

U tom procesu, dodao je, uzelo je učešće i 146 polaznika funkcionalnog obrazovanja. Stanković je naglasio da je ministarstvo, zajedno sa svim ostalim akterima, obavilo jedan težak i odgovoran zadatak.

On je naglasio da sve ono što je rađeno da bi se upropastio obrazovni sistem u Srbiji i on koristio kao platforma za političke reforme i medijsko iživljavanje – nije uspelo, i poručio da obrazovni proces mora da se odvoji od politike.

"Naš obrazovni sistem, pre svega učenici i roditelji, pokazali su spremnost da uče u uslovima u kojima je čak i od mnogih profesora bilo propagirano da se ne uči. Ovi rezultati nisu samo administrativne konstatacije, nego su odraz i vremena u kojem se sve ovo dešava", istakao je on, konstatujući da kod dece nije opala motivacija da se nastavi sa školovanjem.

Poručio je da će ministarstvo uložiti sve resurse da se omogući normalan početak školske godine.

"Mi ćemo raditi na tome da stvorimo sve institucionalne i materijalne pretpostavke da školski sistem od 1. septembra funkcioniše kako treba. Ovi rezultati svima treba da nam pokažu da obrazovni sistem treba da bude izuzet iz dnevne politike. Obrazovni sistem treba pustiti da funkcioniše slobodno i u skladu sa svojim internim pravilima i zakonima ove zemlje", ukazao je.

TANJUG/ Ministarstvo prosvete
 

Kada je reč o broju slobodnih mesta u srednjim školama, Stanković je naglasio da bi mesta trebalo da bude za sve đake.

"Da li će svi otići u željene škole ili ne zavisi od toga kakav će biti njihov konačno objavljen rezultat prilikom procesa", naglasio je on.

Čitav sistem, od prijema do pregleda ispita, bio je zasnovan na najsavremenijoj mogućoj tehnologiji, što je veliki uspeh Srbije.

Napomenuo je da se, zahvaljujući digitalizaciji, smanjuje mogućnost zloupotreba i podiže regularnost samog prijemnog ispita.

"Srbija ima 99,5 odsto škola koje su povezane sa internetom, od toga 40 odsto njih ima brzinu interneta da je moguće koristiti veštačku inteligenciju u učenju", naveo je Stanković.

Posebnu zahvalnost ministar je ukazao Bezbednosno-informativnoj agenciji na njenom radu, Fakultetu organizacionih nauka na procesiranju podataka, Zavodu za zaštitu podataka, MUP-u i Pošti Srbije koje su omogućile da se sprovede završni test za učenike osmog razreda.

Kada je reč o distribuciji obrazovnih profila, ministar je naveo da će u gimnazijama biti 24 odsto, u elektrotehnici 11,5 odsto, u mašinstvu i obradi metala 10,4 odsto, u ekonomiji, pravu i administraciji 10,3 odsto, a dualnim profilima 3.315 mesta.

Govoreći o dualnom obrazovanju, Stanković je ukazao da je to jedan od važnih državnih projekata i da se uvođenjem tih profila spaja znanje i privreda.

"Biće dva nova programa u srednjim školama – to su tehničar za mikrobiologiju hrane i tehničar za upravljanje otpadom", najavio je Stanković.

BONUS VIDEO

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam

Izvor: Tanjug