Kisić: Srbija napravila značajne pomake u unapređenju rodne ravnopravnosti

02.06.2023 | 16:12

Kisić i Herbert su razgovarale o unapređenju saradnje dve zemlje, posebno u oblasti rodne ravnopravnosti, zaštiti žena od nasilja i populacione politike

Copyright FOTO TANJUG/ JADRANKA ILIC

Ministarka za brigu o porodici i demografiju Darija Kisić razgovarala je danas sa direktorkom za obrazovanje, rod i ravnopravnost i specijalnim izaslanikom Velike Britanije  za rodnu ravnopravnost Alisijom Herbert i tom prilikom istakla da je Srbija napravila značajne pomake na ovom planu naročito kada je u pitanju zakonska regulativa.

Kisić i Herbert su razgovarale o unapređenju saradnje dve zemlje, posebno u oblasti rodne ravnopravnosti, zaštiti žena od nasilja i populacione politike, saopštilo je resorno ministarstvo.
Kisić, koja je i zamenica predsednika Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Vlade Srbije, istakla je da je podrška Velike Britanije i razmena iskustava u oblasti unapređenja rodne ravnopravnosti i populacione politike, kao i zaštiti žena od nasilja Srbiji od velikog značaja, s obzirom da se sa ovim izazovima suočavaju obe zemlje.

- Srbija je u prethodnom periodu napravila značajne pomake kada je u pitanju unapređenje rodne ravnopravnosti, izmenama zakonskih okvira i doneti su novi Zakon o rodnoj ravnopravnosti, Zakon o izmenama i dopunama Zakona o zabrani diskriminacije, kao i Strategija za eliminaciju rodno zasnovanog nasilja nad ženama i nasilja u porodici za period 2021–2025. godine, rekla je Kisić.

Ona je dodala da je potrebno dodatno, kroz različite projekte, raditi na prevenciji i edukaciji celog društva u vezi sa sprečavanjem bilo kojeg oblika nasilja, u čemu bi značajan partner bila i Velika Britanija.

Herbert je istakla da se njihova zemlja suočava sa istim problemima i da su im iskustva Srbije od velikog značaja kao i da je Velika Britanija otvorena za unapređenje saradnje u oblastima od zajedničkog interesa, kao i za realizaciju budućih zajedničkih projekata.

Kisić je navela je da su odnosi dve zemlje veoma produktivni i da postoji veliki broj investitora koji uspešno posluju dugi niz godina u Srbiji, a da je prošle godine obeležen jubilej, odnosno 185 godina od uspostavljanja diplomatskih odnosa dveju zemalja, što pokazuje da postoji veoma duga uspešna saradnja. 

Sastanku su prisustvovali i ambasadorka Velike Britanije u Beogradu Šan Makleod, državna sekretarka i predsednica Stručne grupe Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Vlade Stana Božović i v.d. pomoćnika ministra u Sektoru za međunarodnu saradnju, evropske integracije i projekte Milan Cvetkov.

Bonus video

var player = new Clappr.Player({source: "https://media-24sedam.ott.solutions/media-24sedam/video_content/64c3d6126c143cbbdfa2636a/2023/06/01/64c4e9adb45738d81958b9c7/uhd/64c4e9adb45738d81958b9c7.mp4/playlist.m3u8",parentId:"#VMS_64c4e9adb45738d81958b9c7",poster:"https://cdn.brid.tv/live/partners/20325/snapshot/1315814_th_6478644b195cf_1685611595.jpg",playback: {preload: 'metadata',controls: false,playInline: true,recycleVideo: Clappr.Browser.isMobile,crossOrigin: 'anonymous',externalTracks: []}});

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam

Izvor: Tanju