Recept za brži rast srpske privrede: Kako povećati ukupne investicije naredne godine? Dve stvari su ključne!

29.12.2020

07:20 >> 08:33

0

Da li je i na koji način moguće ostvariti dvocifren rast investicija koji je zacrtan u Fiskalnoj strategiji Vlade Srbije

Recept za brži rast srpske privrede: Kako povećati ukupne investicije naredne godine? Dve stvari su ključne!
Copyright Pixabay

Fiskalnom strategijom Vlade Srbije planiran je dvocifren rast investicija, kako budžetskih, tako i onih koje potiču iz privatnog sektora. Tako je ovom strategijom zacrtano da realni rast budžetskih investicija iznosi oko 13 odsto u 2021. i oko šest odsto u naredne dve godine.

U oceni strategije Vlade Srbije, Fiskalni savet pohvalio je ovakav plan, ali je ukazao i na neophodne poteze koji će i omogućiti da se on ostvari, što je ipak i najznačajnije.

Odlično postavljen cilj

– Planirani dvocifren rast investicija privatnog sektora mora se podržati odgovarajućim ekonomskim politikama da bi bio kredibilniji. Strategija predviđa da rast BDP-a u 2021. i narednim godinama počiva prvenstveno na visokom rastu investicija – konstatovao je Fiskalni savet.

Pročitajte još

Kako su naglasili, u okviru ukupnih investicija jedini njihov deo koji će gotovo izvesno imati visok rast su budžetske investicije.

– Javne investicije su pod neposrednom kontrolom Vlade, njihov visok rast ekonomski je opravdan, a za to postoji dovoljno započetih i planiranih projekata, tako da tu ništa nije sporno – naglašava Savet.

Međutim, kako dodaju, javne investicije čine svega oko 25 odsto ukupnih investicija, a prognoza iz Strategije podrazumeva da će i sve druge investicije (javna i državna preduzeća, SDI, domaći privatni sektor) u 2021. i narednim godinama takođe imati veoma visok rast, čak i nešto brži od budžetskih investicija.

Šta je potrebno uraditi da bi se ispunio plan?

Fiskalni savet smatra da je to teško moguće bez zaokreta u ekonomskim politikama koje, međutim, Strategija nije jasno definisala. Tako je za sada, kako oni objašnjavaju, u javnim i državnim preduzećima visok rast investicija nemoguć, jer su ona opterećena brojnim problemima u poslovanju.

– Da bi se to desilo potrebne su njihove temeljne reforme koje Strategija ne definiše na pravi način, a čak i uz takve reforme teško je da će se snažno povećanje investicija relativno brzo realizovati – poručuju u Savetu.

Takođe, oni dodaju da je snažan rast stranih direktnih investicija (SDI) možda moguć u srednjem roku, ali je u 2021. malo verovatan.

Važan je i iznos stranih direktnih investicija; Profimedia

– U godinama neizvesnosti po pravilu se malo investira, a SDI su trenutno na opadajućem trendu. Na kraju, investicije domaćeg privatnog sektora nikad nisu bile velike i malo je verovatno da će nešto da se promeni u narednim godinama bez promene državnih politika – upozoravaju članovi Fiskalnog saveta.

Da bi domaća preduzeća počela više da investiraju, objašnjava Savet, država mora da uredi ambijent za to.

– Pre svega treba da unapredi nivo vladavine prava i smanji korupciju. Stanje u ovim oblastima u Srbiji se po ocenama relevantnih međunarodnih institucija pogoršava, a taj problem, iako ključan za privredni rast, nijednom rečju se ne pominje u Strategiji – navodi Savet.

Kako investicije podižu celu privredu

Na izuzetan značaj javnih investicija ukazuje i Međunarodni monetarni fond (MMF). Poslednja istraživanja MMF-a sugerišu da je značaj javnih investicija u sadašnjem vremenu neizvesnosti čak i nešto veći nego u uobičajenim vremenima. Tako bi, kako podsećaju u Savetu, povećanje javnih investicija od jedan odsto BDP-a moglo da ima potencijal da poveća rast BDP-a za čak 2,7 procentnih poena.

Predsednik Fiskalnog saveta Pavle Petrović; Foto: parlament.gov.rs

– Naravno, uticaj javnih investicija na privredni rast zavisi i od izbora investicionog projekta, efikasnosti njegove realizacije i drugih parametara. Na primer, uticaj na privredni rast nabavke vojne opreme iz inostranstva daleko je manji u odnosu na uticaj izgradnje puta, prilikom kog se angažuje domaća operativa, koriste domaći materijali i radna snaga, a nakon završetka izgradnje bolja infrastruktura olakšava poslovanje privrede – ističu u Savetu.

Fiskalnom strategijom Vlade Srbije planiraju se rekordno velika izdvajanja za javne investicije u naredne tri godine. Predviđeno je da se javne investicije prvo u 2021. povećaju na 5,5 odsto BDP-a (sa 5,2 odsto BDP-a iz 2020. godine), a zatim da se postepeno dodatno povećavaju do 5,7 odsto BDP-a u 2023. godini.

Pročitajte još

Transparentnost je izuzetno važna

– Ovo povećanje naročito je važno u periodu oporavka privrede od krize, budući da su kapitalni rashodi najbolji i najefikasniji način da država podstakne privredni rast – naglašavaju članovi Fiskalnog saveta.

Kako dodaju, Srbija je do sada najveći deo sredstava za infrastrukturne projekte izdvajala za nesporne prioritete, velike putne i železničke koridore i drugo.

– Međutim, sa završavanjem ovih radova i uz planirano dalje povećanje javnih investicija sve je važnije da se unapredi sistem selekcije i realizacije investicionih projekata kako bi se on zasnivao na metodološki utemeljenim i transparentnim postupcima – zaključuje Savet.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike