Kriza: Slovenci manje izvoze ali manje i uvoze

12.03.2021 | 14:22

Autor: Georgi Mitev Šantek

Slovenački izvoz pao u januaru na manje od tri milijarde evra

Copyright Profimedia

Izvoz Slovenije smanjen je u januaru 2021. godine za 2,8 posto na godišnjem nivou, na 2,9 milijardi evra, a uvoz je pao za 8,5 procenata na 2,5 milijarde evra, objavio je danas slovenački Zavod za statistiku.

Suficit u spoljnotrgovinskoj robnoj razmeni Slovenije iznosio je 300 miliona evra, a pokrivenost uvoza izvozom je bila 113,7 posto, prenosi agencija STA.

Dve trećine ukupne slovenačke robne razmene sa svetom realizovane su u januaru sa zemljama članicama EU, pri čemu su one u slovenačkom izvozu imale udeo od 63,9 odsto, a u uvozu 66,7 posto.

Pročitajte još:

Vrednost izvezene robe u zemlje članice EU bila je za 6,7 procenata manja nego u januaru 2020. godine i iznosila je 1,9 milijardi evra, dok je uvoz iz tih zemalja pao za 10,6 odsto na 1,7 milijardi evra.

Slovenački izvoz robe na tržišta trećih zemalja (izvan EU) vredeo je u januaru milijardu evra, što je porast od 4,9 posto na godišnjem nivou, dok je uvoz sa tih tržišta potonuo za 3,9 procenata na 0,8 milijardi evra.

Januarski suficit ostvaren u trgovini sa zemljama van EU je najveći zabeležen za taj mesec u poslednjih deset godina.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam

Izvor: Tanjug