Ministarka Vujović od „Ziđina“ traži plan za smanjenje zagađenja Bora

28.04.2021 | 15:09

Autor: Georgi Mitev Šantek

Na zahtev resornog ministarstva Kinezi će izraditi akcioni plan za smanjenje zagađenja koje nastaje zbog rada topionice

Copyright Profimedia

Ministarka zaštite životne sredine Irena Vujović razgovarala je danas sa predstavnicima „Ziđina“, koji je većinski vlasnik „Rudarsko-topioničarskog basena Bor“ (manjinski je država Srbija), o koracima koje bi ova kompanija trebalo da preduzme kako bi se zadovoljili standardi u poslovanju koji se odnose na očuvanje životne sredine.

U saopštenju Ministarstva se navodi da će Ziđin na zahtev resornog ministarstva izraditi akcioni plan za smanjenje zagađenja koje nastaje zbog rada topionice.

– Na osnovu ovog dokumenta moći ćemo zajedno da pratimo koje aktivnosti su preduzete i kakav je njihov efekat. Verujem da je ovo dobar mehanizam i da rezultat neće izostati. Važno je da svaka kompanija koja posluje u Srbiji ispuni sve ekološke standarde, a službe Ministarstva su im svakodnevno na raspolaganju kako bismo im pomogli da ostvare ovaj zajednički cilj – rekla je Vujović.

Pročitajte još:

Kineski partneri su ministarki Vujović predočili da će akcioni plan biti usmeren na kratkoročne ciljeve, dok će problem na duži rok rešiti planirana modernizacija topionice koja podrazumeva i izgradnju postrojenja za sakupljanje i prečišćavanje dimnih gasova i sistema za odsumporavanje, navodi se u saopštenju.

Državni sekretar u Ministarstvu zaštite životne sredine Aleksandar Dujanović ukazao je predstavnicima „Ziđina“ i na problem koji domaćinstva u blizini površinskog kopa „Veliki Krivelj“ imaju sa prekomernom bukom nastalom zbog izvođenja radova.

Na sastanku je dogovoreno da ubuduće predstavnici kompanije i Ministarstva sreću najmanje jednom mesečno radi praćenja i ubrzavanja planiranih aktivnosti u oblasti ekologije, navodi se u saopštenju.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam

Izvor: Tanjug